Návštěvy bytů

Pohádka v Nízkých Tatrách

Od   | 

Řadu let jezdili majitelé do nejrůznějších koutů Tater, avšak do jedné malebné vesničky v Nízkých Tatrách se stále vraceli. A to tak často, že si tu časem pořídili chalupu.

Z prosklené verandy se vchází do srdce chalupy, velkorysého obytného prostoru, kterému vévodí dominantní topeniště. Směrem k sedací soupravě je otevřené ohniště, směrem do kuchyně tu je funkční pec.

Z prosklené verandy se vchází do srdce chalupy, velkorysého obytného prostoru, kterému vévodí dominantní topeniště. Směrem k sedací soupravě je otevřené ohniště, směrem do kuchyně tu je funkční pec.

V kamenem obložené stěně jsou navíc niky pro vystavení dobových předmětů. Ke zvýraznění a podpoře atmosféry tu je zabudované osvětlení.

V kamenem obložené stěně jsou navíc niky pro vystavení dobových předmětů. Ke zvýraznění a podpoře atmosféry tu je zabudované osvětlení.

Nežli ji ale mohli užívat, musel dům projít náležitou rekonstrukcí. „V podstatě až na obvodové zdi se dům postavil znovu. Změnili jsme i dispozici, tak aby více vyhovovala našim požadavkům. Rozhodně jsme ale chtěli ponechat původní prvky, jako jsou malá okna, trámy, výmalba a podobně“ říká majitel. Ve spodním patře je srdce domu, jehož ústředním prvkem je krb s otevřeným ohništěm propojený s pecí. „Je plně funkční, a když se sejdeme ve větším počtu, tak v ní pečeme,“ říká muž a doplňuje, že trouba logicky navazuje na kuchyň, která je vyrobená na míru prostoru. Její spodní skříňky jsou vyzděné a zpředu jsou přichycena dvířka. Na kuchyň navazuje samostatná menší spíž a v dolním patře nechybí koupelna s toaletou.

Kuchyň je vyrobená na zakázku, základem je klasické zdivo s policemi, které zakrývají dřevěná dvířka. Za dveřmi je spíž.

Kuchyň je vyrobená na zakázku, základem je klasické zdivo s policemi, které zakrývají dřevěná dvířka. Za dveřmi je spíž.

Schody vedou do ložnicového patra, které je pojato ve stejném architektonickém duchu. „Přál jsem si, abychom přijeli a dýchla na nás atmosféra původní doby,“ přiznává muž. Proto se i v horním patře objevují prvky dřívější interiérové architektury. V přírodním duchu je i horní koupelna, kde je dřevo použito i na zemi. „Podlaha je ze speciálního dřeva, kterému vlhké prostředí nevadí a konstrukce je navíc na roštech,“ vysvětluje majitel a přiznává, že zatímco dispozice domu byla celkem zřejmá, kvůli vybavení interiéru nastudoval dobovou literaturu a navštívil i několik skanzenů. „Některé nábytkové kusy jsou původní, jen jsou ošetřené, aby mohly dále sloužit.“

Podle dobového zvyku je u jídelního stolu kromě židlí i lavice.

Podle dobového zvyku je u jídelního stolu kromě židlí i lavice.

Výsledkem je velmi příjemná chalupa připomínající dávné časy, ale pod pokličkou všeho bývalého se skrývá moderní technika umně maskovaná dřevěnými dvířky nebo ukrytá v miniaturní krabičce regulující kompletní chod celého domu.

K celkové atmosféře přibyly trámy, které jsou sice nové, ale díky opracování působí starodávně. Barevně jsou sladěné s ostatním zařízením.

K celkové atmosféře přibyly trámy, které jsou sice nové, ale díky opracování působí starodávně. Barevně jsou sladěné s ostatním zařízením.

Foto: archiv

Komentáře

1 Komentář

  1. Pingback: Horská chata, ze které se vám nebude chtít domů - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login