Návštěvy bytů

Pohádka v Nízkých Tatrách

Od   | 

Řadu let jezdili majitelé do nejrůznějších koutů Tater, avšak do jedné malebné vesničky v Nízkých Tatrách se stále vraceli. A to tak často, že si tu časem pořídili chalupu.

Nežli ji ale mohli užívat, musel dům projít náležitou rekonstrukcí. „V podstatě až na obvodové zdi se dům postavil znovu. Změnili jsme i dispozici, tak aby více vyhovovala našim požadavkům. Rozhodně jsme ale chtěli ponechat původní prvky, jako jsou malá okna, trámy, výmalba a podobně“ říká majitel. Ve spodním patře je srdce domu, jehož ústředním prvkem je krb s otevřeným ohništěm propojený s pecí. „Je plně funkční, a když se sejdeme ve větším počtu, tak v ní pečeme,“ říká muž a doplňuje, že trouba logicky navazuje na kuchyň, která je vyrobená na míru prostoru. Její spodní skříňky jsou vyzděné a zpředu jsou přichycena dvířka. Na kuchyň navazuje samostatná menší spíž a v dolním patře nechybí koupelna s toaletou. Schody vedou do ložnicového patra, které je pojato ve stejném architektonickém duchu. „Přál jsem si, abychom přijeli a dýchla na nás atmosféra původní doby,“ přiznává muž. Proto se i v horním patře objevují prvky dřívější interiérové architektury. V přírodním duchu je i horní koupelna, kde je dřevo použito i na zemi. „Podlaha je ze speciálního dřeva, kterému vlhké prostředí nevadí a konstrukce je navíc na roštech,“ vysvětluje majitel a přiznává, že zatímco dispozice domu byla celkem zřejmá, kvůli vybavení interiéru nastudoval dobovou literaturu a navštívil i několik skanzenů. „Některé nábytkové kusy jsou původní, jen jsou ošetřené, aby mohly dále sloužit.“

Výsledkem je velmi příjemná chalupa připomínající dávné časy, ale pod pokličkou všeho bývalého se skrývá moderní technika umně maskovaná dřevěnými dvířky nebo ukrytá v miniaturní krabičce regulující kompletní chod celého domu.

Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: archiv

Související články

Návštěvy moderních bytů

Návštěvy stylových interiérů

Komentáře