Zahrada

Venkovní hodiny, aneb když ztratíte pojem o čase, pomohou vám dávné zvyky

Od   | 

Stává se vám, že když začnete pracovat na zahrádce, ztrácíte pojem o čase?

Čeká tam na vás spousta práce, a tak se trochu ztrácíte v tom, zda natřít lavičku vzadu za domem, anebo vyplít záhonek na druhé straně zahrady? Anebo si třeba rádi vedete deník, a proto jste zvědaví, jaké bylo před rokem počasí? Máme pro vás nápad, jak si ozvláštnit a způvabnit vaši zahradu a ještě k tomu na ní mít něco užitečného.

Sluneční hodiny

Sluneční hodiny jednoznačně ozvláštní vaši zahradu.

Každý jistě víte, že při práci na zahrádce se umažete raz dva, a tak si raději sundáte náramkové hodiny. Jistě, ještě jsou tu hodiny na mobilu, ale ten pěkně tlačí v kapse zrovna, když sbíráte jahůdky, anebo rád vypadává do trávy, když se honíte s dětmi po zahradě. Dříve nebo později jedno i druhé odložíte a dost často jste rádi, když hodiny i mobil do setmění na zahradě zase najdete. Umístěte si hodiny přímo do zahrady na vhodné místo, na které dobře uvidíte z větší části zahrady. Můžete zvolit hodiny s digitálním displejem, klasický ciferník vylepšený o zabudovaný barometr nebo teploměr až po sluneční hodiny, které umístíte přímo do zahrady nebo na stěnu domu. Do výroby slunečních hodin se samozřejmě můžete pustit sami a určitě vás nebude mrzet, že nebudou zcela přesné.

slunoměr

Slunoměr zaznamenává trvání slunečního svitu. Soustřeďuje sférickou čočkou sluneční paprsky na slunoměrný pásek, kde vypalují charakteristickou stopu.

Znalci zítřejšího počasí – a to jsme snad skoro všichni – určitě na zahradě potěší větrná směrovka neboli korouhvička. Lze ji umístit na střechu domu, doprostřed záhonu či trávníku, na balkon nebo jen za okno. Korouhvička může na sobě mít i anemometr (malé talířky), který měří rychlost větru. Barometr, vlhkoměr a teploměr – bez nich se amatérský meteorolog nemůže obejít. I zde je velká možnost výběru od digitálních meteorologických stanic až po klasická provedení 3 v 1 nebo s každým měřičem zvlášť.

A kdo by se do meteorologie chtěl pustit vážněji, může si do zahrady umístit i předmět, který na první pohled připomíná věšteckou kouli, ale ve skutečnosti jde o zcela profesionální Campbell-Stokesův heliograf neboli slunoměr.


You must be logged in to post a comment Login