Inspirace

Pestře osázené truhlíky rozzáří okna i v zimě

Od   | 

Když jsem poprvé slyšela, že se truhlíky za okny osazují i v zimě, myslela jsem si, že jsem se přeslechla. Jenže nejspíš mám jen málo fantazie. Truhlíky totiž můžete ozdobit téměř vším, co najdete v lese, koupíte v papírnictví, nebo sami vyrobíte.

Co mě na celé věci překvapilo nejvíc, bylo, že vůbec nemusí jít o drahou záležitost. Krása tu zkrátka nejde ruku v ruce s cenou ve smyslu, čím krásnější, tím dražší. Spíš platí, že čím šikovnější výrobce, tím hezčí truhlík.

Krása za babku

Na začátku je dobré uvážit, jestli dáte přednost truhlíkům nebo květináčům. Truhlíky, které umístíte na venkovní parapet, by měly být dostatečně těžké, případně zatížené, aby z nich nespadly. Toho docílíte dostatečným množstvím zeminy či písku. Květináče na parapet nepatří, ty postavte na terasu nebo před vchodové dveře, bydlíte-li v domě, a hlavně si pořiďte keramické, ty lépe odolávají nepřízni počasí. I ty je nutné dostatečně zatížit nejlépe okrasnými kameny, kdyby přišly vichry.

Vypichované

Základem zimního aranžmá jsou stálozelené rostliny, které pak pomocí dalších dekorací laďte buď do teplých podzimních tónů – oranžové, hnědé, červené, případně podle aktuálních trendů, či jednoduše tak, jak se vám to líbí. Do zeminy, písku nebo kamínků na dně, na množství kvůli stabilitě truhlíku nešetřete, zapíchejte větvičky jehličnanů. Použít můžete túje, jalovec, smrk, borovici zimostráz, kanadskou jedli i tis, ale pozor, aby se k němu nedostali domácí zvířata nebo děti, protože tis je, jak známo, jedovatý. Aranžmá doplňte stálobarevným listnatým břečťanem, určeným k osázení truhlíků, nebo brslenem. V našem podnebí se nejlépe daří brslenu fortunově. Listnaté rostliny mohou ty jehličnaté i nahradit. Vše ozdobte šiškami různých velikostí, šípky a dalšími barevnými bobulovinami.

Zelené jehličnany krásně doplňují bobuloviny různých barev. Zvlášť efektní jsou ty červené.

Vánoční

Změna podzimního truhlíku na vánoční je jednoduchá. Přidejte otep březových větviček, které k sobě připevníte drátkem a ovážete červenou mašlí. Truhlík oživí i jmelí a buxus neboli zimostráz. Ale ozdoba vnějšího parapetu nemusí být jen rostlinného původu. Velmi efektní jsou hořící svíčky vložené do lahví nebo sklenek.  Efekt je překvapivě působivý. Zimně laděné truhlíky, ale třeba i věnce, mají většinou tu výhodu, že se o ně nemusíte v podstatě starat. Občas jen vyměníte povadlou rostlinu za čerstvou. Navíc jste tím nenásilně připravili i potravu pro ptáčky, ostatně do truhlíku můžete vložit i krmítko.

Takto rozzářené okno nikdo nepřehlédne.

Fotogalerie:

A ještě inspirace na vánoční dekorace…

Dekorace navrhla a vyrobila Renáta ze Studia Floren


You must be logged in to post a comment Login