Technika v domácnosti

Opatření po Coronaviru aneb zařizujeme bezdotykovou domácnost

Od   | 

Po coronavirové krizi se snaží každý co nejvíce chránit sebe ale i ostatní před hrozbou nákazy, a proto je ideální čas udělat nějaké změny i v naší domácnosti. Věděli jste, že již nemusíte sahat na splachovadlo, nebo na baterii? Bezdotyková domácnost je v posledních letech stále více oblíbená a její největší boom se teprve očekává.

Bezdotykovou domácnost si oblíbí především ti, kteří jdou s krokem moderního vybavení a s novými technologiemi. Obzvlášť takové vybavení domácnosti, které používáme i několikrát denně a je pro nás samozřejmostí, může fungovat automaticky a bez našeho dotyku. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak na to.

Věděli jste, kolik bakterií se skrývá na dávkovačích, nebo vodní baterii? Zdroj: Pinterest

Bezdotyková baterie a splachovadlo v koupelně

První krok můžeme udělat rovnou v koupelně. Na trhu najdeme bezdotykové baterie, které automaticky spustí vodu během přiložení ruky k čidlu. Proud vody se po pár okamžicích sám vypne a u některých baterií lze přímo nastavit nejen délku toku, ale i proud vody. Voda může tedy téct sekundu, ale i osm vteřin. Díky těmto vlastnostem mají bezdotykové baterie skvělé využití také u dětí či seniorů. Velmi příjemná je pořizovací cena a nízké provozní náklady. Tyto baterie se navíc jednoduše k umyvadlu namontují, a proto jejich instalaci zvládne naprosto každý. Další výhodou bezdotykové baterie je minimální údržba. Díky tomu, že se baterie přímo nedotýkáme kůží, minimalizují se otisky prstů. Některé typy jsou navíc vybaveny proplachovací funkcí nebo automatickou desinfekcí. Také splachovadlo u toalety můžeme zvolit v bezdotykové formě. Buď přiložíme ruku k čidlu a toaleta se spláchne, nebo můžeme zvolit automatické splachování, které rozpozná okamžik, kdy toaletu opouštíme pomocí infračerveného senzoru a toaleta se sama spláchne. Toalety s nejmodernějšími technologiemi můžeme splachovat pomocí aplikace v mobilním telefonu.

Bezdotykové baterie jsou téměř bezúdržbové. Zdroj: GROHE

Kliky s antibakteriální povrchovou úpravou

Kliky s antibakteriální povrchovou úpravou se běžně používají ve veřejných prostorech, jako jsou restaurace, školy nebo nemocnice. Zabraňují tedy uchycení a přenosu nechtěných virů a bakterií. V domácnosti patří mezi nejrizikovější dveře umístěné v koupelně a na toaletě. Nejlepším řešením je proto alespoň do těchto prostorů pořídit dveřní kování a kliky z antibakteriálního materiálu, které se však svým designem hodí do každého moderního i nadčasového interiéru. Doporučují se také do domácností s často nemocnými či jinak náchylnými dětmi. Pamatujte však, že nezabraňují alergiím.

Tato kování a kliky jsou vyráběny z antimikrobiální mědi, která je nejúspěšnější v boji s hubením bakterií a virů. Odborníci se shodují, že tento materiál na klice a kování zahubí až 99,9% bakterií a zároveň zamezuje dalšímu šíření. Výhodou této mědi je, že se její účinnost nemění v závislosti na prostředí, a proto nezáleží na vlhkosti, světlu či umístnění. 

I kování a kliky mohou mít antibakteriální úpravu a zároveň být stylové. Zdroj: Cobra

Dávkovač mýdla již nemusíte stisknout

Dalším způsobem, jak docílit bezdotykové domácnosti. je i chytrý dávkovač mýdla. Na trhu nalezneme nepřeberné množství dávkovačů, které se liší svým vzhledem, provedením či velikostí zásobovače. Díky senzoru se stačí dlaní přiblížit pod spodní část dávkovače a mýdlo samo nateče na ruku, čímž zabraňuje uchycení a přenosu bakterií. I tento pomocník se hodí nejen ve veřejných prostorech, ale i doma.  

I na dávkovači mýdla se drží bakterie. U bezdotykového je tomu však jinak. Zdroj Helpmation

I koš pozná, že potřebujete vyhodit odpad

Na trhu najdeme také bezdotykové koše, které se dokážou samy otevřít v tu chvíli, kdy se přibližujeme s rukou a odpadky v ruce k víku. Zhruba 15 centimetrů od koše se díky infračervenému senzoru víko koše samo otevře a po vhození obalu či jiného odpadku se víko opět samo zavře. Díky tomu se nemusíme koše absolutně dotýkat, a tudíž se nemusíme obávat přenosu bakterií. Odpadkové koše fungují většinou pomocí baterie, ze kterého jsou napájeny, a nebo pomocí adaptéru. Jakmile je v koši baterie slabá, upozorní na sebe díky indikátoru.

Bezdotykový koš se na pohyb sám otevře a zase zavře.
Zdroj: Helpmation

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login