Zahrada

Okrasné květináče a stojany: zpestřete si svůj balkon, terasu i zahradu

Od   | 

Balkonové květiny, letničky, skalničky i nejrůznější okrasné dřeviny mohou zkrášlit váš exteriér ještě víc, když jim dáte stylové útočiště v podobě dekorativních květináčů nebo truhlíků, případně je takto oděné umístíte na květinový stojan. Pojďte se s námi inspirovat!

Bohaté květenství chryzantém může právě teď barevně oživit váš balkon, terasu nebo schody u vstupu do domu.

I když už letos většině venkovních květin odzvonilo, stále se najdou takové, které vám ještě nějaký ten týden mohou dělat radost. Tak proč si z nich neudělat krásnou venkovní dekoraci v nápaditém květináči? A pokud už jste s příchodem podzimu na pěstování květin venku rezignovali, můžete alespoň načerpat inspiraci na novou sezonu.

Dobré barevné ladění květin s okrasnou nádobou dokáže udělat divy!

Skalničky a stálezelené rostliny jsou jako stvořené pro keramické květináče bez glazury.

Než kytky začnete sázet do jednotlivých nádob, ujistěte se, že jsou dostatečně odolné. Nechcete přece po zimě, kterou musí venku přečkat, kupovat nové. Ale nemusíte mít obavy, že byste museli dlouho hledat. Dnes na trhu najdete spoustu materiálů a provedení, které přečkají i ty nejnáročnější podmínky, jako je mráz, silný vítr, déšť nebo přímé sluneční záření. Vyberete si jak z keramických, betonových, dřevěných, ratanových, ale i plastových.

Terakotový odstín květináčů dodá balkonu nebo terase příjemnou, teplou atmosféru.

Nízké keře a okrasné dřeviny by neměly chybět na žádné moderní terase.

Kromě odolného materiálu je důležitý také vzhled samotných květináčů. Když dokážete sladit nejen nádoby s květinami, které v nich pěstujete, ale také s okolním prostředím, máte vyhráno. Pokud máte okolí svého domu, ale i balkon nebo terasu, zařízené v moderním stylu, budou pro vás vhodnější spíše kousky alespoň s nádechem moderního vzhledu, jako je např. polyratan a beton nebo jeho imitace, naopak venkovské prostředí si žádá přirozený vzhled, proto tady nešlápnete vedle s hliněnými, keramickými a dřevěnými květináči, případně truhlíky.

Proutěný zahradní nábytek si žádá společnost proutěných květináčů.

Pro stylový květináč možná nemusíte chodit daleko…

Abyste dodali vaší květinové oáze kousek svého osobitého stylu, můžete zkusit hledat ve své domácí pokladnici, a třeba i tam najdete něco originálního, co dodá vašemu exteriéru i květinám ten správný šmrnc.

Nenašla by se po babičce třeba stará kameninová forma na bábovku?

Květináče se závěsným úchytem si hravě poradí se zkrášlením zábradlí na balkoně.

Mosazný květináč s podstavcem nemusí být jen ozdobou zámeckých parků.

A kam s malými květináči, když pro ně nemáte dostatek místa na parapetu a nechcete, aby jen tak ledabyle postávaly na zemi? V takovém případě jsou ideálním řešením květinové stojany, které mohou být samy o sobě atraktivní dekorací, ať už jsou ze dřeva nebo z kovu.

S prázdným rohem na balkoně si poradí rohový stojan.

Ani stojan ve tvaru žebříku nezabere na terase nebo balkoně moc místa.

Květiny ve stojanu máte všechny pohromadě, takže péče o ně je mnohem příjemnější.

I v tomto případě je ale potřeba myslet na odolnost stojanu při nepříznivých venkovních podmínkách. Výrobci by měli uvádět, jestli a nakolik tito pomocníci odolají dešti nebo mrazu, na balkonech a terasách se ale i silný vítr může stát nepříjemnou záležitostí, proto je dobré stojany dobře ukotvit, případně je schovat dovnitř, když na delší dobu odjedete.

Květiny zahalené do čistého a jednoduchého designu oživí vchodové dveře i prázdné zákoutí na terase.

Kovový stojan na květiny je odolný a zapadne k nejednomu venkovskému obydlí.

Květiny můžete vertikálně pěstovat i na klasických štaflích.

Foto: Livit, Pinterest, Favi, Bonami, Ikea, archiv

Fotogalerie:

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login