Koupelny

O současné koupelně…

Od   | 

Koupelnu zřizujeme i na desítky let, proto by měla být vybavena tím nejlepším, co současný trh nabízí. Tak nám i po čase bude sloužit dobře a budeme v ní rádi pobývat.

Jenže pod slovem nejlepší si každý představuje něco jiného. Nejlepší totiž neznamená designové, ani to není zahraniční a už vůbec ne nejdražší. Představme si spíše zařízení, které je kvalitní, nadčasové a praktické.

První kroky

Základem je kvalitní dispoziční řešení, které se odvíjí od velikosti a tvaru místnosti, umístění dveří i oken. Zamyslete se i nad vašimi zvyky. Jak často se koupete? Nebo se raději sprchujete? Kolik členů domácnosti se sejde ráno v koupelně? Z odpovědí získáte přehled o výběru zařizovacích předmětů, samozřejmě, že rozměr a počet je omezen samotným prostorem, ale pro začátek stačí mít co nejvíce jasnou představu. Ruku v ruce bude řešit i obklady a dlažbu. Zde si ponechte maximální prostor při výběru, zejména ony totiž budou vypovídat o celkovém charakteru místnosti. Ideální je možnost si obklad zapůjčit a položit v místnosti, kde bude umístěn. Po pár dnech sami uvidíte, zda se tam hodí.

Kompaktní prostor

Optimálním řešením je koupelnu vybavit ucelenou kolekcí zařizovacích předmětů. Výhodou je, že má shodný design, a tak bude prostor působit jednotným dojmem. K dispozici jsou řady od světově uznávaných návrhářů (P. Starck, L. a R. Palomba, N. Foster), které obsahují kromě zařizovacích předmětů i vlastní řadu baterií navrženou speciálně k zařízení. Zvolíte-li jednotlivé prvky samostatně (umyvadlo, vanu případně toaletu a bidet), pak vybírejte ty, které mají podobné tvarové ladění. Tedy oblé, hranaté, asymetrické. Tehdy totiž docílíte kompaktního prostoru.

Tam, kde to je možné, se koupelna navrhuje stejně velká jako jiné obytné místnosti. Nejen, že výsledek působí velkoryse, ale vzhledem k tomu, kolik tu trávíme času, je tento krok i praktický.

Tam, kde to je možné, se koupelna navrhuje stejně velká jako jiné obytné místnosti. Nejen, že výsledek působí velkoryse, ale vzhledem k tomu, kolik tu trávíme času, je tento krok i praktický.

 

Sprchování s něčím na víc

Stalo se běžné, že si do sprchového koutu pořizujeme hlavovou sprchu v nadstandardní velikosti,takzvané XXL. Voda je v ní smíchávána se vzduchem, pobyt pod takovým deštíkem si natolik zamilujeme, že už nebudeme chtít doma nic jiného. Nabízeny jsou v subtilním až nenápadném provedení, ale také s integrovanými LED diodami měnícími barevnost vody, se skleněnými doplňky (Swarovski) případně jinými ozdobami.

V koupelně i relaxujte

Koupelna může sloužit i jako relaxační nebo dokonce i léčebná místnost. A to tehdy, když si pořídíme místo klasické vany masážní zařízení nebo sprchový kout vybavíme tryskami, případně si pořídíme altán s vyvíječem páry. V nejmodernějších koupelnách nechybí televizor, který se integruje do jedné ze stěn. Je nasnadě, že toto zařízení musí být odolné vůči vodě a vlhkému prostředí.

Které obklady jsou v kurzu?

Obklady a dlažba stále patří mezi nejoblíbenější a také velmi praktické materiály k ochraně stěn a podlahy. Jen jejich vzhled se zásadně proměnil. V oblibě jsou velkoformátové dlaždice, a to 60 x 60 cm, 80 x 80 cm, ale mohou být i mnohem větší. Nedávno byla u nás představena největší dlaždice světa s úctyhodným rozměrem 300 x 150 centimetrů s tloušťkou jen šest milimetrů nebo dokonce milimetry tři. Obecně jsou v kurzu neutrální odstíny napodobující přírodní nebo industriální materiály.
Další možností jsou speciální omyvatelné stěrky, které se aplikují místo klasických obkladů. Jenže ty se, na rozdíl od obkladů, musí jednou za čas opravit. Výsledkem je prostor evokující obytnou místnost. Podobného vzezření docílíme i použitím dřevěných obkladů. Do koupelen volíme dřeviny, kterým vyšší vlhkost nevadí (například teakové dřevo).

V kostce:

  • Koupelnu zařiďte i jako relaxační prostor. Je-li místo, postavte sem pohodlné křeslo nebo chaise longue.
  • Zařizovací předměty pořiďte z jedné kolekce, stejně jako koupelnové doplňky. Jejich tvar by se měl shodovat (hranaté, oblé apod.).
  • Ve větších domácnostech oceníte dvě umyvadla vedle sebe, případně klasické dvojumyvadlo.
  • Sprchovou vaničku instalujte ve stejné výšce s podlahou. Nezapomeňte na dostatečný odtok vody. Musí pojmout množství, které vyteče ze sprchy.
  • Výrazná barevnost vás omrzí. Volte neutrální odstíny.

Nepraktické versus praktické

  • Údržba velkých skleněných stěn a zástěn je náročná X Opatřete je speciální povrchovou úpravou zamezující usazování nečistot. Neinstalujte je proti dennímu světlu.
  • Přemíra nápaditosti tvarů se nesnadno udržuje v čistotě X Hledejte jednoduché linie.
  • Zrcadlo, které sahá až k umyvadlu, bude neustále od kapek vody X Instalujte zrcadlo alespoň 30 cm nad jeho okraj.

Fotogalerie:

Text: Karolína Sornas, Foto: Hansgrohe, Il Bagno, www.sanitec.cz, Laufen, Roca

Související články:

Sprchové kouty walk in

Koupelny. Rady ke zdárnému zařízení díl 1

Koupelny. Rady ke zdárnému zařízení díl 2


You must be logged in to post a comment Login