Zahrada
Nevyhazujte vánoční hvězdu, hyacinty, amaryllis, koniferu ani jiné vánoční rostliny. Víme, co s nimi.
Je to už každoroční tradice. Před svátky vybereme tu nejkrásnější a největší vánoční hvězdu, mnohdy nás zlákají rychlené hyacinty, tradičně se prodávají také amarylisy, kolopejky, vánoční kaktusy nebo malé konifery přestříkané nevkusným zlatým či sněžným sprejem. Dokonce i pokud podobné záležitosti považujete za kýč jak bič, většinou si cestu do vašeho domova najdou prostřednictvím návštěv, které nerady přichází s prázdnou. Dobrá zpráva však je, že všechny tyto rostliny mohou přežít a dělat vám dlouho radost, pokud víte, jak se o ně postarat po svátcích.
Amaryllis
Krása amarylek je dechberoucí. Třebaže si je můžete pěstovat sami, většina z nás si je koupí právě před Vánoci. Od stadia, ve kterém je koupíte v obchodě, do plného rozkvětu jim to trvá, dle teploty ve vaší domácnosti, asi tak 10–14 dní, dobře si proto načasujte jejich koupi, ať rostlina není na Štědrý den již odkvetlá. Rostlina se nesmí přelít a v době, kdy vyhání květ, jí prospěje i přihnojení. Jakmile to půjde, umístěte jí do něco chladnější místnosti, květy vydrží déle. Nicméně vám přežije i zcela v teple, jen kvetoucí divadlo bude výrazně kratší. Až odkvete, zastřihneme stvol u cibule a zaléváme jen tak, aby půda zcela nevyschla. Tak rostlinu v interiéru udržíme až do konce léta, kdy cibule vyjmeme z květináče a uložíme do tmy s teplotou okolo 15°C. Počátkem listopadu opět rostlinu zasadíme. Pokud jsme vše udělali správně, celé divadlo se bude opakovat.
Konifera
Konifery jsou zakrslé stálezelené jehličnany. Pokud je dostanete obalené umělým sněhem a obložené figurkami Santy a jeho pomocníků, to první, co byste s nimi měli udělat, až návštěva zavře dveře, je z nich opatrně teplou vodou smyjete všechny nánosy různých dekorativních sprejů, které rostlinám skutečně nesvědčí. Pokud se vám dekorace líbí tak, jak je, udělejte to nejpozději po svátcích. Následně můžete rostlinu umístit na světlé místo a dopřávat jí mírnou zálivku, ale nenechávejte ji v teple déle, než je nezbytně nutné. Rostlině hned po svátcích najděte místo, kde je trochu chladněji – chodbu s oknem, zimní zahradu, nebo alespoň nechladnější pokoj v bytě či domě. Brzy zjara může rostlina ven, dopřejte ji jen větší nádobu, přihnojení a substrát určený přímo pro konifery; nemusíte čekat „po zmrzlých“, přízemní mrazíky v pohodě zvládnou i malé konifery. Větší mohou být venku dokonce i v nádobě celoročně, jen při velkých mrazech by měla být nádoba obalená polystyrenem, přikrytá chvojím a rostlina by měla stát na částečně chráněném místě, třeba u zdi domu.
Vánoční hvězda
Vánoční hvězdu umístěte daleko od radiátoru či svícnu. Nepřelévejte ji. Až přestanou být listy červené, rostlinu zkraťte asi na 10-12 cm. Najděte jí světlé a v rámci možností chladné místo a opět zalévejte jen mírně. V létě jí dopřejte čerstvý vzduch, jen pozor na přímý sluneční úpal. Přihnojujte. Aby na příští Vánoce opět zčervenala, musí mít maximálně 10 hodin denního světla. Můžete jí přikrývat třeba větší krabicí, nebo ji dejte někam, kde je pouze okno, ale nepoužíváte zde umělé osvětlení.
Buďte za vodou a šetřete na vodě!
Hyacint
Koupíme jej rychlený, většinou v malém plastovém kelímku, podle jehož barvy poznáme barvu květu. Doma mu rozhodně bude slušet lepší, svátečnější obal: Nádherně vypadá například sklo. Po odkvětu má v podstatě za sebou své jaro, neboť je rychlený. Rychlením je oslabený, ale i tak může přežít. Po svátcích jej vsaďte do většího květináče s hlínou a nechte jej dokvést, pak sestřihněte květní stvol a počkejte, až zežloutnou listy. Už nezalévejte. Pak je také odstřihněte, cibuli vyjměte a umístěte někam, kde bude moci být celé jaro a léto v suchu a temnotě. Časně na podzim může cibule do vaší nebo něčí zahrádky, aby na jaře mohla dělat opět radost.
Kolopejka
Kolopejka je asi nejvděčnější pokojovkou vůbec. Jelikož kvete právě vprostřed zimy, není divu, že je oblíbenou součástí různých vánočních dekorací a košíčků s živými květinami. Do dalšího roku jí budete pěstovat zcela jednoduše, s přiměřenou zálivkou a v běžné pokojové teplotě. Jen pozor, znovu nevykvete, pokud bude mít příliš mnoho světla. Platí tak totéž, co v případě vánoční hvězdy. Buď zakrývat tak, aby měla maximálně 10 hodin světla, nebo umístit někam, kde se o stejný režim postará příroda a umělé světlo tam nedopadá.
Fotogalerie:
Jak zjistit kvalitu LED?
You must be logged in to post a comment Login