Zahrada

Netradiční ovoce do malé zahrady aneb tohle sousedi na zahradě pravděpodobně nepěstují

Od   | 

Patříte mezi ty zahrádkáře, kteří rádi zkoušejí něco nového? Toužíte mít na zahrádce něco zvláštního? Obdarováváte rádi své blízké čerstvými výpěstky, či již zpracovanými plody ve formě marmelády nebo likéru ze své zahrádky? Pak jsou následující řádky určeny právě vám.

Aronie černá (Aronia melanocarpa)

Nízký keř anebo stromek, který vyroste do výšky 2,5 metru. Je světlomilný, ale jinak nenáročný.
Koncem května se objevují bílé květy, které jsou samosprašné. Na podzim se listy zbarví do oranžova, červena a hněda. Plody jsou malé černofialové malvičky, které dozrávají v srpnu. Jsou ceněny pro vysoký obsah vitamínů skupiny B, vitamín C a E, karoten, rutinu a cukru. Plody se konzumují jak čerstvé, tak jsou vhodné ke zpracování ve formě marmelád, vína, kompotu a šťávy.

Keř Aronie se svými malými plody je vhodný pro malé zahrádky.

Keř Aronie se svými malými plody je vhodný pro malé zahrádky.

Dřín obecný (Cornus mas)

Nižší, pomalu rostoucí keř anebo strom s maximální výškou 3,5 metru u nás roste jak ve volné přírodě, tak i jako okrasná dřevina v zahradách. Řez je nutný pouze udržovací. Brzy z jara jej zdobí žluté květy. Představují tak jednu z prvních možností pastvy pro včely. Na podzim se listy zbarví do žluta. Dřevina je velmi nenáročná na stanoviště. Plody mohou být červené anebo žluté (dle odrůdy) a mají podlouhlý tvar. Peckovičky dozrávají na přelomu srpna a září a cení se pro vysoký obsah vitamínu C, kyseliny jablečné, glukózy a fruktózy. Po sklizni se plody nechávají přibližně 10 dní uležet, aby ztratily trpkou chuť. Hodí se ke kandování a k výrobě marmelád, moštu, vína, sirupu a na zavařeniny zejména v kombinaci s jablky a hruškami.

Dřín se svými malými plody je vhodným keřem do malé zahrádky.

Dřín se svými malými plody je vhodným keřem do malé zahrádky.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Rozložitý, 1-2 metry vysoký hustě ostnitý keř, který se pyšní překrásnými růžovými květy od jara až do podzimu a ozdobnými šípky. Tato růže je velmi tolerantní na půdu, snáší sucho i vlhčí stanoviště. Oranžově červené šípky s vysokým obsahem vitamínu C zrají od září do zámrazu. Plody jsou vhodné k výrobě čaje, marmelády a sirupu.

Růže svraskalá

Představili jsme vám podrobněji jen několik málo dřevin, ale možností, jak si zpestřit zahrádku netradičním ovocem, je mnohem více, například: japonská (asijská) hrušeň – nashi, jalovec, kdoulovec japonský, zimolez kamčatský, mahónie, líska, muchovník, višeň plstnatá, jeřáb obecný (štěpenec na arónii), růže dužnoplodá, klanopraška.

Dozrávají plody zimolezu kamčatského

Kdouloň obecná

Muchovník připomíná plody borůvek.

Muchovník (Amelanchier)

You must be logged in to post a comment Login