Inspirace

Nepřežije vám doma žádná květina? Zkuste popínavé rostliny!

Od   | 

Nezkušení zahradníci rozhodně uvítají možnost pěstování květin, které vydrží jakoukoliv péči – tedy i tu jejich. Mnoho nenáročných domácích rostlin najdete i mezi popínavými, které navíc vypadají skvěle i jako dekorace.

Popínavé rostliny rychle rostou a dokáží se ovíjet podle opory, kterou jim poskytnete. Můžete z nich udělat i převislé rostliny, a to například na schodech, na stole, či na stěně v chodbě. Velkou výhodou je i možnost tvarování podle vlastní potřeby i vkusu, a tak ve výsledku vyzní každá rostlina naprosto jinak.

Popínavé rostliny jsou skvělé i jako dekorace

Mučenka

Mučenka se vyznačuje zajímavými listy, ale zejména nádhernými květy ve fialové, růžové nebo modré barvě. Pěstování mučenky není nic náročného, pokud jí dopřejete slunné místo. Avšak pamatujte na to, že nesnese ostré polední slunce, mohla by se totiž spálit. Jestliže ji umístíte na místo, kam nedopadá sluníčko, rostlinka sice poroste, ale nerozkvete. A bez těch nádherných květů by to bylo smutné, nemyslíte? Pamatujte i na správnou oporu, podle které má růst. Mučenku dostatečně zalévejte, a pokud ji máte v místnosti, kde je sušší vzduch, nezapomínejte ji rosit. Přes léto rostlina potřebuje víc vody než v zimě.

Mučenka se pyšní nádhernými květy. Musíte jí ale dopřát sluneční svit.

Břečťan

Břečťan můžeme pěstovat nejen na zahradě, ale i v interiéru. Tuto popínavou rostlinu bez váhání poznáme díky zeleným, tuhým a lesklým listům s bílými skvrnami. Některé druhy však mohou mít listy pouze zelené. Břečťan je naprosto nenáročná rostlina, která poroste i na tmavém, stinném místě. Rostlinu stačí zalévat jen střídmě, tudíž se vyvarujte promočené zeminy. Jediné, co nesnese, je suchý vzduch. Je-li v takové místnosti, pak rostlinu nezapomínejte rosit. Břečťan můžete umístit kamkoliv, jako pnoucí rostlinu, která tvoří nádherný koberec, nebo ho můžete nechat volně viset.

Břečťan je nenáročná rostlina, kterou můžete umístit kamkoliv.

Fíkus drouboučký

Jen těžko byste při pohledu na tuto rostlinku hádali, že se jedná o fíkus. Díky plazivým stonkům ho můžete tvarovat, jak se vám zlíbí. Ve volné přírodě se o něm říká, že tvoří jakési liány. Nejdůležitější je umístění na světlém místě s dostatkem vlhkosti a vody. Nezapomínejte často rosit i jeho listy. Vhodné místo doma je pro něj například koupelna, kde se drží vlhký a teplý vzduch, ovšem za předpokladu, že je v koupelně okno.

Pokud fíkusu zajistíte vlhko a teplo, poroste velmi rychle

Glorióza

Glorióza patří mezi exotické květiny, pyšnící se tenkými stonky, na kterých jsou špičaté, tmavě zelené listy a krásné květy, které se vybarvují do syté červené a žluté barvy. Pokud se rozhodneme pro pěstování této rostliny, je důležité ji dopřát oporu, podle které se může pnout, a dostatek světla. Rozhodně jí nesvědčí ostré sluneční paprsky, které ji mohou spálit. Rostlina potřebuje teplé, vlhké a stálé prostředí.

Glorióza nádherně kvete

Voskovka

Jedná se o nádhernou rostlinu, které svědčí umístění na parapetu za oknem, kde má dostatek slunečního svitu. Důležité je poskytnou jí oporu, okolo které se může ovíjet. Čím víc světla má k dispozici, tím je větší šance, že v létě vykvete do bílých květů s růžovými středy, které vypadají jak z vosku. Pokud stonky po odkvětu neustřihnete, může z nich vykvést další květ. Voskovce svědčí jedno místo, proto se vyvarujte stěhování z jednoho místa na druhé.

Květy jsou bílé, s růžovým nádechem a mají voskovou konzistenci.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login