Obývací pokoje

Nepodceňte psychologii barev v interiéru: Kam se hodí modrá a jak na vás bude působit šedá?

Od   | 

Věděli jste, že barvy, které doma používáte, mají přímý vliv na vaše emoce? Psychologie barev naznačuje, že barva má moc ovlivnit produktivitu, hladinu energie, náladu a dokonce i sebevědomí. Psychologie barev je základním prvkem interiérového designu pro estetické účely, ale také pro plnou optimalizaci každého prostoru na základě pocitů a emocí, které každá barva vyvolává. Níže se přesně dozvíte, jak barvy ovlivňují náladu a jak pomocí psychologie barev ve vaší domácnosti můžete nastavit tón každého prostoru na základě atmosféry, které chcete dosáhnout.

Barevného nábytku se rozhodně nebáli na Dálném Východu. Barevné komody skvěle dotvářejí vzhled interiéru. Zdroj: Gert Snel

Psychologie barev je masivní studijní obor, který je úzce spojen s interiérovým designem. Ať už se jedná o domácí nebo komerční nemovitost, správné barevné schéma může znamenat obrovský rozdíl v životech obyvatel. Není pochyb o tom, že barvy, které jsou pro projekt vybrány, mohou ovlivnit náladu člověka, stav mysli a celkové rozpoložení.

Barvy ovlivňují naší psychiku. Zdroj: Primalex

Jak správně osvětlit obývací pokoj?

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se cítíte uvolněněji poté, co trávíte čas v neutrálním, světlém prostoru? Nebo jste nabití energií poté, co jste byli v barevné a živé místnosti? Je to pravděpodobně z velké části díky psychologii barev, spojení mezi našimi emocemi a barvami. Psychologie barev je mocný nástroj interiérového designu, který ovlivňuje náladu místnosti více než jakýkoli jiný faktor. Různé odstíny vyvolávají určité emoce, takže při výběru barev je důležité zvážit, jakou atmosféru chcete vytvořit a které barvy vám k tomu pomohou.

 

Trendy jsou WC tlačítka v metalických barvách

 

Obecně platí, že teplé barvy jako červená, oranžová a žlutá jsou považovány za odstíny, které evokují pocity štěstí, optimismu a energie. Jsou ideální pro společné prostory v domácnosti jako je obývací pokoj, jídelna nebo terasa. Chladnější odstíny, jako je zelená, modrá a fialová, jsou považovány za uklidňující a jsou ideální pro ložnice. Zvláště fialová je považována jako pomocník na zlepšení kreativity.

Lenoška pro každého

Smyslná červená

Červená vyvolává pocity energie, síly, moci a odhodlání, ale také vášeň, touhu a lásku. Různé odstíny červené jsou světle červená, která představuje radost, sexualitu, citlivost na vášeň a lásku. Červená není nikdy nudná. Je to vynikající důrazná barva, můžete ji použít k zahřátí chladně působící místnosti. Červená je skvělá také pro kuchyně a je známo, že zvyšuje chuť k jídlu. Červená jako nejintenzivnější barva zvyšuje energii místnosti a je dobrou volbou, když chce majitel domu vyvolat vzrušení, zejména v noci. Červená stimuluje konverzaci a vytváří silný první dojem.

 

Pokud si netroufnete na barevnou stěnu, můžete zvolit výrazně barevný nábytek. Zdroj: Balakryl

Uklidňující modrá

O modré se věří, že je jedním z nejsilnějších odstínů spektra psychologie barev. Má schopnost snížit krevní tlak, zpomaluje dýchání a srdeční frekvenci. Syté a výrazné odstíny jsou účinné při vytváření pocitu důvěry a jsou spojeny s vlastnostmi jako je loajalita, důvěra, mír a úspěch. Tato barva, která je považována za uklidňující, se často doporučuje do ložnic a koupelen, kde chcete vytvořit relaxační prostředí.

Modrá uklidňuje. Navíc skvěle ladí s bílou.
Zdroj: Sapeli

Zelená jako prvek přírody

Zelená stimuluje pocity rovnováhy, růstu a obnovy. Pro svůj vztah k přírodě nabízí barva organický prvek, který dokáže vdechnout život i průmyslovým a městským prostorům. Všechny odstíny zelené vytvářejí atmosféru klidu a rovnováhy, ale různé odstíny vytvářejí různé nálady a pocity. Syté odstíny, jako smaragdová nebo lesní zelená, dokážou prostoru dodat intenzitu a eleganci, takže se skvěle hodí do ložnice, pracovny nebo kancelářských prostor. Světlejší odstíny zelené, jako je šalvějová, mátová a nefritová, jsou klidnější a mohou posílit soustředění. Tyto jemnější odstíny lze použít prakticky kdekoli ve vaší domácnosti a fungují obzvláště dobře jako barevné laky. Můžete si také pohrát s vrstvením různých odstínů zelené v prostoru.

Mechově zelená dokáže s hnědou a zlatou vytvářet krásné kontrasty. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní barvy, působí tyto kontrasty navíc velmi přirozeně. Zdroj: Unsplash

Bílá jako interiérová klasika

Bílá barva je spojena s mírem. To je důvod, proč lázeňská zařízení, japonská architektura a skandinávské kultury hojně využívají bílou barvu. Představuje čistotu a usnadňuje nalezení jakýchkoli stop nebo nečistot na povrchu. Na psychologické úrovni je bílé barevné schéma skvělé pro lidi trpící klaustrofobií, což je strach z uzavřených prostor. Implementace bílé dělá místnost větší a čistší. Barevné schéma také funguje dobře pro lidi s úzkostí a hypertenzí. Uklidňující účinek neutrální barvy pomáhá při kontrole srdeční frekvence a krevního tlaku. Bílá barva symbolizuje jednoduché bydlení.

Bílá barva skvěle funguje v kontrastu s dřevěnými prvky. Zdroj: Home Style

Fotogalerie:

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Primalex, Dům barev, Psychologie barev

 

Kam pro tapety?

 

 


You must be logged in to post a comment Login