Zahrada

Nepěkná místa v zahradě? Zakryjte je popínavými letničkami

Od   | 

Potřebujete zakrýt nehezké zákoutí, či jinou nedokonalost v zahradě a nechce se vám čekat několik let než zarostou? Ideální volbou jak je zakrýt, jsou popínavé letničky, které se navíc stanou i ozdobou zdi, plotu, nebo nehezkého okapu. Díky jejich lehkosti navíc pro svůj růst nepotřebují žádnou pevnou oporu. Bohatě si vystačíte s běžným provázkem, okolo kterého se omotají.

Popínavé letničky zkrášlí každé nepěkné místo. Zdroj: Pixabay

Pěstování popínavých letniček 

Popínavé letničky vysazujeme do zahradnického substrátu, a to do květináče, nebo samostatně. Vhodné je letničky předpěstovat již zkraje jara, jelikož poté rychleji porostou a brzy vytvoří zelené zátiší. Předpěstování navíc není nic složitého. Do truhlíku vysejte semena koncem března, nebo začátkem dubna v místnosti kde je teplota okolo 15 – 18 stupňů. Rostliny vyklíčí během dvou týdnů. Poté je lze přesadit na vámi zvolené stanoviště. Letničky by měly být vysety na takové místo, na které velkou část dne svítí sluníčko. Půda by měla být lehká a obohacena výživou. Popínavé rostliny jsou náchylnější na poryvy větru, proto je ideálně zasaďte na stanoviště, kde příliš nefouká. 

Jaká světla do zahrady?

 

A jaké druhy jsou nejoblíbenější?

  • Lichořeřišnice větší – patří mezi léčivou letničku, která spolehlivě bojuje s infekcemi močových cest. Oblíbená je zejména díky svým zářivě barevným květům. 
  • Hrachory – příjemná vůně a nádherné květ, právě proto jsou hrachory mezi lidmi tolik oblíbené. Dokáže se popínat klidně až do výšky 2 – 2,5 metrů a proto ho hojně vídáme například u plotů, či zídek. Daří se mu na teplém, slunném stanovišti s dobře vyživovanou půdou. 
  • Kobea – pěkná letnička, která se hojně rozrůstá do stran. Ideálně se tak hodí k nepěknému prostoru, který je dlouhý. Při pěstování vyžaduje slunné stanoviště a hodně živin.
  • Povijnice – charakterizují ji velké, výrazné květy, které mají při pučení červenou barvu, ale v plném květu nádherně zmodrají. Vyniká také svými velkými listy, které mohou být velké klidně i 10 cm. Dokáže vzrůst do výšky až 3 metrů a potřebuje slunné stanoviště s humózní půdou.
  • Fazol šarlatový – roste opravdu rychle a na dálku září červenými květy. Navíc má jedlé plody, které lze používat a konzumovat stejně, jako fazole. Přestože preferuje slunné místo, snese i polostín. 
  • Thunbergie křídlatá – během kvetení bývá obalena miniaturními žlutými kvítky s černým středem. Podle nich dostala přezdívku černooká Zuzana. Pomocí opory dokáže vzrůst až do 2 – 2,5 metrů a vysévá se zásadně až v červnu. Stejně jako většina ostatních popínavých letniček vyžaduje slunné a teplé stanoviště s dobře vyživovanou půdou.
  • Chmel japonský – svým vzrůstem dosahuje obdivuhodných 4 – 5 metrů a má krásné, zdobné listy. Snese stanoviště jak na slunci, tak v polostínu.
  • Mina – začíná kvést začátkem června a odkvétá v září. Nádherná je díky svým hroznům oranžovo-žlutých květů. Dokáže dosáhnout výšky až 3 metrů. 

Thunbergie křídlatá má přezdívku také černooká Zuzana, díky svým výrazným květům. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

Ještě nemáte v zahradě nezámrzný ventil?

 

 

You must be logged in to post a comment Login