Inspirace

Neodpírejte si dřevo v koupelně

Od   | 

Přestože nábytek ze dřeva vybíráme do interiéru zcela běžně, v koupelně se mu vyhýbáme. Přitom není žádný důvod, abychom na prvek, vnášející do domova část přírody, zanevřeli. Stačí vybrat správnou dřevinu i její zpracování a bude dobře sloužit dlouhá léta.

Dřevo vnáší do koupelnového interiéru neopakovatelnou atmosféru. Zdroj: Axor

Dřevo má spoustu skvělých vlastností a díky současným technologiím jej lze využít i na koupelnový nábytek a dokonce i na zařizovací předměty, jako jsou vany i umyvadla. Pokud byste přece jen váhali, pak můžete s tímto dekorem zvolit dlažbu a obklad, které se snadno udržují a jejich vzhled je skutečně věrný originálu. Chceme-li si dopřát přírodní dřevo v koupelně, pak vlhkost vzduchu nesmí překročit 60%. To zajistíme kvalitním odvětráváním.

Pod umyvadlo je vhodný dub masivu. Zdroj: Le Bon

Dřevěný nábytek

Hledáme-li koupelnový nábytek ze dřeva, pak je nejčastějším řešením korpus z laminátové dřevotřísky a dvířka z MDF desky, která není nasákavá a ve vlhku se  nekroutí a nebobtná. Následně se lakuje případně je opatřená dřevěnou dýhou. V současné době je velmi oblíbený dub nebo ořech. S trochou péče takový nábytek funguje bez problémů spoustu let. A proč to tak je? Je totiž správně ošetřeno. Podstatným detailem je způsob provedení hran, kterými by se vlhkost a voda mohly dostat dovnitř desek. Kvalitnější sestavy mají ABS hranu (lepená voděodolným lepidlem). Levnější hrany se nažehlují. K výrobě dřevěného nábytku se mnohdy používají i exotické dřeviny, které mají dostatečnou tvrdost a hustotu. Lépe odolávají vlhkosti a vodě. Oblíbené je zejména teakové dřevo, ale i massaranduba, IPÊ ad.

Pod umyvadlo doporučujeme dubový masiv. Ten není 100% voděodolný a veškerou vodu je potřeba otírat do sucha, aby se zabránilo tmavému zabarvení povrchu. Deska z masivního dubu však dobře stárne a s lety získává atraktivní patinu. Dubové dřevo je navíc přirozeně antibakteriální.

Umyvadlo One firmy Rapsel má základnu z oceli, dřevo je dekorativní doplněk.

Zařizovací předměty omýváme horkou vodu, případně antimykotickými přípravky. Zdroj: Kozák Bath and Interiors

Dopřát si můžete i masivní desky ze středové části dubového kmene s nepravidelnou hranou takzvané desky s živou hranou. Každý kus je trochu jiný, podle toho, v jakém prostředí strom rostl. V jeho struktuře si můžete číst o historii – kolik měl vláhy a jak rychle rostl, nebo uvidíte, jak se na dřevě odrazila aktivita ptáků a zvěře.

eska s živou hranu vnáší do koupelny neopakovatelnou atmosféru. Zdroj: Le Bon

Podlahy i obklady mohou být také ze dřeva

Pokud jste se rozhodli pro dřevěnou podlahu, pak je vhodnější ji celoplošně přilepit. U takzvané plovoucí konstrukce se se může stát, že se vlhkost nebo voda dostanou spárami pod materiál a ten se začne ničit. Podlahovu krytinu je možné položit i na speciální rošt, který zajistí vyschnutí. Všechny dřevinyje nutné ošetři lakem, který povrch uzavírá nebo voskem. Ten je ale třeba poměrně často obnovovat.

Milovníci luxusního designu možná zatouží po dřevěném umyvadle či vaně.  Přestože si tyto skvosty můžeme za nemalou pořizovací částku pořídit, nejsou určeny ke každodennímu používání. Patří do „druhé koupelny“ a třeba s nimi zacházet obezřetně. 

Netroufnete-li si na velké plochy, pak může být použito i na subtilních konstrukcích. Zdroj: Duravit

Bambus v koupelně

Koupelna, kde je použit bambus, působí příjemně a útulně. Jeho skvělou vlastností je, že mu neškodí vlhké klima, protože sám roste ve vlhkém prostředí. Nezdržují se v něm mikrobi, bakterie a ani plísně. Z bambusu si můžete pořídit nábytek, koš na prádlo, police, regály i rám zrcadla a doplňky. Vše vypadá moc hezky a v kombinaci s bílou, šedou, béžovou či zelenou barvou rozhodně dosáhnete skvělého výsledku. 

Nádech přírody vnese do koupeny i dřevěná police, rošt ve sprchovém koutu, paraván či jiná dekorativní zástěna.

Fotogalerie:

 

 

You must be logged in to post a comment Login