Zahrada

Neodolatelná kráska jménem levandule: Jak ji množit a jak využít květy ve svůj prospěch

Od   | 

Vůně Středomoří a neodolatelné fialové květy. Právě to představuje tolik oblíbená levandule, která je známa nejen svou vůní, ale také vysokým květenstvím, které nás potěší hned zkraje léta. Levandule dokáže provonět nejen zahradu, ale i balkon, protože právě na něm se dá také pěstovat. Skvělé využití má tato okrasná trvalka v koupelně, či kuchyni. Kromě toho dokáže také odpudit otravný hmyz.

Levandule se hodí i do šatních skříní. Vůně odpuzuje hmyz. Zdroj: Pixabay

Díky svému původu levandule skvěle snese přímé slunce, ale i občasné výkyvy zálivky. Nemusíte se tedy bát, že byste péči o tuto krásku nezvládli. Důležité je pro ni slunné místo a mírná zálivka. Pokud květinu zapomenete zalít, nic se neděje. Květina snese spíše sucho, než přebytek vláhy, která jí může opravdu uškodit. Právě proto pěstování levandule zvládne i začátečník. 

Pěstování ze semínek, nebo ze sazenic?

Chcete-li si rostlinku vypěstovat ze semínek, počítejte s poněkud zdlouhavějším procesem. Semínka je ideální vysadit do truhlíku hned v únoru, nebo nejpozději v březnu. Důležitý je také vhodný substrát, do kterého přidáme trochu písku. Semínka sejeme hlouběji a substrát poté navlhčíme rozprašovačem, díky kterému semínka nevyplavou. Truhlík umístíme do místnosti, kde není méně, než 20 – 21 °C. Levandule by měla začít klíčit zhruba za 4 týdny. Jakmile rostlinky povyrostou, můžeme je začít oddělovat.

Zdroj: Pixabay

Pěstování již vzrostlých sazenic je samozřejmě mnohem jednodušší. Můžete jej pořídit v zahradnictví, hobby marketu, či na trhu. Sazenice do zahrady vysazujeme až v druhé polovině května, kdy je větší šance, že je neohrozí ranní mrazíky. Před výsadbou je důležité je umístit do polostínu a pomalu je nechat zvykat na slunce. Levanduli poté umístěte na co nejslunnější místo, protože právě slunce má za následek nezaměnitelnou vůni a nádhernou barvu. Sazenice sázejte vždy s kořenovým balem přímo do substrátu, či půdy a dopřejte ji první mírnou zálivku. 

Levanduli si dopřejte i na balkoně

Nemáte-li zahradu, nezoufejte! Fialovou kráskou si můžete zkrášlit také balkon, nebo terasu. Sazenici levandule se snažte zasadit do co největšího květináče a pořiďte si přímo určený substrát pro levandule. Po zasazení nechávejte několik dnů levanduli venku jen přes den a na noc ji schovejte dovnitř. Na výkyvy denních a nočních teplot si musí zvyknout postupně. Nezapomínejte na zálivku především v létě. Kořeny je důležité chránit zejména na balkoně, kde mají tendenci rychleji prochladnout. Během chladných večerů přes levanduli položte síťku, která rostlinku ochrání.

Levandule je skvělou volbou pro pěstování také na balkoně. Zdroj: Pinterest

Přezimování levandule

Díky tomu, že se levandule řadí mezi trvalky, můžeme ji pěstovat i několik let. Máme-li levanduli zasazenou na zahradě, nemusíme přezimování řešit. Pokud je však levandule v květináči, je důležité je při velkých mrazech umístit tam, kde teplota neklesá pod nulu. Ideální je například zasklená lodžie či chladnější půda.

Zima na zahradě levanduli nevadí. Pokud ji máte v květináčích, je vhodné jej přemístit dovnitř.
Zdroj: Pinterest

Důležité je také stříhání

Pokud levanduli pravidelně stříháme, docílíme hustého, bohatého větvení a tím pádem i bohatšího kvetení. Během kvetení z rostliny odstřihujeme suché stonky a kvítky. Velmi důležitý je ale radikální sestřih začátkem jara, kdy levanduli zkrátíme klidně na pouhých 5 – 7 centimetrů. Jedná-li se však o starší rostlinu, pak ji zastřihněte zhruba do poloviny přírůstků, o které v minulém roce vyrostla. Levanduli však nikdy nestříhejte na dřevnatou část, která málokdy obraší novými větvičkami. Na podzim z rostliny odstraňte všechny odkvetlé, i zbylé květy, ale do radikálnějšího řezu se pusťte opravdu až na jaře.

Levanduli stříhejte pravidelně, docílíte tím bohatého hustého větvení. Zdroj: Canstockphoto

Namnožte si levanduli

Levanduli lze namnožit buďto řízkováním, nebo hřížením. Pokud levanduli namnožíme klasickým řízkováním, získáme rostlinku se stejným vlastnostmi. Pro řízkování je důležité si vybrat takový den, kdy je pod mrakem, a nebo si zvolit alespoň takové místo, kde nesvítí přímé slunce. Řízky levandule vytvoříme odříznutím cca 5 – 10 nekvetoucí větve. Z větvičky odstraníme lístky a očištěné větvičky zasazujeme do vhodného substrátu, který je určen přímo k řízkování. 

Pokud si zvolíme pro rozmnožování hřížení, docílíme omlazení rostliny a bohatého záhonu z levandule. Na spodní části rostliny nahmatáme co nejdelší výhon s dřevnatým stonkem, který vložíme do půdy. Takto zvolený výhon je i nadále spojený se starou rostlinou, ale zároveň tam, kde se stýkají, vzniknou pupeny a větev zakoření. Jakmile rostlina zakoření, můžeme ji od staré levandule oddělit. 

Nejčastější způsob množení levandule je řízkování. Zdroj: Pinterest

Využití v domácnosti

Usušené kvítky levandule mají spoustu využití také v domácnosti. Pro sušení si zvolte papírovou krabici, nebo rostlinu sušte ve svazku zavěšeným květem dolů. Pro sušení je důležité suché místo, bez slunečních paprsků. Usušené květy lze využít nejen jako decentní dekorace v interiéru, ale také v šatně, kde odpuzují nechtěné moly a oblečení jemně provoní. 

Květy můžete také louhovat v oleji a vytvořit tak domácí levandulový olej vhodný jak do koupele, tak na promaštění pleti. Olej má skvělé účinky při migrénách – stačí si s ním potírat a masírovat spánky. Během kašle lze také květy přihodit do horké lázně a inhalovat. 

V neposlední řadě se dají využít i usušené lístky levandule v kuchyni jako základ pro provensálské koření. Usušené větvičky pak dodají příjemné aroma kouři potíráním masa během grilování a zároveň odpudí komáry.

Levanduli sušte ve svazcích květem dolů. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Světla (ne)jen na zahradu

You must be logged in to post a comment Login