Zahrada

Nejkrásnější chryzantémy z celé ulice. Hned i příští podzim. Jak na ně?

Od   | 

Chryzantémy jsou v zahradě tak trochu citlivými princeznami na hrášku. Jen je někde pomyslně něco „tlačí“, už to na sobě dávají znát. Když se však budete řídit našimi deseti radami, budete je mít tak krásné, že si sousedi vykroutí krky. 

Chryzantémy mají tendenci rok o roku růst méně kompaktně. Pomoci mohou retardátory růstu. Zdroj: Pixabay

Správná odrůda

Existují odrůdy, které jsou mrazuvzdorné, a pak takové, které vám zimu zkrátka nevydrží. Pokud byste chtěli pěstovat chryzantémy dlouhodobě, prostě je musíte odlišit. Vybírejte např. kultivary odrůd Chrysanthemum rubellum nebo Chrysanthemum  indicum. Při troše štěstí vám venku přezimuje i Chrysanthemum multiflora, ale už nikdy nedocílíte tak pěkného vzhledu jako po koupi. Další hrnkové chryzantémy můžete přezimovat přímo v nádobě v bemrazé světlé místnosti, ale ani při tomto postupu nebudou výsledky stoprocentní. Nejlepší je pro trvalé pěstování vybrat některou z výše zmíněných mrazuvzdorných odrůd. 

Postřik pro lepší tvar

Postřik s obsahem rostlinných retardátorů usměrní rostlinu, která roste příliš vysoko a nekompaktně. 

Kompaktní odrůdy typu multiflora jsou jedny z nejhezčích, ale nejsou tak úplně mrazuvzdorné. Takže jim buď najdete světlé bezmrazé místo, nebo zariskujete na záhonu s dobrým krytím chvojím. Zdroj: Pixabay

Zaštipovat

Správné zaštipování podpoří vydatné kvetení. U velkokvětých odrůd vyštipujte boční výhony, aby rostlina sílu soustředila do jednoho květu. Ale postarat se musíte i o drobnokvěté kultivary. Odštípněte květ, jakmile má to nejlepší za sebou, nečekejte zbytečně dlouho. Redukujte také ty výhony a poupata, které už jsou na rostlině příliš zahuštěné, mimo dosah slunce. 

Nejoblíbenější způsoby zavěšení závěsů a záclon

Hnojit 

Hnojení u chryzantém výrazně zlepší a zintenzivní kvetení a pomůže celé rostlině k vitálnějšímu vzhledu i další sezóny. Odborníci se přou, kdy přesně hnojit, z naší zkušenosti je ale hnojení účelné až do stadia poupat těsně před rozvitím. Kvetoucí rostliny již nehnojíme. 

Nezamokřit

Chryzantéma potřebuje poměrně dost vody, ale špatně jí snáší na svých listech. Často jí pak napadají houbové choroby, které mohou vést až k úhynu celé rostliny. Ve vlhčích letech je to někdy boj; s tím nic nenaděláte, maximálně lze rostliny prohlížet a pokusit se případně včas zasáhnout postřikem. Co ale ovlivnit lze, je způsob zalévání. Vezměte si hezky konev a zalévejte opatrně ke kořenům a okolo rostliny. 

Do podzimních aranžmá se chryzantémy dobře hodí. Zdroj: Canstockphoto

Držet slimáky dál 

Na podzim vysadíte sazenice chryzantém či je na jaře vysejete ze semínka, pipláte se s nimi a najednou někdy počátkem léta po vydatných deštích zjistíte, že rostlina je prostě fuč. Zbude z ní pár oslizlých pahýlů. Mladé rostliny tohoto druhu slimáci doslova milují. Jsou trvalky, které nájezd slimáků „rozdýchají“ a vykvetou příští rok, chryzantémy k nim ale určitě nepatří. Pamatujte tedy na včasný zásah, dobré jsou granule na přírodní bázi, které vám neotráví domácí mazlíčky nebo např. ježky. Nasypte je kolem lemů záhonů tak, aby slimáky zastavily a donutily je sníst dříve návnadu než vaše zahradnické snahy. Slimákům nechutná levandule, šalvěj, měsíček – sázejte tyto byliny mezi chryzantémy i na okraje záhonů. 

Slunce 

Znáte to, kam nechodí slunce, chodí lékař. Pro chryzantémy to platí dvojnásob. V polostínu vám budou pouze živořit a ještě daleko spíše zacházet na přemokření, houbové choroby a celkovou neduživost. 

Slunce pomůže dokonalému vybarvení květů. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Čaj a perlivá voda přímo z kohoutku?


You must be logged in to post a comment Login