Něžný výsek JK

(NEJEN) rodná hnízda

Od   | 

Vždycky jsem si myslela, že veverky žijí v dutinách stromů. Tahle mystifikace určitě pochází už z útlého dětství, protože přesně takhle bydlení veverek prezentují pohádky. Ve skutečnosti však veverky žijí v hnízdech, která mají tvar rugbyového míče a obvykle jich naleznete vedle sebe hned několik, protože svá hnízda rády střídají.

Hnízdo z designérské skupiny OGE je nabízeno ve čtyřech velikostech a v 8 barevných provedení. Látkové polštáře ve tvaru vejce jsou rovněž nabízeny v několika barvách.

Hnízdo z designérské skupiny OGE je nabízeno ve čtyřech velikostech a v 8 barevných provedení. Látkové polštáře jsou rovněž nabízeny v několika barvách.

Tak třeba v mém rodném hnízdě na severu Čech pro nás bylo léta letoucí potvrzením jara, že přiletěl pár čápů, který měl své hnízdo na komíně místní továrny. Čápi se totiž do svého hnízda pravidelně vracejí. Přiletí, opraví ho, vyvedou mladé a tradá do teplých krajin, aby se na jaře zase vrátili. Jenže naši čápi opravovali své hnízdo tak strašně dlouho, že jednoho dne spadlo. Měli už malého čápa, který se zranil, ale zaměstnanci továrny nelenili, povolali pomoc a dokonce se snažili hnízdo na komín vrátit. Ale naši čápi už se nevrátili.

Není divu, že i lidé si stavějí svá hnízda v korunách stromů

Není divu, že i lidé si stavějí svá hnízda v korunách stromů

Při své práci se dostanu do mnoha hnízd. Rodná bývají málokdy, to je pravda. Ale pravdou také je, že mnohá z těchto hnízd se rodnými dříve nebo později stanou, a to je hezké pozorovat. Mám asi štěstí na klienty, ale mockrát jsem byla pozvána na návštěvu, kolaudační večírek apod., a to je v mých očích odměna největší. A protože péct sice neumím, ale tiramisú jsem za svůj pobyt v Itálii dělala tolikrát, že já ho sice už nemůžu ani vidět, ale ostatním stále ještě kupodivu chutná, vždy jedno vlastnoručně vyrobím do porcelánové misky ASA, kterou pak majitelům ponechám jako dárek. Někdy si říkám, zda už neběží nějaká fáma krajem a nezvou mě jen kvůli těm miskám!

Jedno z dalších hnízd napodobujících lůno matky

Jedno z dalších hnízd napodobujících lůno matky

Své rodné hnízdo mi ukázala jedna moje drahá přítelkyně. Jmenuje se Strážnice. Hnízdo, ne ona. O mně každý ví, že za cimbálem šla bych světa kraj. Geny jsou prostě geny, na Moravě na to ostatně mají krásné úsloví. Od té doby jsem věrnou návštěvnicí Strážnických slavností. Doporučuji.

Ale letos, letos jsem pozorovala hnízda ptačí. Tři. Jedno v Bangkoku, kde žije můj dlouholetý kamarád a letos se mu tam uhnízdili ptáčci, druhé v USA, kde holubice zahnízdila kamarádce přímo v květináči na terase, a třetí v Petrovicích, kde žijí moji přátelé.

Kamarád z Bangkoku dával na facebook pravidelně fotografie, ta mláďata rostla neskutečně rychle, a už samozřejmě frnkla. Mimo jiné se u jeho příspěvků projevily charakterové rysy místního obyvatelstva; chtěli holátka okamžitě chytat a smažit, což jim můj kamarád denně náležitě otloukal o hlavu.

Hnízdo v Bangkoku

Hnízdo v Bangkoku

Kamarádce z USA se holoubě podařilo dokumentovat téměř od začátku. Nestihla vyfotit pouze vejce, protože máma holubice na něm seděla, ani se nehnula. Říkala jí něžně „my sweet Dove“, denně kontrolovala, jak se jí daří, a sypala jí zobání přímo do květináče.

Hnízdo v USA

Hnízdo v USA

Hnízdo v Petrovicích bylo krásné. Pravidelné, jeden by až řekl designové. Ale protože znám svoji kamarádku, věděla jsem, že to není žádný podvod, že jen asi měla štěstí na šikovný ptačí pár, který materiál na své hnízdo vybíral pečlivě a se stavbou si dal práci. (Ono to mezi námi není od věci příliš nespěchat a neházet na sebe větvičky jen tak halabala, vzpomeňte, jak dopadli naši nebozí čápi.) Petrovické hnízdo bylo k vidění na instagramu. A já jsem si myslela, že už jsem viděla hodně. Ale jak známo, jistá anonymita internetu dává prostor lidem, kterým by neměli dát do ruky ani ten telefon. Moji kamarádku tam totiž jedna nejmenovaná paní osočila, že to hnízdo je příliš p r a v i –

d e l n é, není tedy možné, aby ho postavil živý pták, čili se jedná o podvrh a hnízdo jistě koupila v Hornbachu. Na to jiná paní vznesla dotaz, kde však sehnala vejce. A na to se jí od paní číslo jedna dostalo odpovědi, že ptačí vejce se přece standardně prodávají ve Zverimexu. Byla jsem tak konsternována, že jsem se těch obětí (vlastního) génia ani nestihla zeptat, jak pak donutit ptáky, aby zakoupená vejce vyseděli.
A to nemluvím o tom, že mi zkazili prohlídku Tugendhatky. Mimochodem je po prázdninách, doufám, že se alespoň někomu z vás podařilo ji navštívit! Pro mne je to totiž jedno z nejkrásnějších rodných hnízd vůbec. Ano, jsem do toho domu zamilovaná!

Hnízdo v Petrovicích

Hnízdo v Petrovicích

P. S. A co se hnízd týká, není divu, že z nich tolik autorů čerpá skvělou inspiraci pro svoji tvorbu.

Sedátka Nest, deisgn Nido, lze rozložit, takže z nich získáte pohodlnou matraci na odpočinek vleže.

Sedátka Nest, deisgn Nido, lze rozložit, takže z nich získáte pohodlnou matraci na odpočinek vleže.

 


You must be logged in to post a comment Login