Zahrada

Nechtěný plevel v chodníku? Zbavte se ho jednou pro vždy a ekologicky

Od   | 

Plevel v chodníku kolem domu, nebo na zahradě moc krásy neudělá. Ať máte okolí upraveno sebelépe, nevzhledně vyrůstající plevel v chodníku celý dojem dokáže zkazit. Sáhnout můžete po chemických přípravcích, řešení ale najdete i v kuchyni a plevele se zbavíte ekologicky. 

Zdroj: Canstockphoto

Sáhněte po octu

Skvělým pomocníkem při boji proti plevelu ve spárách chodníku je ocet. Ten může být neředěný kvasný, ale sáhnout můžeme i po jablečném. Roztok vyrobíme z jednoho dílu octa a třech dílů vody. Hotovou směs nalijeme do rozprašovače a začneme s postřikováním zarostlých chodníků. Ocet díky svým látkám ničí sice listy, ale ne kořeny. Nejedná se o chemický prostředek, a proto nemůžete čekat zázrak po prvním použití. Pokud však budete roztok aplikovat pravidelně, plevel přestane být vyživovaný a pomalu uhynou i kořeny.

Jak správně vybrat i používat AKU zahradní stroje?

 

Jestliže se ale plevele nemůžete zbavit ani nadále a silné chemické přípravky se vám příčí, můžete vyzkoušet i silnější roztok. Na něj potřebujete 2 šálky vody, 1/2 šálku octa a 0/5 šálku přípravku na mytí nádobí. Při postřiku je důležité dbát na to, aby nebyly zasaženy i jiné rostliny.

Jablečný, nebo klasický ocet může pomoci. Zdroj: Pixabay

Obyčejná sůl

Celkem osvědčený ekologický přípravek proti plevelu je klasická sůl. Tu smícháme v poměru 2:1 spolu s vařící vodou a aplikujeme na plevel. Důležité je poté povrch smýt obyčejnou vodou, aby se sůl nevsakovala do půdy a nenapáchala zbytečné škody. 

Solný roztok pomůže při záhubě plevele. Zdroj: Pixabay

Pomůže i škrob a alkohol

Další alternativou může být i škrob, nebo alkohol. Škrob použijte sypký kukuřičný, nebo využijte škrob z uvařených brambor. Zničit plevel dokáže i alkohol, který kořeny s listy vysuší a spálí. Ideální je použít čistý líh a čekat na slunečný den, protože slunce spolu s alkoholem plevel zničí nejlépe.

Škrob z brambor, nebo kukuřičný škrob může plevel zničit. Zdroj: Pixabay

Vyzkoušejte páru

Vlastníte doma parní čistič? Pak ho zkuste vzít k ruce a nechtěný plevel párou vystříkat. Horká pára dokáže listy a kořeny plevele jednoduše vypálit a tím ho na nadobro zničit. 

Jak se správně starat o trávník, aby byl stále zelený a hustý?

Využijte okolní rostliny

Jestliže má plevel opravdu silné kořínky a vyskytuje se v chodníku hojně, bude těžké se ekologickými přípravky tohoto nechtěného nepřítele zbavit. Poblíž plevele vysaďte okrasné rostliny s mulčovací kůrou, tato kombinace růst plevele zamezí, nebo alespoň zbrzdí. 

POŘIĎTE SI NA ZAHRADU NEZÁMRZNÝ VENTIL – BUDETE TU MÍT VODU I V ZIMĚ

Fotogalerie:

 

Hledáte výkonný plynový kotel?


You must be logged in to post a comment Login