Architektura a design

Nechci ji ani vidět, aneb 3 skvělé tipy, kam s popelnicí

Od   | 

I tu nejkrásnější stavbu a sebelepší zahradu může poškodit jediný maličký detail – špatně zvolená popelnice. Bez ní se neobejdete, ale nemusí být přece stále na očích.

Výběr popelnice není nic složitého. V úvahu je třeba vzít objem, protože podle něj a počtu lidí v domácnosti se vypočítává výše poplatků za odvoz. Pak už zbývá jen vybrat materiál, ze kterého je vyrobena. Kovová popelnice se může na první pohled zdát nevhodnou, protože je náchylná ke korozi a také se s ní nesnadno manipuluje. Nespornou výhodou je ale možnost sypat do ní žhavý popel. Ten do plastové popelnice dát nemůžete. Zato je nesporně lehčí a kolečka oceníte při manipulaci. A ti, co třídí odpad, ocení možnost výběru z nejrůznějších barev. Při výběru také zohledněte četnost manipulace a její umístění vzhledem k příjezdové cestě.

Nerezový box na popelnice patří k finančně náročným, má ale dlouho životnost a je nadčasový.

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, určete pro popelnici místo, kde nebude na první pohled vidět a nebude překážet. Ideální je tam, kde je návaznost na příjezdovou komunikaci, abyste popelnice mohli v den odvozu snadno připravit. Praktická je nika, která je součástí plotu, kterou vybavíme speciálním otočným mechanizmem. Popelnici obsluhujete pohodlně ze zahrady a v den odvozu ji pouze otočíte směrem k silnici. Nemusíte tak s těžkou nádobou manipulovat. Není-li tato varianta možná, pak můžete zřídit přístřešek nebo vyčlenit místo v zahradě. Vždy ale pamatujte, že by mělo být stranou hlavního dění a ideálně na stinném místě.

1. Máme rádi dřevo

Podél plotu lze jednu i více popelnic umístit do zajímavých dřevěných boxů. Mohou tvořit špalír podél cesty nebo se opírat zadní stranou o plot či zeď domu, a přitom nekazit dojem.

Chytrá dřevěná stěna s kolečky. Lze ji zamknout, a tím zabránit případné krádeži nádoby. Při odvozu stěnu jen odemknete a odsunete.

Box pro popelnice na tříděný odpad

Box by mělo být možné otevírat shora i zepředu

2. Potřebujete praktické řešení, nebo máte málo místa

Boxy můžeme podle potřeby členit na menší a větší přihrádky, do kterých kromě popelnice, schováme kontejnery na tříděný odpad, smetáky, lopaty na odklízení sněhu, zkrátka všechny pomocníky, které se tu hodí mít po ruce.

Je praktické mít pro každou nádobu vlastní dvířka

3. Jste zahradník

Dáváte přednost živé přírodě a hodláte osázet rostlinami každý centimetr svého pozemku. Místo pro popelnice můžete maskovat ještě víc. Střechu můžete zazelenit rozchodníky nebo dalšími květinami vhodnými pro sadbu na střechu, případně můžete kolem box vytvořit z konstrukce, kterou necháte porůst. Vhodný je buxus nebo popínavé rostliny. Doporučujeme ty, ve kterých se drží minimálně hmyzu, zejména včel a vos, kterým by se případný zápach z popelnice mohl líbit, čímž byste nevědomky vytvořili nepřístupné místo.

Schovejte popelnici do boxu, který zároveň vypadá jako květináč.

Velice zajímavě působí stěna z gabionů a malou zahrádkou nad popelnicemi. Pokud vás pohled na kameny omrzí, lze je nechat porůst třeba břečťanem.

Obyčejné pletivo s velkými oky v dřevěném rámu umístěné okolo popelnice. Oka slouží jako opora pro pnoucí rostliny, v přední části vkusná dvířka. Střechu v tomto případě tvoří trávník, ale zkuste ji osázet třeba netřesky.


You must be logged in to post a comment Login