Rady a tipy

Nechcete přeplácet na zálohách za energie? ČEZ vyzývá k samoodečtům

Od   | 

ČEZ začne v průběhu několika dalších dní rozesílat nové rozpisy záloh za energie všem svým zákazníkům, kterým bude letos končit cenová fixace. Všichni budou od ledna chráněni cenovým stropem, který stanovila vláda. Pokud nechcete zbytečně přeplácet, ČEZ dal svým klientům čas do 30. listopadu, aby provedli samoodečty. Díky němu budou ceny stanoveny co nejpřesněji.

Jsou vaše zálohy dostatečně vysoké? Zdroj obrázku: Shutterstock.com

Jaký je cenový strop?

Nové zálohy budou nastaveny klientům, kterým se budou měnit ceníky prvního ledna – a kteří by bez cenového stropu platili více, než kolik je cenový strop. Ceny budou v příštím roce zastropovány na 3 korunách za plyn a 6 korunách za elektřinu – obojí včetně DPH. Pokud je vaše zafixovaná cena nižší, než je cenový strop, budete i nadále platit stejnou částku.

Vyšší ceny budou mít téměř všichni

Vzhledem k výraznému zdražení, které ČEZ na začátek dalšího roku chytá, se budou zastropované ceny energií vztahovat na drtivou většinu zákazníků. Pokud máte nově zastropovanou cenu, pravděpodobně vám již od ČEZU přišla SMS zpráva nebo e-mail s výzvou k samoodečtu. Díky samoodečtu vám dodavatel nastaví co nejpřesnější zálohy – vám tam nebudou vznikat velké nedoplatky, ale ani přeplatky.

Aktuální stav spotřeby energií ve vaší domácnosti můžete zadat do aplikace Můj ČEZ. Případně můžete zajít na některou z poboček České pošty, kde je přepážka ČEZ. Další variantou je bezplatná zákaznická linka.

Vaši spotřebu energií ovlivní i nový spotřebič. Zdroj: Franke

Samoodečty dělejte pravidelně

To, zda jsou vaše zálohy dostatečné, si můžete ověřovat průběžně. Ideální je dělat samoodečty v pravidelných měsíčních intervalech. Díky tomu zjistíte, zda jsou vaše zálohy dostatečné. Nebo zda si je máte zvýšit. Nezapomínejte na to, že se vaše spotřeba může v průběhu roku měnit. Může u vás bydlet někdo další, můžete si pořídit další spotřebič. Případně můžete ušetřit výměnou oken a novým zateplením.

Zdroj info: ČEZ

 

Kam pro obklady a dlažby?

 

 


You must be logged in to post a comment Login