Architektura a design

Návštěva vily, ve které trávila letní prázdniny oblíbená česká herečka Zita Kabátová

Od   | 

Rodina Kabátových sice trvale žila v Praze, ale léto trávila, tak jako mnoho jiných pražských zámožných rodin, v letním bytě na venkově. Ve vile i na zahradě v Dobříni byly pořádány společenské akce a odehrávaly se zde četné návštěvy pražských herců včetně Vlasty Buriana s celým divadlem.

V malebné krajině Podřipska v obci Dobříň nedaleko Roudnice nad Labem stojí vila, kde trávila letní měsíce svého dětství oblíbená herečka, dnes již zesnulá Zita Kabátová. Vilu vybudoval v minulém století  v letech 1926 a 1927  její otec Beno Kabát, který byl tehdejším známým pražským stavitelem. Byla umístěna na rozsáhlém pozemku, odděleném od ostatní zástavby železniční tratí. Vila byla v obci nejpůsobivějším a nejmodernějším domem. Svou konstrukcí a technickým vybavením, koupelnami, způsobem vytápění a upravenou zahradou o mnoho převyšovala kvalitu současných tradičních obydlí v obci. 

Vila s adresou: Dobříň, čp. 118

Tradiční architektura

Vila sice vznikla v době, kdy se v Praze budovaly vily v čistém střídmém a jednoduchém funkcionalistickém stylu, ale pan stavitel Kabát  byl spíše příznivcem tradičního stylu architektury. Vila nese známky provázání tradičního, ale i tehdejšího současného stylu. Vila v základní vnější asymetrické kompozici vychází z průniků několika hmot hranolů a válců s plochými střechami. Tyto jednoduché tvary jsou však ozdobeny vysunutými římsami, prolamovaným zábradlím, zkoseným nárožím a u vstupu doplněny výrazným schodištěm na mohutnou lodžii s loubím. Konstrukčně se jedná o železobetonový skelet s vyzdívkou z pálených cihel.

Vilu ozvláštňují okna různých velikostí

Do domu se vstupovalo prostornou centrální halou, z níž byl přístupný hudební koutek, pracovna majitele, jídelna se společenskou místností, dále sociální zázemí, kuchyň a pokoj pro služku a úklidová komora. V prvním patře, přístupném po dřevěném schodišti, byly pokoje nejen pro rodinu, ale i plně vybavené prostory se zázemím pro časté návštěvy, které zde měly pohodlné prostředí. Ve zvýšeném suterénu žil správce s manželkou a šesti dětmi. Jeho rodina se pečlivě starala jak o chod domácnosti, tak o zahradu a přilehlé pozemky. Na rozlehlém čtvercovém pozemku stojí vila v jeho jižní části. Na zbývající ploše se nachází zahrada s řadou zákoutí a doplňujícího vybavení a prvků.

Zahrada s mnoha atrakcemi

U domu stál vytápěný skleník, na zahradě byl dále umístěn můstek vedoucí k fontáně s bazénkem a rybičkami a se sochou ženy a také bylo po zahradě rozmístěno větší množství prvků drobné architektury a artefaktů. V zahradě byl dále vybudován minizoologický koutek s domkem pro medvěda, vodní mlýn, hradby a vodní nádržky. Na části pozemku se také pěstovaly ovocné stromy a zelenina, část zahrady také byla upravena jako park se vzácnými jehličnany. Byl zde zbudován i tenisový kurt s altánkem.

Chloubou vily je prostorná terasa

Vila přestala sloužit rodině již během druhé světové války. Po smrti otce v roce 1943 vilu i s pozemky zdědila dcera Zita, již tehdy známá herečka. O několik let později celý areál prodala manželům Zalabákovým a pak přešlo vlastnické právo na stát ve správě Místního národního výboru, a to až do devadesátých let minulého století. Nyní ji vlastní soukromá firma, která se postarala o celkovou kompletní rekonstrukci včetně zahrady.

Ve vile nechybí zimní zahrada

Fotogalerie:

Foto: Autorský tým Slavné vily Ústeckého kraje, Film a video

 

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login