Rady a tipy

Šik nápady pro malou předsíň: Jednoduché triky, jak maximalizovat omezený prostor

Od   | 

Vstupní chodba je první, co vy nebo hosté vidíte při vstupu domů. Lidé v této místnosti nasávají atmosféru interiéru a získávají první dojem. Je to tedy zároveň ideální místo proto, abyste udeřili na správnou strunu. Zároveň jde obvykle o poměrně malý prostor, který vyžaduje chytré řešení, aby působil větší, světlejší a zapadal do konceptu celého interiéru.

Od zrcadel, která vytváří iluzi většího vchodu, až po štíhlý nábytek, který se tyčí až ke stropu. Existuje mnoho řešení, díky kterým nebudete mít pocit, že špatně využíváte omezený prostor, nebo že chodba působí stísněně a přeplněně. Vytvořte si příjemnou místnost plnou chytrých úložných míst a promyšlených dekorativních prvků. Zapomeňte na klasickou chodbu, která je skládkou bot, kabátů, pošty, klíčů a všeho ostatního. Stojí za to věnovat čas a úsilí tomu, aby vaše předsíň všem vyrazila dech.

 

Kam pro dlažbu do chodby?

 

Praktický nábytek a žádný nepořádek

Prvním krokem je minimalizace nepořádku. Sami nejlépe víte, jak dobře vypadá byt, když se nikde nic neválí a v malé místnosti to platí zvlášť. Úzká chodba navíc působí širší, protože oko nic nerozptyluje. Dalším krokem by měla být investice do kvalitních a dostatečných úložných prostor. Efektivní je sedátko s vestavěným úložným místem, konzolový stolek s praktickými zásuvkami, boxy, košíky a samozřejmě věšáky a poličky. Využitím chytrého úložného prostoru je pro každého řešením, jak se mnohem jednodušeji dostat z domu bez stresu. K dispozici je široká škála možností od moderního elegantního nábytku až po starožitné truhly.

Vestavěný nábytek na míru zajistí, že každá věc získá své místo a nikde nebude žádný nepořádek. Zdroj: Canstockphoto

Chytrá barevná řešení

V malé místnosti vymalujte raději světlejšími barvami, případně se držte neutrálního schématu. Tak dostanete dovnitř více světla a opticky dojde ke zvětšení prostoru. Detaily mohou být s květinami, dekorativními ozdobami nebo využijte umělecká díla. Vedou u vás z chodby schody? Oživte je malbou. Tam se můžete trochu odvázat, ale stále to nepřehánějte. Vyberte si nápadný odstín na podstupních a pozornost přitáhněte zářivě bílými nášlapy a pozadím. Dalším chytrým trikem je akcentní odstín. Ovšem použijte jej pouze na dvou místech. Například v horní části schodiště a na osvětlení. Přidejte velké výrazné zrcadlo a máte dokonalý výsledek. Bát se nemusíte ani tapet. Skvěle vypadají ty s jemným pruhem, protože zvětší proporce menšího prostoru. Vodorovný pruh způsobí, že místnost je delší či širší a svislý pruh zase ovlivňuje opticky výšku chodby.

Botník nemusí zabírat mnoho místa. Zdroj: Pexels

Zavěšení kabátů a bot

Chcete sebe nebo děti připravit na rychlý úprk ze dveří? Nebo ještě lépe, dát jejich bundám a botám trochu řád a mít je jinde než na podlaze? Pokud nemáte možnost využít úložný prostor pod schody, možná vás nadchnou štíhlé police a věšáky, kam obuv a svrchní oděvy pohodlně dáte. Díky policím, které slouží jako botník a spoustě háčků na bundy a tašky, získáte dokonalý přehled a navíc se hodí do každé malé předsíně.

Mít rychle kam zavěsit kabát nebo uklidit boty je hodně důležité. Zejména pro děti. Zdroj: Ikea

Nezapomeňte na potenciál rostlin

Pokud je předsíň příliš malá na to, abyste do ní vešly velké kusy elegantního nábytku, stále můžete mít prostor pro umístění úzké skříňky, římsy nebo police. Také lze využít parapet, pokud jej máte. Zamyslete se nad dekorativními možnostmi hrnkových rostlin. Vybírejte je podle jejich tvaru a velikosti a použijte různě barevné květináče a truhlíčky. Vytvořte řadu veselých vzorů, které vypadají stejně krásně jako jakýkoli obrázek. Jednotlivé rostliny nebo květináče můžete podle nálady kdykoliv měnit.

Zelené rostliny a zrcadla umí místnost rozsvítit a opticky zvětšit. Zdroj: Ikea

Využijte prostor pod schody

Tam, kde jsou schody, je pod nimi často úložný prostor, který se skvěle hodí. Nechejte si vytvořit nábytek na míru přesně pod ně. Výsuvné úložné zásuvky, otevírací skříňky apod. Získáte mnoho místa a můžete tam dát cokoliv, co potřebujete někde uskladnit. Od sezónních bot, přes kabáty až po hračky a zahradní vybavení. 

Prostor pod schody využijte naplno. Zdroj: Pexels

Myslete na chytré osvětlení

Ač se to často může zdát nepodstatné, osvětlení má i zde důležitou roli. V malém prostoru předsíně je nutné mít dostatek světla, aby byla místnost plně využita. Chodba má funkční účel, takže nezapomeňte na pracovní osvětlení nebo jasnější žárovky v oblastech, kde je to potřeba. V úzké chodbě mějte nástěnná světla, abyste otevřeli prostor. Když je rozmístíte stupňovitě, přitáhnout oko směrem ven k bodu zaostření a vy máte pocit, jako by se stěny protahovaly a byly dál od sebe. V ideálním případě byste měli zvolit kombinaci různých typů: jasné stropní svítidlo pro vytvoření iluze denního světla v jinak tmavých chodbách, charakteristická světla pro atmosféru, světla v soklových lištách pro osvětlení schodišťových stupňů a zmíněná nástěnná světla.

Jak správně osvětlit předsíň?

 

Odolná podlaha

Praktickou volbou do předsíně je dlažba, případně vinyl, marmoleum, PVC či laminát. Potřebujete podlahu, která něco vydrží, protože je tam skutečně velký provoz. Pak jednoduše přidejte podložku nebo koberec, o který si lidé mohou otřít nohy. Mimo odolné podlahy je dobré natřít stěnu do určité výšky omyvatelnou barvou, aby se snáze umyla.

Kvalitní podlaha a koberečky na očištění bot nesmí v předsíni chybět. Zdroj: Ikea

Jak to udělat, aby malá chodba vypadala dobře?

To záleží na tom, kdo v domě bydlí, ale obecně by měly mít všechny předsíně místo pro bezpečné uložení klíčů (mimo dosah poštovních schránek) a minimální úložný prostor, který nabízí dostatečný potenciál. Předsíňové háčky jsou ideální do menších prostor, protože poskytují větší volnost při zavěšování předmětů.

Předsíně jsou často nejvíce zanedbanou místností v našich domovech, protože postrádají přirozené světlo, jsou maličké a trávíme v nich minimum času. Jedním ze způsobů, jak vytvořit iluzi většího prostoru, je přidání velkého zrcadla, které zároveň odráží jakékoli přirozené světlo, které přichází dovnitř. Přidejte chytrý nábytek, který naplno využijete, pár drobných ozdob a vázy nebo květináče s květinami, promyšlené barevné schéma a perfektní předsíň je tu.

Fotogalerie

Zdroj info: Blum, Kapitoly o bydlení, Předsíně

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login