Inspirace

Nábytek ze starého dřeva

Od   | 

Stále častěji se v současném moderním interiéru objevují prvky z hrubého dřeva. Jako by už designéry nebavilo mít vše uhlazené a zarovnané. A možná už to nebavilo ani uživatele. Zkrátka všichni zjistili, že přírodní prvky, tentokrát v méně dokonalé formě, do našich domovů patří.

Do kuchyně vnášíme prvky dřeva v malých dávkách.

Do kuchyně vnášíme prvky dřeva v malých dávkách.

Nepředstavujte si, že to bude doma vypadat jako na chatě. Prvky dřeva se objevují v detailech, nejčastěji to jsou police, u kuchyňské sestavy barový pult anebo solitérní nábytek, například jídelní stůl, menší sedátko, lavice. Je to z toho důvodu, že dřevo je ponecháno se všemi prasklinami, suky a dalšími kazy, které vznikly působením času. Mělo by jich být tedy střídmě.

Původ materiálu

“Na tomto typu  nábytku není nic extra, jsou to jen staré trámy a fošny,” prozradil truhlář Petr Beran a hned dodává, že nejtěžší je takové dřevo sehnat. Pochází ze starých domů, nejčastěji ze stodol a jiných bývalých hospodářských stavení. Podstatné je, aby nebylo napadené nějakým škůdcem. Je-li zdravé, pak po určitém opracování může sloužit řadu dalších let. “Dřevo se musí dokonale očistit a pak se může přibarvit a povrchově chránit, zpravidla to bývá speciální olejový nátěr,” doplňuje truhlář Petr Beran.

Praktická stránka, cena atd.

Původní otvory i hřebíky dodávají designu ty správné grády.

Původní otvory i hřebíky dodávají designu ty správné grády.

Drsné dřevo sice vnáší do interiéru určitou atmosféru, jeho používání je však už méně praktické. “Hrubý povrch se poměrně nesnadno čistí, také v prasklinách zůstává prach a v deskách jídelních stolů i zbytky jídla,” upozorňuje truhlář Petr Beran. Použití tohoto typu nábytku je tedy v současné době spíše o módní vlně. Ostatně ta je podporována i dalšími prvky. Ve dřevu mohou být ponechány původní spojovací kovové části, pěkně působí i ornamenty, otvory. Design mohou v určitých případech dokonce vytvářet i staré hřebíky nebo skoby. Ceny nábytku se odvíjí podle zpracování a původu výrobce, seženete-li si materiál sami, pak by výsledná částka nemusela výrazněji zasáhnout do vaší peněženky. “Dodáte-li si materiál sami, tak už výroba ani tolik nestojí,” konstatuje truhlář Petr Beran.
 

 

Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: Fabula living, Riva Industria Mobili, Thors design, Kontakt: Petr Beran, e-mail: kuchyne.beran@atlas.cz

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *