Inspirace

Nábytek ze starého dřeva

Od   | 

Stále častěji se v současném moderním interiéru objevují prvky z hrubého dřeva. Jako by už designéry nebavilo mít vše uhlazené a zarovnané. A možná už to nebavilo ani uživatele. Zkrátka všichni zjistili, že přírodní prvky, tentokrát v méně dokonalé formě, do našich domovů patří.

Stačí dřevěná barová deska a sounáležitost s přírodou je na světě

Stačí dřevěná barová deska a sounáležitost s přírodou je na světě

Nepředstavujte si, že to bude doma vypadat jako na chatě. Prvky dřeva se objevují v detailech, nejčastěji to jsou police, u kuchyňské sestavy barový pult anebo solitérní nábytek, například jídelní stůl, menší sedátko, lavice. Je to z toho důvodu, že dřevo je ponecháno se všemi prasklinami, suky a dalšími kazy, které vznikly působením času. Mělo by jich být tedy střídmě.

Původ materiálu

“Na tomto typu  nábytku není nic extra, jsou to jen staré trámy a fošny,” prozradil truhlář Petr Beran a hned dodává, že nejtěžší je takové dřevo sehnat. Pochází ze starých domů, nejčastěji ze stodol a jiných bývalých hospodářských stavení. Podstatné je, aby nebylo napadené nějakým škůdcem. Je-li zdravé, pak po určitém opracování může sloužit řadu dalších let. “Dřevo se musí dokonale očistit a pak se může přibarvit a povrchově chránit, zpravidla to bývá speciální olejový nátěr,” doplňuje truhlář Petr Beran.

Jídelní stůl z takto masivního dřeva je opravdu těžký

Jídelní stůl z takto masivního dřeva je opravdu těžký

Praktická stránka, cena atd.

Drsné dřevo sice vnáší do interiéru určitou atmosféru, jeho používání je však už méně praktické. “Hrubý povrch se poměrně nesnadno čistí, také v prasklinách zůstává prach a v deskách jídelních stolů i zbytky jídla,” upozorňuje truhlář Petr Beran. Použití tohoto typu nábytku je tedy v současné době spíše o módní vlně. Ostatně ta je podporována i dalšími prvky. Ve dřevu mohou být ponechány původní spojovací kovové části, pěkně působí i ornamenty, otvory. Design mohou v určitých případech dokonce vytvářet i staré hřebíky nebo skoby. Ceny nábytku se odvíjí podle zpracování a původu výrobce, seženete-li si materiál sami, pak by výsledná částka nemusela výrazněji zasáhnout do vaší peněženky. “Dodáte-li si materiál sami, tak už výroba ani tolik nestojí,” konstatuje truhlář Petr Beran.
Původní otvory i hřebíky dodávají designu ty správné grády.

Původní otvory i hřebíky dodávají designu ty správné grády.

Fotogalerie:

Foto: Fabula living, Riva Industria Mobili, Thors design, Kontakt: Petr Beran, e-mail: kuchyne.beran@atlas.cz

Související články:

Kuchyně z masivu nebo dýhy dřeva?

Správná rozhodnutí se dějí u správného jídelního stolu

Kuchyňský ostrůvek. Ano, nebo ne?

Vydrží kuchyňská deska ze žuly i poškrábání bagrem?

Sklo mezi horními a spodními kuchyňskými skříňkami


1 Komentář

  1. Pingback: Bydlení ve stylu Provence - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login