Návštěvy bytů

Na návštěvě u Dagmar Kludské: Jsem vlastenka. Z Čech bych neodjela

Od   | 

Dagmar Kludská bydlí v útulném bytě na Kačerově. Tady rovněž přijímá návštěvy, které za ní jezdí z různých koutů Čech, aby jim vyložila karty. U stejného stolku, kde pracuje, jsme si u dobrého čaje povídaly o jejím životě i o tom, co všechno se z karet dá vyčíst. Její život byl pestrobarevný, a právě proto domov pojala jako útočiště, do kterého se ráda vrací.

Vzhled kuchyně se nese ve stejném duchu jako celý byt. Zdroj: HomeInCube

Co pro vás znamená bydlení?

Bydlení je pro mě všechno, protože bez střechy si život nedokážu představit. Tento dům je starý více jak 100 let a postavil ho můj děda. Už tehdy myslel na budoucnost a na to, že se sem jednou všichni vrátíme. Jsem zde naprosto spokojená, protože jsem tu vyrostla, i přestože jsme cestovali s cirkusem. Do 15 let jsem sem jezdila pouze přes zimu, a právě proto jsem si vždy domova vážila. Poté jsme přešli z cirkusového umění na varietní umění, kdy jsem zpívala a tančila a dokonce jsem vycvičila drezuru holoubků. 

 

Celý rozhovor s Dagmar Kludskou najdete ZDE

 

Od začátku jste bydlela v tomto bytě?

Během života jsem v tomto domě byty střídala podle toho, kde bylo volno, protože tehdy se jednalo o zestátněné byty a my byli jediní, kdo se o dům staral. Přestože jsme dům vlastnili, nemohli jsme byty svévolně obsadit a dokonce jsme platili státu nájem. Bylo to zhruba 30 korun. Po svatbě a během těhotenství se tu uvolnila garsonka, kterou mi však stát nechtěl dovolit obývat. Přesto jsem v domě zůstala s tím, že se jednalo pouze o přístřeší. Později jsme se s manželem přihlásili do bytového družstva, kde jsme se dostali na první místo v pořadníku, protože družstvo uznalo, že bydlet ve 4. patře bez výtahu, se třemi dětmi není úplně ideální. Nakonec jsme získali na jižním městě čtyřpokojový byt, který jsme si však museli sami zaplatit. Tam jsem zůstala asi 20 let a poté se opět vrátila sem, do svého rodného domu. 

Karty vykládá Dagmar Kludská doma. Zdroj: HomeInCube

Tento byt jste si zařizovala sama?

Ano, celé vybavení bytu je přesně podle mě. V mládí jsem milovala modernu a musela mít všechno v bílé barvě a nyní, čím jsem starší, si stále více a více potrpím na tmavší barvy jako je hnědá. Kromě toho mám ráda obrazy. Ty často dostávám. 

Sledujete současný design?

Určitě, mně to strašně baví, a pokud bych se znovu narodila, byla bych buďto „porodní bábou“, nebo interiérovou designérkou. Odjakživa jsem měla tendenci radit příbuzným, nebo dcerám při zařizování jejich domova. 

Doma má paní Kludská mnoho doplňků z cest. Zdroj: HomeInCube

Součástí bytu je i balkon s rostlinami

Květiny miluji, jsou mým potěšením. Proto se vždy těším na jaro a na to, že na balkoně budu sedět a dýchat příjemný vzduch. Kromě toho ale mám i zahrádku, kterou také ráda obdělávám, avšak s těžšími pracemi mi už musí pomoci dcery. Přestože se to nezdá, i takto malá zahrádka potřebuje péči. Já si na zahradě udělala i altánek, kde ráda sedím, nebo se tam scházíme s rodinou během oslav. Nejraději trávím čas právě na zahrádce. 

Dagmar se ráda obklopuje zelení. Na balkoně má každý rok letničky. Zdroj: HomeInCube

Vykládáte karty… Co vše můžete zjistit?

Klienti si vždy mlčky sednou naproti mně a já po nich nechci žádné informace. Jediné, co mi sdělí, je datum narození. Poté už vyprávím podle vytažených karet. Lidé ke mně chodí i s konkrétními otázkami, na které se snažím odpovědět, jak nejlépe dokážu. Hodně klientů se mi vrací a dle jejich slov moje předpovědi vychází, z čehož mám velkou radost. 

Karty vykládá paní Kludská v obývacím pokoji. Zdroj: HomeInCube

Nenapadlo vás někdy se odstěhovat do jiné země?

Během života jsem hodně cestovala, a přestože se mi velmi líbilo v Itálii, jsem vlastenka a rozhodně bych nemohla žít nikde jinde. Kdykoliv jsme byli někde delší dobu, stýskalo se mi po domově a vždy jsem se vracela ráda domů. Neustálé cestování a střídání škol mě už po čase zkrátka nebavilo. Za celý svůj život jsem se nacestovala tolik, že mě to nyní už vůbec neláká. 

U domu má paní Kludská zahrádku, o kterou se velmi ráda stará. Zdroj: HomeInCube

Zdroj info: Dagmar Kludská a HomeInCube

Fotogalerie:

 

Variabilní i velmi pohodlná pohovka Phoenix je vhodná i do menšího pokoje

 

 


You must be logged in to post a comment Login