Architektura a design

Moderní rodinný dům na kraji lesa, který skvěle zapadá do okolního prostředí

Od   | 

Novostavba rodinného domu v Malých Kyšicích je koncipována jako bytová jednotka charakteru 5+kk. Objekt architekti z ateliéru Master design rozčlenili do dvou podlaží, přičemž základní zónování odpovídá obvyklému standardu: v přízemí je společenská část, v patře klidová zóna.

Struktura gabionového zdiva je harmonická s celkovým horizontálním barevným řešením stavby.

Struktura gabionového zdiva ladí s celkovým horizontálním barevným řešením stavby.

Největší místností v 1. nadzemním patře je obývací pokoj s kuchyňským koutem, který zaujímá podlahovou plochu necelých 60 metrů čtverečních. V této místnosti se bude odehrávat většina společenského života celé rodiny. V patře jsou situovány dvě ložnice, každá se samostatnou koupelnou a prostornou šatnou. Objekt plně vyhovuje trvalému komfortnímu pobytu tříčlenné rodiny. Součásti stavby je garáž pro dva osobní automobily, která je plně začleněna do stavby.

Horní patro je kontrastní vůči přízemí.

Stavba rodinného domu je založena na betonových pasech s využitím tvárnic ztraceného bednění. Základní stavební materiál celé stavby jsou keramické tvárnice Heluz. Obvodové stěny jsou vyzděny z tvárnic tloušťky 300 mm a opatřeny kontaktní tepelnou izolací z bílého polystyrenu v tloušťce 200 mm. Stropy jsou v provedení železobetonové monolitické desky.

Pozemek v klidné části obce

Pozemek se nachází v malé obci s velmi klidným okolím nedaleko Prahy. Nejbližší okresní město je Kladno, které je od pozemku vzdáleno pouze 10 km. Stavební pozemek je rovinatého charakteru a přibližně čtvercového tvaru. Ze severozápadu a severovýchodu je parcela lemována příjezdovou cestou. Dům je zcela logicky umístěn v severní části pozemku blízko komunikace. Zahradu je tedy možné orientovat na jižní a jihozápadní část pozemku. Dům tvoří přirozenou bariéru mezi komunikací a zahradou. Nerušená relaxace na zahradě je tedy zaručena. Okolní situace je velmi příznivá pro klidné žití, už jen díky řídké zástavbě rodinnými domy se spoustou vzrostlé zeleně. Jediné negativum celého pozemku je umístění blízké elektro stanice, kvůli které je nevyužitelný jihovýchodní roh pozemku.

Ložnicové patro je ustoupené a stavba působí subtilním dojmeme.

Architektura domu

Architekti navrhli stavbu jednoduchého, účelného a moderního vzhledu. Dům je koncipován jako dvoupatrový, s výrazným horizontálním dělením a plochou střechou. Hmotově je objekt tvořen dvěma kvádry položenými na sobě. Přízemí tvoří základnu moderního domu a jeho venkovní omítka je tvořena obkladem z kamene. Z jihozápadní strany tvoří tato základna zastřešenou terasu. Čelní stěna základové desky a i oplocení je řešeno pomocí gabionové konstrukce. Venkovní fasáda horního patra je celá provedena v omítce bílé barvy. Přesahy střešní konstrukce tvoří na jižní fasádě hravou linku do tvaru písmene L, jejímž výsledkem je elegantní lemování. Ze strany od komunikace jsou hravě rozmístěny okenní otvory. Ke stínění velkých prosklených ploch byly použity venkovní žaluzie tmavé barvy. Kombinace bílé, šedé a kamene dodávají domu na moderním vzezření.

Přírodní materiál je použit i na řešení obložení domu.

Přírodní materiál je použit i na řešení obložení domu.

Fotogalerie

Zdroj: Master design architekti

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login