Zahrada

Méně tradiční poslové jara na našich zahradách

Od   | 

Sněženky a krokusy najdeme skoro na každé jarní zahrádce. Své kvítky vystrkují ještě v okamžiku, kdy zbytek zahrady hluboce spí. První náznaky jara však můžeme vítat i s méně tradičními rostlinami či jejich málo známými kultivary. 

Prvosenka zoubkatá 

Prvosenku jarní, čili klasický žlutý petrklíč, zná asi každý. V posledních letech také každoročně za pár korun neodoláme „primulkám“ z obchodu. Tím však možnosti pěstování prvosenek nekončí. Velmi zajímavou prvosenkou je prvosenka zoubkatá. Výškou a koncentrací květů v květenství připomene klasický petrklíč, ale okraje kvítků jsou roztřepené a ne tolik trubkovité. Rostlina vytváří ozdobné „kuličky“ květů, a to v mnoha barevných kultivarech. 

„Zoubkatý“ petrklíč je navzdory podivnému názvu velmi dekorativní. Zdroj: Pixabay

Modřenec v bílém kultivaru

Modřence jsou velmi oblíbené pro svou krásnou vůni, dekorativní vzhled a v rostlinném světě ojedinělou modrou barvu. Od ní pramení i název celé rostliny. Proto mnoho lidí překvapí, že existují v překrásném bílém kultivaru. Zkuste třeba kultivar White Magic, který je běžně v k dostání v českých zahradnictvích. Pokud různě barevné odrůdy zasadíte k sobě, docílíte velmi pěkného celkového dojmu. Modřence jsou zcela nenáročné na pěstování a každý rok se o něco rozrostou. 

Bílé modřence působí netradičně. Zdroj: Pixabay

Tařičky

Tařička je rod nízkých, vytrvalých bylin vytvářející při kvetení nádherné barevné trsy. I zde můžeme vybrat netradiční barevné odrůdy tak, abychom si na zahradě vytvořili jedinečnou kombinaci. Rostlinka je nenáročná a kvetení tak bohaté, že mnohdy není vidět zelené lístečky.  Sháníte-li extravagantně modrou, poohlédněte se po odrůdě Audrey Prichard, o něco více do fialova je Blue Emperor, karmín vám připomene Cascade Red, klasicky fialová je Clio, Gloriosa vás potěší něžně růžovou a možná nejvýraznější odrůdou je sytě červená Red Carpet. Tak už jenom si vybrat jednu nebo více odrůd a vytvořit krásné, velice raně vykvétající kombinace. Tařičky milují slunná stanoviště a potřebují dobře propustnou půdu, která nesmí být kyselá. Na skalce mezi kameny vám budou dělat radost řadu let. 

Tařička „Blue Pillow“ Zdroj: Pixabay

Talovín zimní 

Talovín nás bohužel sice nečekanými barevnými kultivary nepřekvapí, je vždycky žlutý, ale o to krásnější je pohled na jejich skupinu, která sedí v dosud zmrzlé zahradě jako hejno malých, svítivě žlutých kuřátek. Zkombinujte je s modřenci, sněženkami  nebo s fialovými odrůdami tařiček a celkový dojem bude dokonalý. Rostlinka je to velmi drobná, nedosahuje výšky víc než 10 cm, hodí se proto dopředu na záhonky, do lemů skalek atd. Dařit se talovínům jim bude na plném slunci i v polostínu. A pozor, nepleťte si talovín a tavolník. Tavolník je nádherný okrasný keř a s maličkou žlutou bylinou nemá společného kromě nezapamatovatelně podobného názvu nic. 

Talovín zimní roste i ve volné přírodě. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login