Pracovny

Mějte se rádi a pořiďte si pořádnou pracovní židli

Od   | 

Máte-li sedavé zaměstnání a bolí vás záda, hlava nebo jiná část těla, pak je něco v nepořádku. Zpravidla tyto neblahé příznaky bývají spojeny s nesprávnou volbou jediného činitele – pracovní židle.

Než se budeme zabývat jednotlivými funkcemi, které mají rozhodovat o koupi pracovní židle, budeme se zabývat její cenou. V obchodech totiž najdete židle od několika tisíc až po desítky tisíc korun. V ceně se odráží výrobce, jeho značka a renomé zaručující kvalitu. Ovšem i u značkových židlí najdete markantní rozdíly. Zpravidla je cena určená vybavením, ale ani to není podmínkou. Existují totiž modely navržené před mnoha lety designérem, který v té době prorazil na trh s novou výrobní technikou, designem nebo dokonce obojím. Ty se zapsaly do historie, a přestože už dnes existují mnohem komfortnější modely, stále si drží své jméno a tedy i cenu. Taková kancelářská židle však patří na pracoviště, jehož uživatel nesedí každodenně několik hodin za stolem, ale používá ho spíše jako reprezentativní artefakt při svém zaměstnání. Jste-li však „uvázání“ k židli na mnoho hodin denně, pak byste zájem měli soustředit zcela jiným směrem.

Zkontrolujte, zda má vaše pracoviště správné rozměrové proporce.

Zkontrolujte, zda má vaše pracoviště správné rozměrové proporce.

Slyšeli jste o dynamickém sezení?

Kvalitní židle umožňuje takzvané dynamické sezení, tedy měnit polohu těla zejména dopředu do pracovní pozice a dozadu do pozice relaxační. Přitom je důležité permanentní podepření zad. Automatické přizpůsobování zádové sedací opěry pohybům trupu umožňuje samotný mechanismus židle. Jinak se páteř bortí, stáčí a blokuje důležité nervy. To pak brání prokrvení zádových svalů i správnému fungování vnitřních orgánů. Páteř v křeči je hlavním důvodem mnoha zdravotních obtíží.

Co hledat u pracovní židle?

Základnu by měl tvořit pětiramenný kříž (nikdy ne 4 ani 6 ramen!) zpravidla opatřený kolečky, která vybíráme podle typu podlahové krytiny. Sedák a opěra zad musí být výškově nastavitelné, komfort zvyšuje opěra hlavy, která by měla být výškově i čelně polohovatelná a područky u nichž také oceníme možnost nastavení a to výškově, čelně i bočně.

Správné sezení zajišťuje opěrka zad v bederní části.

Opěrka v bederní části musí být vždy pevná a tvarovaná. Záda by jí měla být obepnutá, existují modely se speciálním mechanizmem umožňujícím přesné nastavení radiusu. Jinak širokou bederní část mají totiž muži i ženy. Další bodem zajišťujícím pohodlné sezení je měkký dosed. Ten zaručuje plynový píst, který je už standardně u většiny kancelářských židlí. Takzvaná synchromechanika umožňuje opřít se do opěrky aniž by se automaticky zvedl sedák, který by tlačil na nohy. Ty zůstanou proto v původní poloze, takže se neodkrvují a uživatel se cítí pohodlně. V posledních letech se rovněž doporučuje, aby sedák byl pohyblivý na všechny strany. Tak je totiž zajištěna pohyblivost pánve. Z hygienického hlediska je pak výhodný snímatelný potah. Zpravidla bývá z pružné látky a velmi snadno se nasazuje i sundává. Pokud jím není židle vybavena, pak bychom měli dbát na prodyšnost potahové látky a její snadné povrchové čištění.

Z pánve vychází pohyb celého těla, proto by měl být sedák pohyblivý do všech stran.

Z pánve vychází pohyb celého těla, proto by měl být sedák pohyblivý do všech stran.

Náš tip

Pro ty, kteří se nechtějí zabývat nastavováním židle existují modely se speciálním mechanismem, který automaticky podle váhy sedícího upraví přítlačnou sílu opěrky zad. Tím je bederní oblast zaopatřena podle potřeb, výšku sedáku si pak snadno uživatel upraví pomocí klasické zvedací páky.

Jak máme správně sedět?

Správnou výšku sedáku určuje pravý úhel v koleni

Správná výška područek je zajištěna pravým úhlem v lokti

Při koupi pracovní židle zkontrolujte, zda má funkce, které zajistí správné sezení při práci.

Při koupi pracovní židle zkontrolujte, zda má funkce, které zajistí správné sezení při práci.

 


You must be logged in to post a comment Login