Rozhovory

Martina Malinová: Oživujeme místnosti

Od   | 

Pro milovníky přírody přinášíme jednu z možností, jak si ji maximálně vytvořit doma, a přitom k tomu nepotřebovat zahradu. Stačí pouze volná stěna…

Martina Malinová

Martina Malinová

Co vás vedlo k tomu, že jste začali navrhovat „živé obrazy“?

V roce 2010 jsme se začali zajímat o vertikální zahrady a nápad se nám velmi líbil. Zvažovali jsme, jak bychom mohli vertikální zahrady přivést do každé domácnosti, a tak jsme začali pracovat na vývoji našeho vlastního obrazu z rostlin, který by byl dostupný, uživatelsky přizpůsobivý a na údržbu nenáročný. A tak vznikl náš první živý obraz.

Jak velkou stěnu je možné vytvořit? A jakou nejmenší?

Nejprve je nutné rozdělit, zda chceme do interiéru obraz z živých rostlin (například o rozměrech 30 x 60 cm), nebo chceme celou stěnu neboli vertikální zahradu o rozměrech větších šíře jednoho metru. Nejmenší živé obrazy je možné vyrobit od 20 x 20 cm. Největší vertikální zahrady mívají více než 10 metrů na výšku a někdy i desítky metrů na šířku.

Jaké květiny se do těchto „květináčů“ hodí?

Nejdůležitějším parametrem pro výběr rostlin do vertikální zahrady jsou světelné podmínky. Rostliny vždy vybíráme s ohledem na typ osvětlení, tedy přirozené či umělé, protože rostliny existují jak stínomilné, tak světlomilné. Některé druhy rostlin rostou vodorovně, jiné jsou převislé a další zas rostou nahoru – tím nám poskytují nové netradiční možnosti ve výzdobě stěn. Mezi nejvhodnější rostliny do interiérových vertikálních zahrad patří Spatiphyllum, Syngonium, Anthurium, Chlorophytum, Maranta, Calathea, Ficus pumila a další.

Jak se květiny zalévají? Jak často?

U obrazů je zalévání manuální, takže stačí zalévat jednou až dvakrát týdně, jako u pokojových rostlin. U vertikálních zahrad je většinou automatizovaný systém závlahy (případně i hnojiva), který si správné zalévání pohlídá. Pro automatickou závlahu je však nutné mít vertikální zahradu připojenu na vodovodní řad.

Musejí se květiny přesazovat každou sezónu?

Vůbec ne, květiny ve vertikálních zahradách velmi dobře prosperují, takže je vhodné jim odstraňovat uschlé listy a květy, odstranit uhynulé části rostlin nebo celé rostliny. Za několik let některé rostliny vyrostou tak, že je vhodné je vyměnit za mladší, ale rozhodně se tak neděje každou sezónu.

Nedrží se v takové stěně brouci?

Vertikální zahrady nejsou o nic náchylnější na parazity, než jsou jakékoliv jiné pokojové rostliny.

Je možné objednat službu, která se o velkou plochu bude starat?

Ano, u větších zahrad pravidelnou údržbu doporučujeme. Při dodání naší vertikální zahrady zajišťujeme v prvním půl roce údržbu jako součást naší dodávky.

Z čeho jsou „květináče“ vyrobené?

Obrazy pro živé rostliny jsou zpravidla z nárazu vzdorného ABS plastu. Moduly pro vertikální zahrady jsou z kovu nebo z kombinace kovu s kvalitním plastem.

Je možné mít „květináče“ v různých barvách?

Ano, vertikální zahrady je možné mít ve více barvách. Doporučujeme však barvy střídmější, jako je bílá, zelená nebo černá, protože vytvoří ideální pozadí pro rostliny.

Do jakých místností se nejlépe tyto živé obrazy hodí?

Obrazy z živých rostlin se hodí do jakéhokoliv prostoru, každou místnost oživí a vnesou do ní prvek přírody a originality. Vertikální zahrady se hodí do obchodních i kancelářských prostor. Mají totiž velmi pozitivní vliv na okolí.

Proč si pořídit vertikální zahradu?

Obecně se ví, že rostliny čistí vzduch a prokazatelně snižují koncentraci škodlivých látek. Každý metr čtvereční zeleně eliminuje z ovzduší nejméně 300 g oxidu uhličitého za rok. Tato nástěnná zahrada absorbuje hluk, ochlazuje a osvěžuje přehřáté prostory. Ve vytápěných prostorách zvlhčuje vzduch. Důležité je zdůraznit i její vysoce estetický podtext, který bezpochyby dodá na atraktivitě každému interiéru.

 

 

Kontakt: www.gardners.cz, Text: Lenka Zahradníková, Foto: Archiv

You must be logged in to post a comment Login