Návštěvy bytů

Malý byt, do kterého se vejde i početná návštěva

Od   | 

Důkaz toho, že i malý byt může být velice stylový a lze z něj udělat dokonce 3+kk. Právě to je byt pro samostatně žijící ženu, která však občas potřebuje hostit početnou návštěvu.

Byt byl navržen pro samostatně žijící ženu, která chtěla, aby místo, kde žije, co nejvíce odráželo její mladý a nespoutaný styl. Architektonické studio použilo k inspiraci byty severských, skandinávských zemí, a to zejména v otázce světlé barevnosti, útulných detailů a svébytné textury – například povrchu bílých cihel. Původní rozvržení malého, 50 metrového bytu bylo zachováno, protože se ukázalo jako vyhovující  – na tak malé ploše jsme většinou svědky rozvržení 2+1 či 2+kk, do tohoto bytu se však vešel obývák, ložnice, malý hostinský pokojík a jako bonus ke každé malé ložnici vlastní toaleta a sprchový kout. Docíleno toho bylo mimo jiné naprostou absencí chodby. Mladá obyvatelka bytu potřebuje k životu ložnici a obývací pokoj; návštěvy ocení pokoj hostinský, který může být kdykoliv, když se rodina rozroste, využit i jinak. Jídelní stůl drží dvě klasická sisalová lana na jedné straně zcela místo nožiček, což umožňuje početné rodině, která dorazila na návštěvu, sednout si kolem stolu, aniž by jim překážely nohy od stolu.

Nábytek propojuje kuchyni s obývákem. Zdroj: O VOA Arquitetura

V uměřené růžovo-bílé

V bytě je jasně vidět, že jeho obyvatelka je milovníkem flóry ve všech jejích podobách. Pokojové rostliny tvoří velice důležitou část světlého interiéru, vzor rostlin se poté opakuje i na grafikách a konečně jako dekorace jsou užity rostliny řezané. Barevnost bytu je dokonale ženská, využity jsou bílá, šedá, pastelově růžová, pískově béžová i tóny dřeva, ale přesto je vše dohromady tolik uměřené, že člověk nemá po příchodu do interiéru otravný pocit, že se octl v pouťovém krámku s žužu, jak to občas bohužel u ryze dámských interiérů využívajících bílou a růžovou bývá.

Dominantní dekorací obýváku je stěna z režného zdiva natřená bílou barvou. Zdroj: O VOA Arquitetura

Centrem bytu je obývací prostor spojený s jídelnou a kuchyní, kterému kraluje pohodlná, pastelově růžová sedačka. Dostatek světla poskytují velká okna s průchodem na terasu. Obývací část je od té jídelní šikovně opticky oddělená užitím jednoduchého textilního koberečku s nízkým vlasem, který se dobře udržuje. Na stěně najdeme jednoduché poličky, které ovšem majitelka nepřeplňuje věcmi, slouží především k umístění pokojových rostlin, kterým se ve světlém interiéru velmi dobře daří. Jídelnímu koutu v šedo-dřevěném tónu vévodí již výše zmíněný částečně visutý stůl, který je pro svou neobvyklost také výrazným dekorativním prvkem.

Skvělý tip pro uchycení svítidel, aniž byste sekali do stropu a stěn

 

Kuchyň tak akorát pro malý byt

Neotřelý stůl na šňůrách, šikovně, a přitom s minimálními možnými nároky na prostor, rozděluje jídelní a obývací část. Židle jsou designové a přitom pohodlné a absence čalounění zaručuje jejich dokonalou udržovatelnost, což byl jeden z dalších požadavků na byt od mladé, zaneprázdněné majitelky, která nechtěla úklidem trávit více času, než je nutné. Kuchyňská linka je velice jednoduchá, osloví zejména příjemnou kombinací bílé barvy, teplého odstínu dřeva a dostatkem úložných prostor. Kuchyň je dobře koncipována do malého bytu, zbytečně se tu neplýtvá místem – stůl slouží při vaření jako další z pracovních a odkládacích ploch.

Stůl je z jedné strany zavěšen na sisalových lanech. Nohy tak nepřekážejí a prostor opticky působí větším dojmem. Zdroj: O VOA Arquitetura

Po vaření se jen sklidí náčiní a může se stolovat. Stůl je příjemným místem bytu, odkud mohou hosti obdivovat majitelčiny pokojové rostliny, fotografie a suvenýry z cest. Chytře řešené skříňky u stropu přidávají v malém bytě tak zásadní úložný prostor. Za povšimnutí stojí ještě svítidla, které lze v případě potřeby zavěsit níže nad stůl. Jejich jemný tón se krásně doplňuje s jednoduchým a příjemným interiérem.

Jídelní stůl zároveň slouží pro odkládání při vaření. Zdroj: O VOA Arquitetura.

Terasa je vybavená jednoduše

Velkou devízou bytu je příjemná terasa. Majitelka ji má vybavenou velice skromně, pouze jednoduchým sedátkem, počítá se s tím, že v případě potřeby se ven vynesou odolné, nečalouněné židle od jídelního stolu. Velkou část plochy terasy také zabírá majitelčin koníček, a sice pěstování různých rostlin, kterým se venku daří stejně dobře jako vevnitř.

Devízou bytu je nevelká terasa. Zdroj: O VOA Arquitetura.

Ložnice je malá a už dopředu optimalizovaná pro jednu osobu, což se samozřejmě může kdykoliv v budoucnu změnit, stačí odstranit masivní noční stolky a pořídit širší lůžko. Po levé straně najdeme šikovnou lavici, na kterou se dá usednout a zároveň se v ní dají skladovat například lůžkoviny. Příjemné kombinace pastelově šedozelené, dřeva a bílé se jako poznávací znamení vine celým interiérem a dává mu jednotný prvek, zároveň jde o jedno z poznávacích znamení architektonického studia, které je pod bytem “podepsané”.

Ložnice je zařízena ryze účelně. Zdroj: O VOA Arquitetura.

Fotogalerie:

Zdroj: O VOA Arquitetura

 

Mrkněte s námi na vydařenou realizaci koupelny

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login