Návštěvy bytů

Malý byt jako 3+1? Proč ne, zásadní roli hraje dispozice

Od   | 

Že nemůže malá, tříčlenná rodina plnohodnotně bydlet v bytě velkém 60 ? Nesmysl. Když je dispozice správná, vejde se vše potřebné – ložnice rodičů, dětský pokoj, obývací pokoj i kuchyň. A to byl ještě jeden pokoj architektem zrušen  – původně se na tomto nevelkém prostoru  nacházela těžko uvěřitelná dispozice 4+1.

Genia loci tohoto malého, ale úžasně příjemného bytu tvoří esprit minulých dob v podobě vysokých stropů s ozdobnými štuky, které se architektonické studio rozhodlo zachovat a zrenovovat a byl to vynikající nápad. Způsob, kterým lemují například okna, vysloveně lahodí oku, které již není zvyklé v běžných interiérech tolik dekorativnosti vídat. Jinak jde ale o skrz naskrz moderní bydlení, i když odkazů na původní vybavení a vzhled bytu najdeme více, například v podobě nábytku s nádechem vintage.

Vintage look v moderním hávu

Nábytek je v duchu vintage. Zdroj: Homelabdesign Studio

Architekti se jako první rozhodli zbavit nevyhovující dispozice, kdy byly na prostoru, který běžně známe jako 2+1, namačkány čtyři pokoje. Dvě menší ložnice, dospělácká a dětská, skromný obývací pokoj a nevelká kuchyň tak poskytují majitelům vše potřebné a menší počet pokojů zde jednoznačně znamenal výhru.

Dřevo a výrazná dlažba

Dalším nepřehlédnutelným prvkem nevelkého bytu jsou podlahy, které přispívají k diverzifikaci prostoru a přitahují pohled díky své stylové čistotě a perfektnímu provedení. Dřevěné parkety sice nejsou původní; ale mohly by nepochybně být, stylově sedí k bytu a jeho historii dokonale. Podobně, jako výrazná dlažba v kuchyni. Pokračuje i do hlavní chodby.

Jedním z nejvýraznějších prvků bytu je dlažba. Zdroj: Homelabdesign Studio

Černobílé tóny dokonale doplňují zbylou barevnost bytu – šedou, hnědou i letmé dotyky barev, třeba v podobě veselých žlutých polštářů na pohodlném šedém gauči. Tyto tóny respektuju dokonce i nádobí v kuchyni a lze si ostatně všimnout, že podobný důraz na detail je kladen v každém místě. Stačí si všimnout třeba klik u dveří nebo elektrických vypínačů, všechno je dokonale stylové a vzájemně k sobě ladící. Aby prostor nepůsobil stísněně, byla mezi obývacím pokojem a kuchyní zvolena prosklená příčka ve formě širokých dveří. Dveře jsou původní a byly jen zrenovovány, aby byl podpořen vintage look celého bytu. Podobné veřejové dveře, i když vyplněné, rozdělují také obývací pokoj a pokoj dětský. Většinu času jsou otevřeny, což je praktické, rodiče mohou odpočívat a pozorovat a hlídat přitom dítě při hře. 

Na malý prostor se vešel i čtecí koutek. Zdroj: Homelabdesign Studio

 Klíčový úkol: Dost úložných prostor

Jedním z nejdůležitějších úkolů bylo vytvořit v malém bytě dostatek úložných prostor, které s příchodem dítěte do rodiny nabývají na nezbytnosti. Za tímto účelem bylo navrženo úložné jádro skládající se ze dvou skříní, které se zvedají od podlahy ke stropu. Jedna z nich je otevřené směrem do vstupní haly do kuchyně, druhou z nich, zavřenou, nalezneme v ložnici. 

Šedá je pro kuchyni méně typická, přesto působí nadčasově.Kuchyně je v tónech šedé. Zdroj: Homelabdesign Studio

Kuchyně v šedobílé

Kuchyň je sice malá, ale natolik účelně uspořádaná, že poskytuje rodině vše pro plnohodnotné vaření. Jednoduchý šedý nábytek s kulatými úchytkami, které ladí s klikami v celém bytě, krásně kontrastuje s poctivou, silnou pracovní dřevěnou deskou. Malý servírovací stolek poskytuje prostor na odložení drobností, retro lampička dodává dostatek světla i ve večerních hodinách. Na barové posezení už nedošlo, ale suplují jej malé domácí schůdky, ze kterých lze jednak dosáhnout do vrchních skříněk, ale rovněž na ně může kdokoliv usednout a při vaření dělat společnost kuchaři či kuchařce.

Sice malá, ale najdeme tu vše potřebné. Zdroj: Homelabdesign Studio

Ložnice odráží barevnost i styl celého bytu a přestože v ní najdeme jeden z dvou hlavních úložných prostor celého bytu, vysokou vestavnou skříň, nepůsobí vůbec stísněně. Kromě postele a malých nočních stolků zde jinak nenajdeme vůbec nic. Dvě vysoká úzká okna zakrytá tmavými průsvitnými závěsy dodávají prostoru punc luxusu, zajímavé skleněné světlo zase přináší čistotu designu. Ložnice tak, i když je malá, působí velmi prostorně a příjemně.

Ložnice dílky minimalismu působí vzdušně. Zdroj: Homelabdesign Studio

Dětský pokoj: Veselé a stylové místo

Pokojík pro nejmladšího člena rodiny je nadčasový a příjemně, jednoduše vybavený. Kde je nyní postýlka, může být v budoucnu snadno plnohodnotná postel, stejně tak stoleček stojí na místě, kde bude ideálně umístěn psací stůl. Velká plocha je připravena na budoucí rozverné hraní, a až bude třeba, ustoupí úložným prostorům na parádu mladé slečny či sportovní vybavení mladého pána.

Pokoj je rozvržen s ohledem na budoucnost. Zdroj: Homelabdesign Studio

Gauč v rohu pokoje je rozkládacích, a tak v něm nyní za nocí s horečkou či bolavým bříškem může přenocovat maminka, v těch budoucích kamarád. Šatní skříň zatím dostačuje malá, ale v budoucnu je zde dost prostoru na umístění větší.

Díky otevřeným veřejovým dveřím mohou mít rodiče dítě pod dohledem. Zdroj: Homelabdesign Studio

Koupelna s toaletou je pochopitelně na malém prostoru jen jedna, ale zato účelně využitá a promyšlená do posledního detailu, včetně takových drobností, jako subtilního nábytku nebo celoproskleného sprchového koutu, což jsou prvky, které přináší potřebou vzdušnost. Bílá barva nepůsobí nudně díky tmavým prvkům na podlaze i zajímavé klenbě nad sprchovým koutem.

Koupelně kraluje bílá. Zdroj: Homelabdesign Studio

Co říct závěrem? Jen málo bytů o rozloze 60 metrů se stane finálním obydlím rodiny s dětmi. U tohoto si to však lze představit velmi jednoduše.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login