Inspirace

Malý balkón nebo terasa? Vytvořte si vlastní zelenou oázu i bez zahrady

Od   | 

Ne každý má možnost bydlet v domě a možná ani nechce. Všichni ovšem občas potřebují odstup od shonu městského života. Pokud žijete v panelovém domě, stále můžete mít vytvořenou svou malou oázu klidu a pohody. Kde? Na balkoně či terase. A vězte, že k vytvoření funkčního venkovního prostoru nepotřebujete tolik místa.

S přibývajícími teplými dny se každý těší, ať si zase bude vychutnávat chvíle na svém balkónu. Zdroj: Canstockphoto

Než přijdeme s našimi tipy, je potřeba upozornit na to, že není vhodné pokoušet se vtěsnat do prostoru příliš mnoho věcí najednou. Vyberte si svůj styl a jen několik prvků, které chcete a milujete a nejlépe dlouhodobě. Je lepší investovat víc peněz do věcí, které budete mít rádi roky než zbytečně šetřit na něčem, co za měsíc vyměníte. Držte se svého zvoleného stylu a buďte odvážní.

Vytvořte si vlastní tropickou oázu

I tropické rostliny lze v našich podmínkách pěstovat a celkem snadno. K palmám a různým citroníkům apod. si pořiďte elegantní kovový nábytek. Pohodlí a tu pravou relaxaci vám zajistí houpací závěsné křeslo. Zeleň volte různorodou. Míchejte jich víc dohromady, ať je rostlin co nejvíce.

Zelená oáza vám dodá potřebný klid a pohodu v této hektické době. Zdroj: Canstockphoto

Zasaďte bylinkovou zahradu

Kdo nemá rád chuť a vůni čerstvé bazalky, máty nebo levandule? Bylinková zahrádka nezabere příliš mnoho místa, vypadá velmi pěkně a máte v podstatě od jara až do zimy přístup k čerstvým bylinkám. Kupte si jednotlivá semínka nebo investujte do sazeniček. Vyhýbejte se bylinkám ze supermarketů, obvykle velmi brzy odejdou i přes sebelepší péči. Rostlinky zasaďte do vhodných truhlíků a pověste třeba na žebřík udělaný ze starého postelového roštu, můžete využít i kaskádový květináč nebo je rozmístit jednotlivě.

Čerstvé bylinky si můžete dopřát každý den. Zdroj: Pexels

Na terasu dejte koberec

Je fascinující, o kolik luxusnější a poskládanější je prostor na terase s malým venkovním kobercem. Různobarevné vzory, květy a kostky vypadají skvěle a jsou velmi příjemné na bosá chodidla. Vybírejte menší rozměry, které lze kdykoliv snadno odstranit. Protože venkovní kobereček je vystavený povětrnostním vlivům, kupte takový, který něco vydrží a v případě potřeby jej snadno sbalíte a schováte.  

Stylový pruhovaný kobereček dá skvěle vyniknout designové žluté židli. Zdroj: Canstockphoto

Získejte soukromí s bambusovým oplocením

Stylové bambusové oplocení má úžasnou schopnost vytvářet iluzi soukromí i tam, kde není. Klidně uprostřed města na malém balkonku. Přidejte k tomu ještě nějaká světla. Vhodná jsou solární, protože ušetříte za energie a nemusíte řešit kabely. Pokud bambus není vašim oblíbencem, máte i jiné možnosti. Vhodný je umělý břečťan, který vytvoří optický zelený prostor i tam, kde není nebo různé krycí folie a žaluzie.

Toužíte po dokonalém soukromí a chcete se ukrýt před zraky ostatních? Clona z bambusu bude to pravé. Zdroj: Canstockphoto

Osvětlení nesmí chybět

Různorodá světla dodávají venkovním prostorům nádech magie. Tak proč si nevytvořit celou magickou světelnou zeď? Ti nejodvážnější se nemusí bát světelných závěsů ze zářivých světel, které jsou rychlým a snadným způsobem, jak udělat z večerního posezení neobyčejný zážitek.

Vhodně zvolené osvětlení dodá venkovním prostorům komorní atmosféru. Zdroj: Westwing

Toužíte po venkovní jídelně a pracovním prostoru?

Na terase nemusíte jen sedět a snít, ale klidně tam pracujte, stolujte nebo hrajte společenské hry. Venku na čerstvém vzduchu vám bude lépe chutnat, a ještě lépe pracovat. V závislosti na prostoru vybírejte klasický stůl se židlemi nebo skládací varianty, které kdykoliv složíte a uklidíte. Přidejte ještě pár rostlinek a rozkvetlých květin a užívejte si.

Stolek s židlemi lze využít na příjemný oběd i kvůli práci. Zdroj: Design your home

Proměňte svůj balkon ve venkovní obývací pokoj

Přesuňte svůj obývák ven. Malá venkovní pohovka? Malé konferenční stolky? Měkké posezení, spousta polštářů a příjemné osvětlení? Proč ne. Malé balkóny a terasy mohou být útulné. Jen televizi nechte uvnitř. Rušila by vám venkovní klid.

Pohodlná pohovka a vhodně zvolené detaily udělají z každého balkónu příjemný obývací pokoj. Zdroj: Westwing

Nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů

Obklopte se vůní květin

Balkón či terasa bez rozkvetlých květin jako by nebyl. S jejich výsadbou můžete začít hned, jak se začne oteplovat a přestanou hrozit ledové noci, ale na noc ještě rostlinky raději dávejte domu. Než ovšem začnete sázet, musíte si rozmyslet jaké nádoby na rostliny chcete pořídit. Tam, kde máte široké parapety, zvolíte pravděpodobně klasické dlouhé truhlíky. K dostání jsou v různých barvách a provedení, buď ty úplně klasické nebo ratanové či proutěné. Praktické jsou velkokapacitní nádoby, které mají samozavlažovací systém. Nejvíce vyniknou tehdy, když v nich rostou různorodé rostliny.

Balkon obsypaný květy upoutá už zdálky. Zdroj: Pixabay

Klasickou volbou jsou samozřejmě pelargonie neboli muškáty. Krásně kvetou, můžete kombinovat velkokvěté a jednoduché, různorodé barvy od bílé, lososové až po růžovou či sytě červenou nebo do nich přimíchat ještě něco navíc. Stonky je možné po sezoně nařízkovat a využít pro další rok. Muškáty patří k velmi odolným rostlinám, nevadí jim, když je občas zapomenete zalít a příliš je nenapadají škůdci. Další oblíbenou a krásně kvetoucí rostlinou je verbena. Taktéž není příliš náročná a když nezapomene pravidelně zalívat a občas potěšit dávkou hnojiva, odmění se vám bohatým květem po celé léto. Na velmi světlá místa a přímé sluneční světlo je vhodný lilek jasmínokvětý. Myslete na to, že bude potřeba častější zálivka a hnojivo. Záplava úchvatných bílých květů za trochu péče ale stojí.

Nebojte se kombinovat různé druhy rostlin. Zdroj: Pixabay

Milovníci pnoucích rostlin by se měli zaměřit na velkokvěté petunie. Zde buďte opatrnější s umístěním, protože se jim moc dobře nedaří na přímém slunci a na dešti. Podobně jsou na tom také surfinie, které ještě navíc potřebují hodně hnojení. Královnou mezi pnoucími balkónovkami je ale bezpochyby Million Bells. Dopřejte rostlince pravidelnou zálivku a výživu a odmění se vám nádherným květem. Nesnáší průvan a občas jí napadají různí škůdci, například sviluška. Naštěstí se na ně dají koupit nejrůznější postřiky a poměrně snadno se jich zbavíte.

Fotogalerie:

 

Dopřejte si nevšední osvětlení

 

 


You must be logged in to post a comment Login