Ložnice

Správné osvětlení v ložnici zajistí pohodovou atmosféru

Od   | 

Při zařizování ložnice se většina z nás soustředí především na výběr postele a její matrace a řešení svítidel nevěnuje velkou pozornost. Avšak bez vhodného osvětlení bychom se tu jen velmi těžko orientovali, proto je není možné tak snadno opomíjet. Není totiž nic horšího, než si klidnou, intimní atmosféru narušit nevhodným světlem.

Hlavní osvětlení je tvořeno LED pásky a  skryto v podhledu. Doplňková světla tvoří tři závěsná subtilní svítidla, která zároveň tvoří jemný dekorační prvek. Zdroj: Home Style

Lustr do ložnice vybírejte tak, aby vás neoslňoval v momentě, kdy ležíte v posteli.

Vyřešte hlavní světlo

Hlavní světlo zajišťuje v ložnici základní osvětlení, také má vliv na rozpoložení a náladu. Jeho výběru by se měla věnovat zvýšená pozornost. V ložnici budou funkci hlavního osvětlení plnit hlavně stropní svítidla přisazená nebo závěsná. Pokud toužíte po méně nápadné variantě, tak správnou volbou budou právě svítidla přisazená, která jsou většinou koncipována jako primárně jednoduchá, zpravidla plochého tvaru.  Nabízí se více možností při jejich manipulaci. Lze je řídit pomocí dálkového ovládání, nabízejí nastavení teploty barvy a intenzity světla, nebo i mód hvězdné oblohy. Jsou tak zcela multifunkční. 

Pokud máte nižší strop, zvolte svítidla přisazená. Ta prostor opticky zvětší.

Stínítko z papíru rozptýlí světlo, takže neoslňuje. Zdroj: Ikea

Další volbou mohou být lustry. Ty se hodí hlavně do ložnice s vysokými stropy, kde budou působit výrazněji a nezmenší či nesníží prostor pokoje. Špatnou volbou nemusí být ani závěsná svítidla, u kterých je možné délku závěsu upravovat podle potřeby. Všeobecně platí, že by hlavní světla měla svítit nahoru, aby nepůsobila v ložnici příliš agresivně a prostor zbytečně neotevírala. Zvolit si můžeme buď jednoduché osvětlení – s použitím jednoho svítidla, nebo složené z více svítidel menších.

Místo přisazeného svítidla můžete instalovat vestavěné svítidlo v podhledu, zdroj: Aulix lighting

Nezapomeňte ani na vedlejší osvětlení

Použití vedlejších osvětlení podléhá jak dekorativním účelům, tak i plně funkčním. Do ložnice se umisťují hlavně ze dvou důvodů. Výborně nám poslouží zejména, pokud jsme vášnivý čtenáři, kteří před spaním utíkají do jiného světa. Ale také nám ulehčí orientaci v pokoji během nočních cest na záchod či do lednice, hlavně pokud netoužíme po vzbuzení spícího partnera. Pro tyto účely se tak dají použít bodovky, zápustná, spotová nebo i nástěnná svítidla, rovněž lampičky či lampy stojací.

Jsou-li v ložnici výrazné doplňky a už nechcete další nápaditý prvek, poslouží výborně sádrová svítidla, která přetřete barvou stěny. Tím splynou a stanou se téměř neviditelnými.

Jako doplňkové osvětlení může dobře posloužit i světelný řetěz

Co se týká stolních lamp, tak ty by neměly oslňovat partnera, hlavně pokud jeho koníčkem není čtení, nebo chodí spát dřív než vy. Řešením mohou být lampičky se stínidlem, nebo polohovatelným či kloubovým ramenem. Oblíbeným dalším osvětlením, hned po hlavním, jsou stojací lampy, které mohou mít světelný zdroj jeden nebo i dva a více. Výhodou alespoň dvou zdrojů je možnost jeden světelný zdroj směřovat nahoru, a zajistit si tak rozptýlené světlo, a druhým si zabezpečit užší kužel světla – pro čtení. Elegantnější volbou však vždy bude stojací lampa s jedním zdrojem, která může být různě tvarovaná, s různými rameny a provedením.

Základní parametry osvětlení

V ložnici by měla vládnou poklidná, relaxační i intimní nálada. A právě tomu může napomoci správný výběr a nastavení osvětlení, které nás příjemně naladí na hluboký spánek. Volit bychom tak měli světla s nižším jasem, která jsou schopna zajistit tlumenější atmosféru. Preferuje se světlo teplé žluté nebo teplé bílé, zpravidla o termodynamické teplotě mezi 2800 a 3200 kelviny. Využít lze také lustru se stínidlem nebo, pro rovnoměrnější rozptýlení světla, můžeme zvolit svítidlo s více žárovkami.

Kombinujte různé typy svítidel. Zdroj: Aulix lighting

Jak vybrat správný design a velikost?

Výběr designu svítidel podléhá především architektonickému řešení ložnice, nábytku a stylu, do kterého je pokoj laděný. Všeobecně však platí, že pokud máme v ložnici hlavně pastelové a tlumenější odstíny barev, tak volme lustr moderní nebo křišťálový. Jestli jsme milovníky venkovského stylu nebo Provence, tak svůj výběr směřujme víc rustikálním směrem. Poslouží nám svítidla z černého kovu, dřevěná, z ratanu nebo paroží. Křišťálové lustry by zde asi působily jako pěst na oko, i když jsou schopny zajímavě ozvláštnit snad každý prostor. Velikost svítidla je dána velikostí pokoje, výškou stropu. Platí, že podchozí výška by měla být přibližně o něco více než 2 m. Pokud má být dominantou ložnice, volme svítidla honosnější a větší, avšak na úkor ostatních prvků. Letošními trendy jsou právě lustry velké, pozlacené nebo z přírodních materiálů.

Ložnici vyšperkujte i stolními lampami. Svítidlo Sawtry, zdroj: Eglo

A co LED pásky?

LED pásky mohou představovat vedlejší způsob moderního osvětlení. Usnadňují orientaci v ložnici, v noci, a nikoho nevzbudí. Zajišťují tlumené světlo, navozují relax a intimní atmosféru. Nabízí možnost dálkového ovládání a volby barvy světla i intenzity osvětlení. Jsou snadno ovladatelné a dá se s nimi jednoduše manipulovat. Podsvítit nám mohou čelo postele, skříně a skříňky, nebo je lze umístit podél stěny, na podlahu. 

Led pásky umístěné v čele postele nepůsobí agresivně a stačí k orientaci v pokoji.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login