Zahrada

Letos vysaďte česnek na jaře, vyplatí se to víc než na podzim

Od   | 

Jaro už nám pomalu klepe na dveře, a tak nastal čas na první téměř jarní sázení. Pro výsadbu česneku je dle zažitých zahradnických pravidel, a především v našich podmínkách, vhodnější dobou právě podzim. Avšak doby se mění, s tím i naše klima a zvyky.

Typicky se u nás v České republice česnek vysazuje až na podzim. Ale v posledních několika letech jsou zimy spíše bezmrazé, a tudíž je pěstování česneku neúspěšné. Ten v takových podmínkách snadno napadnou patogeny, začne zahnívat nebo předčasně rašit, což většinou znamená, že ho později zlikvidují mrazíky.

Sázejte česnek na jaře. Vyplatí se to. Zdroj: Pixabay Zdroj: Pixabay

Jarní výsadba česneku je tak v dnešní době výhodnější. Zpravidla ji totiž také nenapadá houbomilka česneková, která ráda v předjaří klade vajíčka na mladé listy vzcházejícího česneku, a protože v této době budeme teprve přistupovat k sázení, není nutné se zákeřné mouchy nijak zvlášť obávat.

K jarnímu sázení se hodí hned několik odrůd sadbového česneku, a to například nepaličák Benátčan, který můžeme posléze skladovat až dva roky. Dále třeba nepaličák Matin – typický svým vysokým výnosem a rovněž možnou dlouhou dobou skladování, nebo nepaličák Japo II., který patří k nejchutnějším odrůdám, navíc je výborná i jeho nať.

Zasaďte nepaličák Benátčan, nepaličák Matin nebo nepaličíj Japo II. Zdroj: Pixabay

Před výsadbou nejprve rozebereme hlavu česneku na jednotlivé stroužky a roztřídíme je. Ty poškozené dáme raději stranou. Následně přistoupíme k moření a vybrané stroužky k sázení namočíme do vhodného přípravku na moření jako je např. Rovral Aqua Flo, Sulka Extra nebo Zdravý česnek. Celková doba moření vždy závisí na vybraném mořidle, případně můžeme česnek nejdříve namočit na cca 11 hodin do Sulka Extra a pak ještě na 20 minut do fungicidu Rovral Aqua Flo.

Stroužky před zasazením namořte. Zdroj: Canstockphoto

Česnek bychom neměli sázet do půdy, ve které jsme předtím pěstovali cibuli, pórek či brambory. Má rád půdu hlubší, lehčí, s dostatkem humusu a upravenou rytím. Nejprve si na záhonu vyznačíme rovnoměrně hlubokou rýhu, poté si vezmeme sázecí kolík a začneme dělat důlky, do nichž vložíme do hloubky 5 až 8 cm kořenovým krčkem dolů neboli podpučím stroužek česneku. Řádky by měli být od sebe vzdáleny přibližně 25 až 30 cm a jednotlivé stroužky pak 10 až 12 cm.

Sázejte do zrytého záhonu s dostatkem humusu. Zdroj: Canstockphoto

Po výsadbě nezapomeneme česneku dopřát pořádnou zálivku. Za dva týdny ho můžeme přihnojit hnojivem pro cibuli a česnek. Pravidelně jej okopáváme, odplevelujeme a dopřáváme mu dostatek vláhy. Naopak upustit můžeme od postřiku proti plísni, ten není nutně potřebný. Česnek sklízíme v létě nebo brzy na podzim, kdy začne nať polehávat.

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login