Rady a tipy

Letní vedra? Víme, jak bojovat proti přehřátí vašeho čtyřnohého mazlíčka

Od   | 

Léto s sebou nepřináší jen osvěžující a příjemné koupání, nýbrž vedra, která jsou zátěží pro organismus. A to jak pro lidský, tak i zvířecí. Víte, jak váš pes zvládá vysoké teploty? Zvládnete poznat, že je přehřátý? A víte, jak můžete tomuto nebezpečnému problému předcházet? 

Letní vedra představují pro naše psy nebezpečí, kterému je třeba předcházet. Spousta lidí nechá v létě pobíhat své čtyřnohé mazlíčky po rozpálené zahradě a domů je pouštějí až ve chvíli, kdy se setmí. V případě, že na zahradě není stinné místo, hrozí vašemu mazlíčkovi nebezpečné přehřátí a dehydratace.

V horku bude vašemu psovi nejlépe doma. Zdroj: Pixabay

Dalším častým problémem jsou chyby, které děláme nevědomě. Pokud vás napadlo psa ostříhat, aby se nepotil v kožichu, měli byste na tuto myšlenku zapomenout. Zhoršíte tak jeho schopnost regulovat tělesnou teplotu. Na rozdíl od lidí mají psi potní žlázy pouze na tlapkách, jinak se nepotí.

I proto jim může posloužit jejich srst, která ztěžuje přístup tepla ke kůži. Psí mazlíčky se ochlazují zejména jazykem, z něhož se odpařují sliny. Vlivem toho však může dojít k dehydrataci, proto myslete na pravidelné doplňování tekutin. Pokud máte mazlíčka bez srsti, musíte jej ochránit na to určeným krémem s vysokým UV faktorem.

Na procházky choďte až večer. Zdroj: Unsplash

Pitný režim je velmi důležitý

Stejně jako u lidí, i u psů je v letních měsících pravidelný pitný režim velmi důležitý. Pes by měl mít kdykoliv během dne přístup k čerstvé pitné vodě – na kilogram hmotnost by měl vypít alespoň 50 ml vody. Dbejte na to, aby byla voda neustále čerstvá, měňte ji i dvakrát za den, v létě se rychle kazí. Občas můžete psovi nabídnout kostku ledu k olizování, případně mu pořiďte speciální psí nanuk. Tekutiny můžete do psa dostat i ve formě namočených granulí.

Pokud váš pes nechce pít, můžete mu zkusit nabídnout vodu ochucenou masovým vývarem. Při delších procházkách u sebe mějte vždy lahev s vodou a misku. Pes nesmí pít ze stojatých vod a kaluží – jsou v nich bakterie a parazity, co by mu mohli ublížit.

Pozor na zkažené jídlo

Dalším problémem může být strava – granule i konzervy skladujte na místech s teplotou maximálně 25°C. A to v dobře uzavřených nádobách. Otevřené konzervy skladujte v lednici.

Pes se může přehřát velmi snadno. Zdroj: Unsplash

Když je váš mazlíček venku

Pokud jste se svým mazlíčkem venku, případně jej necháváte běhat po zahradě, zajistěte mu místo ve stínu, kam si bude moct kdykoliv lehnout. Ideální je místo s trávou, která jej ochladí. Doma je to pak dlažba. Pokud máte venkovního mazlíčka, umístěte jeho boudu do stínu, nikdy psa nenechávejte přivázaného na přímém slunci. Psa nikdy nenechávejte v autě. V případě cestování autem zastavujte, aby se pes mohl projít a nadýchat čerstvého vzduchu. Kromě podávání tekutin doporučujeme i otírání čumáku vlhkým hadříkem.

Pozor na horký asfalt

Pokud se psem chodíte na procházky, dělejte to zejména v ranních a večerních hodinách, kdy už nesvítí slunce tolik jako během dne. Ideální jsou procházky lesem či po parku. Vyhýbejte se rozpáleným asfaltovým cestám, jinak si pes spálí tlapky. Pokud chcete psa zchladit vodou, nikdy nepoužívejte ledovou, která by u něj způsobila teplotní šok, stačí vlažná.

Psa během léta nestříhejte. Zdroj: Pixabay

Kdy byste měli zasáhnout vy?

Většinou se během dne dokáže pes zchladit sám, občas ale musíte přispěchat na pomoc vy. Tělesná teplota psa je mezi 38 až 39°C. Pokud jsou teploty venku podobně vysoké, pes se samotným ochlazováním jazykem nezchladí. Pokud dýchá přehřátý vzduch, nemá šanci se ochladit.

To, že je pes přehřátý, poznáte jednoduše:

  • Dýchá zrychleně s vyplazeným jazykem, vidíte, že nemá energii.
  • Je neklidný a dezorientovaný.
  • Hodně sliní, případně má suchý čumák.
  • Je malátný a zvrací (v tomto případě volejte veterináře).

Pokud je pes přehřátý, je třeba zasáhnout. Uložte ho na chladné místo – ideálně dlažbu, můžete mu pořídit i chladící podložku. Začněte mu podávat tekutiny, můžete mu navlhčit čumák a tlapky.

You must be logged in to post a comment Login