Kuchyně

Kuchyňské zástěny, které vtisknou kuchyni jedinečný vzhled

Od   | 

Plánujete zařizování nové kuchyně? Pak byste měli přemýšlet nejen o správném výběru materiálu kuchyňského nábytku, pracovních desek nebo kvalitních spotřebičích, ale i o vhodné zástěně, která bude mít vliv na celkový estetický dojem z vašeho gastronomického útočiště.

Funkce kuchyňské zástěny není pouze praktická, kdy zabraňuje vodě, páře nebo kouskům potravin poškození zdi za kuchyní, ale tvoří i její samotný výraz. S široko škálou materiálů a barev, které jsou dnes k dispozici, máte jedinečnou příležitost dodat své kuchyni osobitý styl.

Krémový odstín zástěny celkově zjemní kuchyňské skříňky v tmavém provedení. Zdroj: Kuchyně Delso

Sytá červená až bordó ve spojení s bílým provedením kuchyně vytvoří výrazný kontrast Zdroj: Inpro Design.

KALENÉ SKLO

Zástěny z kaleného skla jsou dnes velmi vyhledávaným řešením zvláště do moderních kuchyní. Jejich nespornou výhodou je odolnost proti nárazu a teplu, nejedna hospodyně také ocení jejich praktičnost při čištění, nečistoty stačí jednoduše setřít. Při výběru barvy zvažte, zda a jakého kontrastu chcete docílit. Pro kuchyně v tmavém provedení se doporučují volit světlejší odstíny zástěn a naopak. Pokud chcete upozornit na svou moderní krásku jedním pohledem, můžete se rozhodnout pro skleněnou zástěnu s nejrůznějšími vzory a obrazy.

Jednoduchá grafika nebo fotografie města může vytvořit dokonalý obraz vaší kuchyně.

ZÁSTĚNY ZE DŘEVA NEBO LAMINA

I když je i tento materiál jednoduchý na údržbu, jeho odolnost např. vůči páře není tak dobrá, jako je u skla nebo kachliček. Ve prospěch tu však hrají přírodní odstíny, které v kuchyni jednoznačně vytvoří teplou a přívětivou atmosféru. Jestli budete mít v kuchyni masívní nebo laminátovou pracovní desku a nechcete si příliš lámat hlavu nad zástěnou, můžete tyto dva prvky sjednotit, čímž dosáhnete kompaktního dojmu.

Zástěnu ze dřeva (nebo dřevodekoru) můžete sjednotit s několika policemi nebo skříňkami ve stejném provedení.

Bílý mramor vás překvapí svými detaily, které vyniknou i v bílé kuchyni.

MRAMOR, BETON, PŘÍRODNÍ I UMĚLÝ KÁMEN

Dražší variantou jsou materiály, jako je mramor, přírodní nebo umělý kámen (žula, Corian, Hi-Macs, …), se kterými dosáhnete viditelného kontrastu i v případě, že jejich odstín sladíte s barvou skříněk. Obvykle se s nimi setkáváme v rustikálních kuchyních, ale fantazii se meze nekladou. Moderního designu docílíte i s imitací betonu, případně betonovou stěrkou, která i se dřevem působí velmi nápaditě.

Obklad z betonových nebo pískovcových dlaždiček do kuchyně v country stylu zapadne. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

„Betonovou“ zástěnu můžete propojit s pracovní deskou, šedý odstín se nemusíte bát kombinovat ani se dřevem.

PŘIZNANÉ CIHLY NEBO TAPETA

Získal si vás industriální nebo skandinávský styl? Pak je cihlový obklad jako stvořený přímo pro vás. Přiznané cihly nejlépe vyniknou v bílé nebo černé kuchyni. Nevýhodou je jejich náročnější údržba, které se však můžete vyhnout v případě, že místo klasických cihel nebo cihlového obkladu zvolíte tapetu v tomto dekoru.

Kompromisem mezi spárovaným cihlovým obkladem a složitější údržbou je malá skleněná nebo plexi deska za sporákem.

Tmavá tapeta vytvoří ve světlé kuchyni výrazný kontrast. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

KERAMICKÝ OBKLAD ROZLIČNÝCH BAREV A TVARŮ

Oblíbený byl, je a bude, a to nejen proto, že si dnes můžete vybrat ze širokého spektra barev, tvarů i zajímavé grafiky, kdy můžete vaší kuchyni vykouzlit ojedinělý vzhled. Jedinou nevýhodou jsou spáry, které je potřeba pravidelně a pečlivě čistit, abyste nezavdali příčinu tvoření nepříjemných plísní. Tu by v kuchyni nechtěl mít přece žádný.

Jestliže se rozhodnete pro čistě bílou kuchyni vč. obkladu, zvolte alespoň výraznější odstín spár.

Šestihranné dlaždice v tmavě zelené barvě dodají bílé kuchyni nevšední šmrnc.

Fotogalerie:

Foto: Kuchyně Delso, Inpro Design, Kuchyně Šafaříková, Pinterest 


You must be logged in to post a comment Login