Koupelny

Koupelnový trend č. 2
Výjimečné sprchové kouty

Od   | 

Mohlo by se zdát, že u sprchového koutu už není moc co vymyslet. Jejich výrobci mě ovšem na koupelnovém veletrhu ISH přesvědčili o pravém opaku.

Obecně můžeme říci, že každý výrobce chce, aby byl jeho sprchový kout bezpečný, praktický a pěkný. Stále vyšší oblíbenost si získávají takzvané walk-in showers, což jsou vyzděné kouty bez dveří, pouze s jednoduchou zástěnou, kterou nejčastěji tvoří jen skleněná tabule. Pozadu však vůbec nezůstávají ani klasické modely – i u nich najdeme mnohá vylepšení.

Sprchové dveře u koutu Kolo Ultra jsou ve spodní části uchyceny magneticky. Technologie dostala název Push2clean.

Sprchové dveře u koutu Kolo Ultra jsou ve spodní části uchyceny magneticky. Technologie dostala název Push2clean.

 

Nerozbitné sprchové dveře a ještě něco navíc

Jako první jsem vybrala sprchový kout Kolo Ultra. Výjimečný je hned z několika důvodů. Má kompletně uzavřený spodní profil, který zabraňuje usazování nečistot. Voda po něm stéká přímo do vaničky, zůstává tedy stále čistý. I tak je možné spodní díl velmi snadno vyčistit. Novinkou je magnetické vedení pojezdů, díky kterým se mohou dveře snadno odklopit a znovu přitisknout. Technologie se jmenuje Push2clean, a pokud by vás zajímalo, jak dlouho bude takový magnet sloužit, tak podle studií by k poklesu hodnot magnetu mělo dojít přibližně až po 30 – 35 letech. Ztráta magnetické přilnavosti přichází pak až za 70 a víc let. Vylepšené jsou i dveře, které jsou opatřeny bezpečnostní fólií ScreenGuard, která nedovolí, aby se sklo při rozbití roztříštilo. Zůstává sice popraskané, ale stále je z jednoho dílu.

iPhone ve sprchovém koutě

To výrobce Duka vsadil na styl. Panty v jejich koutech mají tvar jako iPhone. Není to náhodná podoba. Se společností Apple totiž uzavřeli smlouvu, že tvar iPhone mohou používat. A světe div se, nápad měl velký úspěch. Kromě toho mají sprchové dveře jemný chromový rámeček a výplň z bílého nebo černého skla. Na českém trhu je možné zakoupit u firmy Kozak Bath & Interior.

Sprchový kout Blix s hlubokou vaničkou Sabina. Ravak

Sprchový kout Blix s hlubokou vaničkou Sabina. Ravak

 

Hluboká sprchová vanička

Nezklamal ani přední český výrobce koupelnového zařízení, firma Ravak. Z jejich novinek jsem vybrala sprchový kout Blix s hlubokou vaničkou Sabina. Toto řešení je praktické zejména do malých koupelen, kde vanička částečně nahrazuje vanu. Má čtvrtkruhový půdorys s délkou strany 80 cm nebo 90 cm a hloubku 27 cm, což dostačuje pro koupel malých dětí, ale také pro namáčení prádla nebo sedací koupel seniorů.

Neviditelný dotek

Tradiční výrobce sprchových koutů, německá firma Hüppe, se také soustředila na praktickou stránku. Jejich sprchové dveře se do běžného vyzděného koutu instalují do speciálních profilů, které se zasadí do stěny ještě před jejím obložením. Poté se práce dokončí a skla se zasunou do profilů a pouze zasilikonují. Výsledkem je pevné spojení mezi stěnou a sprchovými dveřmi, přičemž celkový dojem působí velmi jednoduše a nenásilně.

Otevřený pant, kolekce 360°, Artweger.

Otevřený pant, kolekce 360°, Artweger.

 

O tři sta šedesát stupňů

Sprchový kout si vybíráme mimo jiné i podle způsobu otevírání dveří. Rakouský Artweger představil speciální panty, které dovolují dveře otevřít kolem dokola, tedy o 360 stupňů. Pant ve skutečnosti tvoří dva nezávislé otočné mechanizmy, což na první pohled ovšem není vůbec patrné. Jejich životnost je počítána až na desítky let. Zda tomu tak skutečně je, ukáže až čas.

Jednoduchá údržba

Německá firma Kermi vsadila na snadnou údržbu a představila sprchové dveře, jejichž segment lze snadno vybočit. Tím se velmi usnadní úklid mezi jednotlivými částmi. Na jejich spodním zakončení je navíc speciální uzavřený pruh ve tvaru okapu, který eliminuje cákání vody.

Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: Kolo, Kozak Bath & Interior, Artweger, Hüppe, Kermi, Ravak, Duka 

Související články: 

Koupelnový trend č. 1 Vodu spouštíme tlačítkem

Koupelnový trend č. 3 Velkorysé koupelny

Odtokový žlab ze skla


You must be logged in to post a comment Login