Inspirace

Korek jinak, než jsme zvyklí.

Od   | 

Chcete blízkost přírody a nechcete jen zalévat květiny? Pořiďte si domů korek. Stačí jeden, dva detaily a uvidíte, jak se promění celková atmosféra.  

odkládací stolek s korkovou plochou.

Odkládací stolek s korkovou plochou.

Použití korku v interiéru je nejznámější na podlahách, kde si získal svou oblibu zejména kvůli tlumení hluku. Ale i jeho další vlastnosti jsou skvělé. Patří sem pružnost, tepelný komfort a tepelná izolace. Velkou výhodou je oproti mnoha dalším podlahovým krytinám zcela přírodní provedení. Proto se korková podlaha doporučuje zejména do rodin s alergiky. Z uživatelského hlediska se korková podlaha, je-li správně povrchově chráněna, hodí do všech místností. Díky tepelně izolačnímu komfortu je velmi příjemný do dětského pokoje i ložnice, tvarová paměť materiálu dovoluje používání i nábytku na kolečkách. Takže může být v pracovně nebo obývacím pokoji. Nevadí mu ani mírné zamokření, proto může být v také v kuchyni.

Barové židle se sedákem z korku.

Barové židle se sedákem z korku.

Korková podlaha může mít i vlastní dekor

Korek se dobře tvaruje.

Korek se dobře tvaruje.

Korkové podlahy se povrchově chrání různými způsoby. Mohou být už předlakované z výroby, nebo je můžeme lakovat dodatečně po pokládce. Toto provedení vydrží vyšší zátěž. Opravdu odolné jsou pak ty korkové podlahy, které jsou chráněny fólií. Existuje i úprava voskováním, více vyhledávanou je však úprava pomocí olejů.

Korková podlaha mimo jiné tlumí hluk.

Korková podlaha mimo jiné tlumí hluk.

Na korek se nedoporučuje dávat koberec. Tmavne totiž pod ním.

Korek na nábytku

Není novinkou, že se korek používá na stěně, v menší velikosti třeba jako nástěnka. Podlahové dílce je však možné přilepit i na stěnu. Poté se povrchově chrání stejně jako na podlaze a vytvoří ojedinělý dekorativní prvek, který je v interiéru dominantní. Proto je třeba ho doplnit už jen jednobarevnými prvky s co nejjednodušším tvarem.

korek můžete nalepit i na stěnu. Získáte velkorysou nástěnku.

Korek můžete nalepit i na stěnu. Získáte velkorysou nástěnku.

Stále častěji se korek objevuje i u nábytku. Jeho přírodní struktura zaručuje velmi příjemný vzhled, díky němuž materiál evokuje blízkosti přírody. Návrháři ho zpravidla používají na detailech nebo částech nábytku. Může z něj být sedák židle, odkládací plocha stolku, dvířka skříňky nebo třeba stínítko lampy. Tento typ nábytku se udržuje standardně, tedy vlhkým hadříkem, případně speciálním mycím prostředkem.

Korek je možné použít i na nábytková dvířka.

Korek je možné použít i na nábytková dvířka.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login