Rady a tipy

Konec neekologických kotlů na tuhá paliva se blíží. Co vám hrozí, když ho nevyměníte?

Od   | 

Máte doma kotel v nejnižší emisní třídě a zatím neplánujete výměnu? Velmi brzy byste měli začít. Od 1. září 2022 totiž začne platit zákon, který zakazuje používání kotlů na tuhá paliva v 1. a 2. emisní třídě. Tomu, kdo tento zákaz poruší, hrozí pokuta až 50 000 Kč.

V roce 2012 vyšel nový zákon o ochraně ovzduší, který ukládá, že od roku 2022 mohou být v provozu pouze kotle splňující emisní třídu 3 a vyšší. To jsou většinou kotle vyrobené po roce 2000. Emisní třídu najdete většinou na štítku u vašeho kotle nebo v jeho dokumentaci. Pokud tuto informaci nenaleznete, pravděpodobně limity kotel nesplňuje.

Možná se rozhodnete úplně změnit způsob vytápění. Zdroj: Vaillant

Výměnou kotle to nekončí

Nabízí se otázka, zda vůbec máte šanci to stihnout, pokud jste ještě nezačali na výměně pracovat nebo minimálně nehledali firmu či jednotlivce, který se o všechno postará. Topenáři často neví, kam dřív skočit a jsou vytíženi na dlouho dopředu. Proto určitě doporučujeme nelenit a začít aktivně jednat. Často totiž nejde jen o pořízení nového kotle, ale může být potřeba i měnit komín nebo minimálně jeho vyvložkování a revize. Pro nové je typická nižší teplota spalin a u nevyhovujících komínů by hrozila kondenzace vlhkosti. Samozřejmě se může stát, že stávající komín bude vyhovovat. Také možná budete chtít přejít na jiný druh paliva a tam mohou nastat další zdržení.

U komína s vložkou platí, že je nutné ji vyměnit vždy. Zděný komín není většinou potřeba měnit. I s novým kotlem je potřeba pravidelně kontrolovat spalinové cesty a nechat je vyčistit.

Nezapomeňte radiátory pravidelně odvzdušňovat, udržovat je čisté a ponechte kolem nich volný prostor. Zdroj: Zehnder

Zkuste kotlíkové dotace

Cena výměny kotle a všech prací kolem není právě levnou záležitostí, a ne každý si to může dovolit. Právě proto to mnoho lidí odkládá, dokud to jde, jednoduše proto, že na to nemá. Nízkopříjmové domácnosti ovšem mohou využít kotlíkové dotace z programu Nová zelená úsporám. O peníze mohou požádat ti, kde průměrný roční čistý příjem na jednoho člena domácnosti nepřesáhne 170 900 Kč. Získat lze až 95 % relevantních nákladů, ti ostatní mohou žádat o peníze ze zmíněného programu ve výši od 30 000 do 100 000 Kč.

 

Ať už vyberete jakýkoliv druh topení, proveďte výměnu včas, nebo minimálně začněte aktivně jednat. Pokud svou aktivitu prokážete, můžete dostat lhůtu navíc v délce jednoho roku.

 

Ve zmíněném programu jsou nyní státem dotované čtyři druhy vytápění, tedy plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo elektrické nebo plynové s energetickou třídou A+ a kotel na biomasu s ruční či samočinnou dodávkou paliva. Před instalací nového kotle je důležité zohlednit typ budovy, která bude vytápěna. Staré kamenné domy potřebují vyšší topný výkon oproti zatepleným domů nebo nízkoenergetickým novostavbám. Svou roli hraje i velikost vytápěného prostoru a počet osob v domácnosti.

Riskovat pokutu se příliš nevyplatí, protože probíhají kontroly toho, zda kotle neznečišťují ovzduší a často přijde kontrola přímo na základě informací od někoho jiného. Sice jde až o krajní řešení, ale děje se. Za rok 2019 přijaly obce na 634 podnětů na kontroly.

Velkým boom nastává vytápění pomocí tepelného čerpadla, které je ideální variantou pro moderní nízkoenergetické stavby. Zdroj: Vaillant

Jakým palivem topit?

Pro mnohé domácnosti může být vhodnou variantou tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel. Tepelné čerpadlo se hodí do moderních a dobře zateplených staveb, kde nepotřebují tolik tepla k vytápění. Ve starších domech se více vyplatí právě plyn. Oproti tepelnému čerpadlu musíte mnohem méně na začátku investovat, protože jeho cena je více než sto tisíc. Další náklady pak jsou už ale velmi nízké. Moderní kondenzační plynový kotel využívá i teplo spalin, čímž hodně šetří náklady. Další variantou je kotel na tuhá paliva. V něm můžete topit peletami, které jsou velmi pohodlné na užívání. Kotel si je doplňuje automaticky sám a uživatel se nemusí o nic starat. Dřevo je nutné do kotle přikládat, ale dá se kombinovat s akumulační nádrží, takže je celá obsluha mnohem pohodlnější, protože nemusíte topit stále. Také na uhlí existují automatické kotle, tudíž docílíte takřka stejného pohodlí jako u kotle na pelety.

Topit můžete dřevem, uhlím nebo třeba i biomasou. Zdroj: Viessmann

 

Proč si pořídit tepelné čerpadlo?

You must be logged in to post a comment Login