Obývací pokoje

Knihy a jejich místo

Od   | 

Nezapomeňte, že samotné knihy jsou dekorativním prvkem. Tak proč je v obývacím pokoji neuspořádat tak, aby zastaly například funkci obrazu?

V současné době se klasická knihovna v interiéru používá zřídka. Častěji volíme variantu, kdy součástí jsou další poličky a zásuvky a sestava slouží také pro vystavení či uložení dalších předmětů. Máme-li knih opravdu hodně a chceme je vystavit pak postačí jednoduchý policový regál, který umožňuje jejich přehledné uspořádání. Často se využívají univerzální systémy, které lze sestavit na míru podle potřeby, nebo je necháme vyrobit přesně na rozměr daného místa. V domácnostech kde je knih opravdu hodně, používáme knihovny přes celou stěnu, tedy od podlahy až ke stropu a po celé délce stěny. Obecně se doporučuje hloubka police 30 až 40 cm a knihy ukládáme jednou řadou. Praktické jsou uzavřené knihovny, tehdy se dovnitř nepráší. Skleněné výplně dovolují pohled na vystavené tituly. Systémy bývají vybaveny integrovanými bodovými lampami nebo vnějšími světly osvětlujícími vnitřní interiér.

Místo pro knihovnu

Vhodné místo pro knihovnu hledáme i podle její funkce. Mají-li knihy i zdobit, pak by knihovna měla být na dominantní stěně, ideálně ve společenském prostoru. Někdy může tvořit i funkci optického předělu, pak se soustřeďme, zda velikostí odpovídá rozměrům místnosti. Základní pravidlo umístění však nesmí být nikdy opominuto. Na knihy nesmí dopadat přímé sluneční světlo, jinak po určité době papír začne blednout. Sestava musí být dokonale stabilní, případně přichycená ke zdi. Knihy, zvláště ve velkém množství, jsou těžké a my musíme zajistit naprostou bezpečnost. Z tohoto důvodu bychom se při koupi měli informovat také na nosnost výrobku.

Knihy v knihovně můžete také osvětlit:

1. Nejčastěji volíme integrovaný systém.

2. Barva světla by měla odpovídat dennímu.

3. Používají se LED diody, dříve halogenové žárovky (v bodových světlech, nebo fluorescenční trubice a sulfitové žárovky).

4. Výkon volíme podle velikosti osvětlovaného prostoru.

5. Dodatečně můžeme použít malé lampy na klips.

Fotogalerie:

 

Text: Markéta Helcelová, Foto: Batixa, Canetoli, Miss design, Nuovimondi

You must be logged in to post a comment Login