Zahrada

Keře, které ozdobí terasu i v zimě

Od   | 

Přestože v zimě na terase netrávíme žádný volný čas, je tento prostor součástí našeho bydlení, který vidíme a podprahově ho vnímáme. Je tedy fajn, když i dočasně neobydlenou část našeho domova zabydlíme alespoň zelení.

Jehličnany

Zvolte zakrslé keře ve formě jehličnanů, jako je smrk ztepilý, modřín, jalovec, cypřišek, ale i borovičku. Jehličnaté keře se mohou pyšnit zelenou barvou po celý rok. Pamatujte však, že každá rostlina během roku mění barvu, tudíž i jehličnany jsou světlejší a barevnější na jaře a v létě než na podzim a v zimě. Přesto dokonale ozdobí terasu i v chmurných zimních dnech. Všechny tyto jehličnany stačí jen zalít a občas zastřihnout do požadovaného tvaru. Jelikož nevyžadují žádnou velkou péči, jsou vhodné i pro začátečníky, kteří s rostlinami nemají moc velké zkušenosti. 

Na zimní terase jehličnany nikde nebudou vypadat smutně

Bonsaje 

Další skvělou inspirací na terasu jsou i bonsaje. Ovšem tyto zmenšeniny stromů potřebují o špetku více péče a zkušeností. Nejenže musíte vědět, jak je zalévat, a jak se o ně starat, důležité je také pravidelné zastřihávání tvaru. V dnešní době však naleznete spoustu zahradnictví se specializací na bonsaje, které ochotně bonsaj zastřihnou a vytvarují. Navíc pamatujte na to, že malý květináč vyschne mnohem rychleji než zasazený keř v zemi. 

Tyto roztomilé zmenšeniny stromů jsou ideální variantou na terasu.

Ovocné keře

Na terasu lze zvolit i ovocné stromky, nejenže vypadají dobře, ale můžete z nich mít i skvělou úrodu. Co zkusit pěstovat v květináči hrušky nebo jablka? Musíte však počítat s pravidelným hnojením, které vám k úrodě dopomůže. Doporučujeme také vybírat takové ovocné keře, které plodí ovoce co možná nejdéle v roce. Ne všechny ovocné keře ale vydrží mráz, proto je buď přikryjte před zimou speciální textilií, nebo je přesuňte dovnitř.

Co zkusit pěstovat v květináči citrony?

Popínavé rostliny

Pro pěstování na terase můžete zvolit i popínavé rostliny. Vybírat je však musíte s opatrností, jelikož některé popínavé rostliny bujně a rychle rostou! Zkuste zasadit třeba plamének, břečťan, ale pamatujte na to, že spodní část rostliny musí být vždy ve stínu. Za zmínku z popínavých dřevin stojí například i pnoucí růže, která na terase po rozkvětu bude vypadat zkrátka dokonale. A ta vůně! 

Pnoucí růže na terase vypadá naprosto dokonale.

A jak se o ně starat?

Neopadavé dřeviny je důležité zásobit výživnou půdou. Zejména dávejte pozor na udusání, či překyselení zeminy. Existují však keře, které mají naopak rády kyselejší půdu, proto se řiďte potřebami dané rostliny. Naopak opadavé dřeviny musíte zásobit zejména dostatečnou vláhou půdy přes celý rok. Nezapomínejte na to, že opadavé keře jsou náchylné v zimě na vítr a mráz a proto by měly mít určitou ochranu. Zkuste je umístit poblíž vyšších jehličnatých stromů a uvidíte, že se jim přes zimu bude dařit mnohem lépe.

Vhodná půda a výživa je pro keře nejdůležitější

Fotogalerie:

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login