Zahrada

Když je slunce až příliš: Jak efektivně zastínit terasu

Od   | 

Současní architekti milují prosklené rohy domů s průchodem na velkorysou, většinu dne osluněnou terasu. Majitel už se těší na snídaně, obědy i grilovačky na čerstvém vzduchu. Jenže bez promyšleného zastínění se po většinu letního času terasa mění v peklo, dlažba sálá a pálí bosé nohy a horké židle k usednutí skutečně nelákají.

Volán proti nízkému přednímu slunci má markýza buď krátký nepohyblivý, nebo výsuvný, který může být mnohem delší.

U zastínění nezapomeňte na dostatečný sklon, aby se voda v ploše materiálu neudržovala, ale stékala pryč

Ke stínění jsou nejoblíbenější výsuvné markýzy bez nosných sloupů, a to pro nízkou cenu a jednoduchou montáž. Důležité je, jde-li o typ otevřený, nebo trvanlivější kazetový, který lze určitě doporučit. Šířka a maximální délka musejí být dostatečné a sklon správně zvolený, aby stín nebyl příliš malý. Ovládání může být ruční, nebo elektronické. Výhodné je, když se markýza umí sama zasunout při velkém větru, který by ji mohl poškodit. A naopak se vysune při slunci, čímž stíní okna a zabraňuje přehřívání domu. Večerní slunce směřující zepředu efektivně vyřeší výsuvný volán volitelné délky (vyrábí se až 150 cm). Jednoduché markýzy ale neřeší nízké, boční slunce. To lépe dokáže zabydlená pergola.

Tato výsuvná markýza je tzv. otevřená, nemá navíjení chráněné proti vnějším vlivům. Kazetový systém ochrany navíjení zaručí delší trvanlivost.

Pergoly si poradí i s UV zářením

Stálá zastřešená pergola s nosnými sloupy nám bude sloužit desítky let a boky může mít zcela vyplněné, například formou roletového opláštění. Posedíme pod ní i v dešti, zatímco markýza zvládne pouze lehkou přeháňku; v silném dešti je jí třeba stáhnout. Na trhu je obrovské množství typů pergol z různých materiálů. K dostání jsou třeba speciální střešní krytiny, které dokážou světlo propustit, ale zároveň rozptýlit a odfiltrovat škodlivé UV záření. Počítat ale musíte s větší investicí.

Klasická pergola kombinuje dřevo nebo hliník s moderní střešní krytinou. Doplnit lze boční zastínění.

U pevného zastínění ponechte možnost proudění vzduchu, jinak docílíte skleníkového efektu a nebude pod pergolou k vydržení

Moderní krytiny pergol propustí světlo a poradí si s UV zářením.

Strom nic nenahradí

Terasu lze efektivně stínit i vzrostlými stromy. Jejich stín chladí, což žádná textilie ani krytina nedokáže. Bohužel růst stromu trvá dlouho, doporučuje se tedy výsadbu kombinovat například s markýzou s volánem. Pro účel stínění vybíráme rychle rostoucí dřeviny. Klíčové bude správné umístění stromu (dopad stínu v požadovanou dobu raději dobře vyzkoušejte!), jeho celková výška, výška, v jaké založí korunu i tvar, a hustota koruny. Dobře poslouží hustá kulovitá koruna nebo koruna tvarovaná do „deštníku“ (pro toto oblíbené tvarování se hodí např. javor babyka, habr, moruše, platan a lípa).  Nejlépe poradí odborník v zahradnictví, který zároveň dokáže posoudit, zda se vybranému zelenému společníku bude dařit i v naší půdě a dalších podmínkách.

Fotogalerie:

Čím si posvítit na zahradě?


You must be logged in to post a comment Login