Rady a tipy

Kdo staví plot a kdo za něj nese zodpovědnost?

Od   | 

Dohadování se sousedem čí je plot, kdo ho má postavit a následně se o něj starat, zažívá denně mnoho majitelů domů a zahrad. Proto je opravdu důležité vědět, komu plot patří, kdo ho bude opravovat a zároveň za něj ponese zodpovědnost.

Neshody většinou vyplavou na povrch, jakmile je plot potřeba opravit, nebo vyměnit za nový. V tu chvíli začíná kolotoč nesmyslného dohadování a vzniku sousedských sporů.

Ohledně plotů bývají mezi sousedy časté neshody.
Zdroj: Pixabay

Kdo tedy má plot postavit?

U novostavby rozhodně budete řešit, kdo by měl postavit nový plot mezi jednotlivými pozemky. Je však důležité vědět, že není povinnost pozemek oplocovat. Pokud tedy soused odmítá pozemek oddělit od vašeho plotem, nezbyde nic jiného, než abyste pozemek postavili sami. V ideálním případě by se náklady na stavbu plotu měly mezi sousedy rozdělit. 

Trendy jsou bezzárubňové interiérové dveře

Povinnost oplocení pozemku neexistuje. Zdroj: Pixabay

Kdo vlastní plot?

Obecně je vlastníkem ten, kdo plot postavil. Pokud ale bydlíte v domě, kde již pozemky plotem odděleny jsou, ale nikdo neví, kdo ho stavěl, pak je plot ve společném vlastnictví se sousedem a je třeba k tomu tak i přistupovat. Majitelé se tak primárně starají o svou stranu plotu a v případě potřeby se podělí o náklady na opravu. Pokud si však plot postavíte vy, nebo váš soused, pak plot patří jemu a nese za něj plnou odpovědnost. Někde vidíme i dva ploty těsně vedle sebe – v tomto případě vlastní každý svůj plot a výlučně se o něj stará.

 

Proč betonovou stěrku na zem a kterou vybrat?

 

Vždy se sousedem komunikujte

Pokud se rozhodnete plot postavit na své náklady, nezapomeňte se sousedem vše konzultovat. Jedině tak zabráníte sporům a dohadům. Je potřeba si v uzemním plánu obce, nebo města zjistit, zda není v lokalitě určená konkrétní výška, nebo vzhled plotu. Pokud není, můžete plot postavit bez ohlášení, či souhlasu od stavebního úřadu, avšak plot nesmí přesáhnout výšku 2 metrů. I přestože pro stavbu oplocení nepotřebujete svolení souseda, je vhodné s ním vzhled i výšku v rámci dobrých sousedských vztahů probrat. Plot by měl vzhledově zapadnout k oběma nemovitostem. 

Vzhled plotu proberte se sousedem. Zdroj: Pexels

Co je to rozhrada?

Rozhradou nemusí být nutně postavený plot. Jedná se o jakékoliv rozdělení dvou pozemků, například pomocí kamenů, uměle vytvořených bariér, potoků, nebo stromů. V občanském zákoníku najdeme přímo zákon o starání se rozhrady a to § 1024–1028. Tento zákon říká, že vlastníci pozemků mají přímo povinnost starat se o rozhradu tak, aby nevznikla škoda sousedovi a zároveň aby oddělení pozemků bylo stále zřetelné.

Zdroj infop: Stavební zákon, Sousedskevztahy.cz

Pozemek lze oddělit i živým plotem. Zdroj: Mountfield

 

Jak docílit, aby se světlo stmívalo?

 

 


You must be logged in to post a comment Login