Rady a tipy

Kdo hradí rekonstrukci společného plotu aneb co když jeden rekonstruovat chce a druhý ne

Od   | 

Dohady ohledně plotu patří k jedněm z nejčastějších sporů mezi sousedy. Někdy je majitel plotu jasný a někdy plot zkrátka patří do vlastnictví obou majitelů. Otázkou však je, pokud plot poškodí například vítr, nebo se postupem času začne rozpadat a je nutná rekonstrukce, kdo v tomto případě opravu platí? Pokud se majitelé dohodnou, pak problém není, ale co v případě, kdy jeden ze sousedů rekonstrukci nechce hradit?

O náklady společného plotu by se měli sousedé podělit. Zdroj: Balakryl

Vlastnictví plotu

Obecně vzato je vlastníkem plotu ten, kdo ho postavil. Tento majitel by se o plot měl starat a nést za něj veškerou zodpovědnost. Může ale nastat i situace, že se spolu se sousedem domluvíte a plot postavíte dohromady. V tomto případě jste vlastníky oba a oba se také na tavbě i opravách plotu musíte podílet.

Pokud plot, nebo jiná rozhrada mezi pozemky již existuje řadu let a vy, i soused jste si postavili novostavby, vlastníkem plotu jste oba a měli byste se o veškeré náklady dělit. Zároveň by si sousedé měli plot udržovat každý ze své strany. 

 

Látky, které nepropustí světlo, jsou vhodné pro alergiky a nehoří. Kam pro ně?

 

Když je potřeba plot opravit

I společný starý plot bude po letech potřeba dříve nebo později opravit. Ideální je samozřejmě se se sousedem domluvit na veškerých detailech a buď dohromady plot opravit, nebo nést alespoň náklady na jeho opravu napůl. Problém však může vzniknout, pokud poškozený plot chcete rekonstruovat, ale soused se k tomuto kroku nemá. V této situaci mezi sousedy může vzniknout spor, který má poměrně složité řešení a většinou s tím nic nenaděláte. 

Na opravě společného plotu je potřeba se podílet, nicméně pokud soused nesouhlasí, nic s tím nenaděláte,
Shutterstock.com

Náklady zůstanou nejspíš na vás

Pokud plot chcete opravit, nezbyde vám nic jiného, než náklady uhradit. Je ale dobré vědět, že máte hned tři řešení a je jen na vás, které pro vás bude nejschůdnější. Jestliže je to alespoň trochu možné, plot můžete opravit pouze ze svojí strany a druhou stranu nechat být. Druhou možností, která je poměrně často v praxi vídána, je postavit si těsně vedle současného plotu svůj plot, který bude patřit jenom vám a ten druhý vás už nebude muset trápit. Případně plot rekonstruovat celý sám s vědomím, že od souseda nedostanete ani korunu. 

Řešením je postavit si těsně vedle současného plotu svůj. Zdroj: shutterstock.com

Zdroj: Sousedé.cz, Novinky.cz, Realitymorava.cz

Fotogalerie:

 

Možnosti venkovního zastínění

 

 


You must be logged in to post a comment Login