Rady a tipy

Každá pračka prádlo vypere: V čem se tedy liší a proč jsou ceny tak rozdílné?

Od   | 

Pračka patří mezi běžné potřeby našeho života a jen málokdo si umí představit prát prádlo v ruce. Pokud je na čase dát sbohem staré, hlučné pračce a pořídit si novou, je třeba se před koupí zorientovat na trhu. Poradíme vám, jak a podle čeho pračku vybírat, abyste byli dlouho spokojeni. I přesto, že prádlo vypere každá, rozdíl poznáte nejen ve finálním výsledku.

Pračku vybíráte na delší dobu, proto ji vybírejte s rozmyslem. Zdroj: Hoover

Pračky podle plnění

Pračky, které se plní předem mají mnohem lepší stabilitu, díky čemuž jsou tišší. Navíc se dají zakomponovat třeba do kuchyňské linky, nebo přímo do koupelnové skříňky. Jednoduše se opatří totožnými dvířky. Také výběr modelů je mnohem rozmanitější, než u praček plněných vrchem a jejich kapacita se pohybuje od 3 do 12 kg prádla. Pokud vaše domácnost navíc disponuje sušičkou, bude se vám jednodušeji přesunovat prádlo z bubnu do sušičky a navíc sušičku můžete postavit přímo na pračku. Modely se cenově pohybují podle funkcí a výkonnosti. Nejlevnější pračku pořídíte již od 5 000 Kč, ale ceny mohou šplhat až k 50 000 Kč. 

Pračky s předním plněním patří mezi nejběžnější. Zdroj: Candy

Oproti tomu vrchem plněné pračky uživatelé často volí zejména díky ušetření místa. Pokud je pračka umístěna v malé místnosti, je pohodlnější ji otevírat shora. Často ji volí starší lidé nebo osoby se sníženou pohyblivostí, protože se k pračce nemusí ohýbat. Výhodou také je, že prostor okolo pračky může být prakticky využit a nic nebrání jejímu otevření. Na trhu najdete nejrůznější modely, které však nebývají tolik propracované jako pračky s klasickým otevíráním. Klidně tak pořídíte pračku za 5 000 Kč, ale i za několik desítek tisíc korun. 

Pračky s vrchním plněním se hodí do malých bytů nebo pro starší lidi.
Zdroj: Candy

Přijatelná hlučnost

Každá pračka je během praní slyšet, ale otázkou je, zda je to zvuk, který se dá přejít, nebo se kvůli němu nemůžeme soustředit. Tento parametr se uvádí na energetickém štítku a jeho hodnota by se měla pohybovat okolo 60 dB. Kvalitní, ale samozřejmě dražší pračky mají hlučnost menší než 50 dB. Záleží také na tom, kde máme pračku umístěnou. Pokud je to v technické místnosti, nemusí vadit ani hlučnější model. Jestliže ale s pračkou počítáme třeba do kuchyně, je nutné poohlédnout se po tiché variantě, která bude rušit minimálně. 

Tišší pračka nebude rušit. Na druhou stranu počítejte s vyšší pořizovací cenou. Zdroj: Haier

Energetický štítek a třída účinnosti

Při výběru je nutné se soustředit také na energetický štítek a třídu účinnosti. Pračky mohou mít označení A+, A++, ale i A+++ což je nejúspornější varianta. I přesto, že úsporná varianta bývá znát zejména u pokladny, vyplatí se za takové označení pračky připlatit. Jen během roku ušetříte nemalé peníze za vodu a elektriku.

Třída účinnosti praní znamená, jak výkonná pračka je, pokud pereme opravdu znečištěné prádlo a oblečení. Parametr účinnosti odstřeďování by měl poskytnout informaci, jak dobře dokáže pračka prádlo vyždímat. 

Úsporné pračky jsou cenově nákladnější, nicméně se vyplatí.
Zdroj: Pixabay

Chytré funkce a technologie

  • Systém Aquastop – pokud chceme vyčistit filtr ve spodní části pračky u levnějších modelů, musíme počítat po otevření filtru s vytečením vody do prostoru, protože levnější typy nemají odtokovou hadičku, která je praktická a ušetříte si s ní práci. Cenově vyšší modely již tuto hadičku mají a navíc disponují  hadicí u přívodu vody se systémem Aquastop, který zabrání vytopení místnosti, nebo sousedů.
  • Parní generátor – lepší modely praček obsahují i parní generátor, který je ideální pro alergiky. Pomocí generátoru se tvoří horká pára, která dokáže zlikvidovat nežádoucí alergeny, bakterie a zápachy. Horká pára dokáže navíc v bubnu pračky udržet teplo v bubnu a sníží tak energetickou náročnost. 
  • Propojení s telefonem – nejnovější modely praček lze spárovat pomocí Wi-Fi i s chytrým telefonem. Pračku si můžete naplnit ráno před odchodem do práce a v práci ji přes telefon pohodlně nastavit a spustit tak, aby prací program skončil těsně před vaším příchodem domů. Pomocí aplikace můžete do telefonu stahovat nové prací programy, které se neustále rozrůstají a tyto programy poté nastavit na své pračce.
  • Dětské pojistky – Malé děti často dovedou napáchat pěknou paseku. Chvilka nepozornosti vás může stát smíchání barev v bubnu pračky a následné zapnutí nevhodného programu. Ideální je zvolit pračku, která má dětskou pojistku.
  • Pračka se sušičkou – výrobci dnes již běžně nabízí pračku a sušičku v jednom, což přiláká zejména majitele malých bytů a garsonek. Je ale potřeba vědět, že kombinovaná pračka dokáže vyprat větší objem prádla, než zvládne usušit. Proto budete větší vypranou dávku sušit dvakrát. 

Samozřejmostí moderních modelů je i ovládání přes telefon. Zdroj: Haier

Několik informací na konec

Před výběrem se zamyslete, kolik prádla perete a jak často praní probíhá. Od toho se můžou lišit požadavky a hlavně i cena. Pokud je navíc prostor pro pračku malý, můžete zvolit provedení s hloubkou do 50 cm, která má označení Slim. Jestliže máte sušičku zvlášť, zvolte pračku s vysokým počtem otáček.

Zapřemýšlejte, jestli využijete nespočet funkcí. Zdroj: Hoover

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login