Doplňky do bytu

7 skvělých doporučení, kam umístit televizi, abychom měli dostatečně silný kulturní zážitek a nebolela nás z toho záda

Od   | 

V průměru strávíme u televize 3,5 hodiny denně. Ať už sledujeme oblíbené pořady sami, s rodinou nebo přáteli, je vhodné pro ni najít správné umístění. Jedině tak si totiž oblíbený pořad opravdu užijeme.

Od doby, kdy se v obývacích pokojích objevily první televize, uplynula pěkná řádka let. Obývací pokoj byl pro generaci našich prarodičů především místností pro přijímání návštěv. V dnešní době je to naopak prostor, kde se schází celá rodina ke společnému sledování zpráv či hezkého filmu. Nelze tedy popřít, že televize je nedělitelnou součástí většiny obýváků. Podle jejího umístění řešíme polohu sedačky, křesel, světel…  Než začnete sledovat oblíbený seriál, zjistěte, jaká jsou doporučení pro umístění vaší „bedny“.

Jak nejlépe umístit televizi?

Základní pravidlo – televize by nikdy neměla být umístěna na stěně proti oknu. Při posazení zády k němu, riskujete za denního světla, že na obrazovce uvidíte především světelné odrazy.

Při umístění vedle okna vás opět bude rušit denní světlo a sledování pořadu bude náročné a rychle unaví oči.

Doporučení:  vhodné umístění je kolmo ke světlu.  Pokud máte na oknech závěsy či rolety, usnadní odclonění nežádoucího denního světla či svitu pouliční lampy.

Televizor umístěte na stěnu kolmo k oknu. Zdroj: domozoom

Pohodlí

Sledování oblíbené televizní relace je radost. Abyste se při tom patřičně uvolnili, potřebujete dostatek pohodlí. Volba křesla či sedací soupravy je otázkou vkusu. V každém případě se pohodlně posaďte přímo proti obrazovce. Nepohodlné kroucení se a natáčení k obrazu spíše unaví.

Doporučení: rohová sedačka umožní sledovat pořad vleže nebo ve společnosti celé rodiny. Pohodlné, kvalitní křeslo s podnožkou může pomoci rychleji relaxovat.

Výška obrazovky

Opět je to otázkou pohodlí. Pokud budete při sezení na sedačce nuceni zvedat hlavu a vzhlížet vzhůru, budou vás vaše krční obratle pravděpodobně brzy proklínat. Nepotěšíte je ani umístěním obrazovky příliš nízko.

Doporučení:  Nejprve vyberte sezení a televizi umístěte do výšky podle něj, nikoliv naopak.

Správnou výšku obrazovky ocení vaše krční obratle. Zdroj: Magicmanon

Velikost obrazovky

Sníte o co největší obrazovce? Nezapomínejte, že každý prostor má limity a k velikosti místnosti bychom také měli vybírat úhlopříčku obrazovky.

Doporučení:  vzdálenost mezi sezením a obrazovkou by měla být minimálně 2,3 až 3 násobkem diagonály televize.

Největší televize není vždy vhodnou volbou. Velké obrazovky se používají k tomu určených sálech. Zdroj: i.ytimg

Nezapomínejte na příslušenství

V době, kdy je Blu-ray, DVD  a rozličné herní konzole téměř samozřejmostí, je třeba při umístění televize myslet i na ně a jejich vzájemné propojení. Volte vhodný nábytek, který schová nevzhledné části a kabely a zároveň nechá vyniknout zajímavému designu, který televize většinou má.

Doporučení: Dřevo a kov hůře propouští paprsky ovládání. Přijímače s dálkovým ovládáním budou lépe reagovat v otevřené polici či za skleněnými dvířky.

Stolek pod televizí může být dekorací sám o sobě. Zdroj: achatdesign

Schovejte ji

Nechcete, aby televize lákala ke spuštění hned po příchodu z práce? Nebo jste naopak zvolili obrazovku se zajímavým designem, která má být perlou obývacího pokoje? Mnoho výrobců nábytku již nabízí i speciální sestavy skříněk, které televizor vkusně schovají nebo naopak nechají vyniknout.

Doporučení: Zvažte, jestli čas s rodinou a přáteli raději trávíte při společném sledování oblíbeného filmu, nebo se oddáte jiné zábavě a nechcete se nechat rušit pohledem na obrazovku.  

 

Televizi lze schovat do praktické sestavy. Zdroj: projectcloud

Chci ji vidět, ale nechci ji vidět – pokaždé jinde

V multifunkčním prostoru můžete mít potřebu sledovat program v televizi z různých míst.

Doporučení: Nemusíte hned pořizovat televizi do každého rohu. Vhodným řešením je otočný držák. Pokud televizi navíc umístíte na držáku do úzké skříňky, zabijete dvě mouchy jednou ranou. A navíc, pokud se společnost neshodne na stejném programu, mohou pánové snadno sledovat fotbalový zápas, zatímco dámy probírají v oddělené části  nejnovější trendy v bydlení.

 

Otočný držák televize umožní její sledování z více úhlů. Zdroj: absolu-desgin

Umístění televize rozhodně není věda. Následujte své pocity. Pokud nemůžete dodržet všechna doporučení, určitě není třeba se stěhovat nebo bourat obývák. Zvolte zkrátka správný kompromis.


You must be logged in to post a comment Login