Doplňky do bytu

Jmelí jako vánoční klasika aneb jak zaručeně otěhotnět

Od   | 

Jmelí je stálezelený poloparazitický keřík, který roste v korunách jehličnatých i listnatých stromů po celém světě. Mimojiné je hlavně symbolem Vánoc. Jmelí seženeme před Vánoci na každém trhu nebo na každém stánku a prodává se zlatě i stříbrně barvené, nebo klasicky zelené s bílými kuličkami.

Jmelí se také zavěšuje nad jídelní stůl

Legenda jmelí

Ve staré legendě se říká, že jmelí bylo údajným stromem, ze kterého Josef vlastnoručně vyřezal kolébku pro Ježíška. Mimo jiné ale z něho poté vyřezali Římané kříž, na kterém byl Ježíš Kristus ukřižován. Podle legendy se proto měl strom za to, co provedl stydět, a tak seschnul do podoby malých keříků. A tak, jak jsou věřící živi z Kristova těla, je i jmelí živeno z jiných stromů.

Subtilní lístky jmelí působí v interiéru elegantně

Jmelí jako tradice Vánoc

Jmelí se o Vánocích zavěšuje ke stropu mezi dveře, nebo také nad jídelní stůl. Říká se, že jakmile si jmelí donesete domů, vnesete do domu nebo bytu štěstí a ochranu před nemocemi. Důležité je ale zmínit, že aby přineslo do domácnosti klid a pokoj, musíte ho získat darem!

Další tradicí je, že ten, kdo dostane pod jmelím v období mezi Vánocemi a Novým rokem polibek, bude mít štěstí nejen v lásce, ale žena také snadněji otěhotní.  A kde se tato pověra vzala? Jmelí má bílé bobule, které obsahují lepivá semena. Jmelí proto dokáže spojit a udržet vztah mezi mužem a ženou.

Polibek pod jmelím = štěstí v lásce

Jmelí přináší štěstí po celý rok, ale pouze pokud jmelí nevyhodíte a budete ho držet až do dalších Vánoc, dokud nedostanete jako dárek nové. Je považováno za posvátné, protože zůstává zelené po celou zimu, a říká se, že je velmi léčivé. A dokdy nechat jmelí viset? Traduje se, že až odpadne poslední bílá bobulka. Poté se má sundat, schovat a nechat do příštího roku.

Jmelí se používá jako základ k ozdobě věnce

Fotogalerie:

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login