Inspirace

Jiří Holec: S kamenem to umíme…

Od   | 

Pokud je vám příjemně v nějakém interiéru, pak je to s největší pravděpodobností díky použitým materiálům. A jaké jiné než ty přírodní by to měly být…. Zapomeňte na plast a další napodobeniny a obklopte se doma tím, co vzniká v přírodě. Třeba kamenem. S ním to umějí u Holců.

ing. Jiří Holec

ing. Jiří Holec

 

Firma Granit Holec byla založena v roce 1936. Jak působila za války a během socialismu?

Před válkou i během války se firma rozvíjela, takže v roce 1948 měla dohromady přibližně 300 zaměstnanců, velké dílny v Kroměříži a šest lomů. Po znárodnění, během socialismu, fungovaly dílny v Kroměříži i některé lomy nadále. Výrobní produkty byly přibližně stejné – dlažby, schody, pomníky i některé monumentální (viz Stalinův „pomník“ v Praze). V roce 1990 došlo v restituci k navrácení dílen rodině Holcových.

Jaké přírodní kameny používáte a odkud jsou?

Používáme zejména žuly, mramory, travertiny a onyxy. Kameny pochází hlavně z Indie, Itálie, Jižní Afriky, Jižní Ameriky a Skandinávie. V Itálii se tyto kameny zpracovávají na výchozí polotovary – desky o standardních tloušťkách 2, 3 a 4 cm, možno objednat i desky mnohem tlustší. Povrchy jsou leštěné, patinované, saténované nebo hrubé – opalované. V poslední době se na trhu objevilo i několik dalších velmi zajímavých povrchů desek. Vozíme je převážně z Itálie, a to již hotové vyleštěné velké desky k dalšímu použití.

Co nejčastěji z kamenů vyrábíte? Po čem je největší poptávka?

Náš nosný program jsou luxusní kuchyňské desky z kamene. Také děláme koupelny, obklady, dlažby, schody, parapety i občasná atypická architektonická řešení.

Na co klienty nejčastěji upozorňujete při výběru kamene?

Na specifickou strukturu přírodního kamene a kresbu po celé desce. Proto preferujeme, když se klient na zvolenou desku přijede podívat k nám.

Je kámen v interiéru opravdu věčný?

Kámen je věčný nejenom v interiéru, ale všude, vzpomeňme pyramidy, kolosea atd. Kuchyňská žulová deska s naší impregnací je při běžném provozu nezničitelná, lze na ni řezat, klepat maso, žehlit – vydrží vysokou teplotu až 200 stupňů. Současně je kyselinovzdorná a lze ji dezinfikovat savem.

Musí se kámen udržovat?

Ano je nutná impregnace, kámen je v přírodním stavu porézní, některý více, jiný méně. Impregnací se uzavřou póry mezi jednotlivými zrny kamene.
Všechno se dělá na zakázku nebo máte nějaké standardní části skladem?
Vše děláme na zakázku „na klíč“. Kuchyň si sami zaměříme, vyrobíme, dopravíme a namontujeme.

Na jakou zakázku nejraději vzpomínáte?

Zakázka z hnědého velmi kontrastního mramoru. Vodorovné plochy měly podobnou strukturu jako svislé. Provedení obkladu dvířek je v duchu „open book“, kdy na sebe navazuje kresba kamene a je zrcadlově symetrická. Dále mohu uvést naši patentovanou, vyhřívanou kamennou pracovní desku nebo pracovní psací stůl.

Je vaše vlastní domácnost plná kamene, nebo ho máte v práci dost a preferujete jiný materiál?

Ano je plná kamene, kuchyň, dlažby, schody, parapety, venkovní stůl.

Spolupracujete s designéry, nebo kdo vymýšlí konečnou podobu daného předmětu?

Ano spolupracujeme s designéry, oni mají bláznivé nápady a my je realizujeme.

 

Kontakt: www.granitholec.cz, Text: Lenka Zahradníková, Foto: Archiv

Související články:

Baterie a dřezy do venkovských kuchyní

Kvalitní kuchyňské pracovní desky

You must be logged in to post a comment Login