Návštěvy bytů

Jedno z mnoha bydlení

Od   | 

Jakmile jsem vstoupila do bytu, překvapilo mě, jak velkoryse je zařízený. Věděla jsem totiž, že je určený jen pro přechodné bydlení. Brzy jsem pochopila, že rodinné zázemí je pro majitele víc než důležité. A vzhledem k jejich životnímu rytmu a velikosti rodiny se najednou zdál byt v naprostém souladu se vším.

Dýha na kuchyňském stole je shodná s dýhou na dvířkách vestavěné skříně v kuchyni.

Dýha na kuchyňském stole je shodná s dýhou na dvířkách vestavěné skříně v kuchyni.

Domov pětičlenné rodiny se nachází v bytovém domě v rezidenční části centra Bratislavy a patří k jednomu z mnoha bytů, které rodina obývá. Pracovní povinnosti totiž nutí majitele cestovat mezi evropskými velkoměsty, a pokud to jen trochu jde, bere rodinu s sebou. Aby se cítili komfortně, mají dokonalé zázemí v každé metropoli.

“K realizaci interiéru jsme byly přizvané v momentě, kdy dům procházel celkovou rekonstrukcí, takže jsme mohly navrhnout úpravy v dispozici, aby maximálně vyhovovala životnímu stylu majitelů,” vzpomíná architektka Šárka Špačková ze Studia Gens. Výsledkem je mezonetový byt, v jehož spodním patře je velkoryse pojatý polyfunkční prostor. Místnost na dvě části opticky rozděluje komínová stěna. “Od začátku se s krbem počítalo, takže komínová stěna byla vítaná a dokonce byla i na vhodném místě. Jen jsme část nechaly dostavět, aby prvek působil v interiéru i výtvarně a zároveň zamezoval přímému pohledu ze sedací soupravy do kuchyně,” vysvětluje architektka. Na společenský prostor se sezením, kuchyní a jídelním stolem navazuje manželská ložnice s koupelnou a dva dětské pokoje s vlastní samostatnou koupelnou. Horní patro slouží k odpočinku a pro přátele. Nachází se tu hostinský pokoj s koupelnou a samostatná galerie s knihovnou a pracovna.

Doplňky dělají divy

Ložnice manželů se nese v klidných zemitých tónech se zlatavým nádechem.

Ložnice manželů se nese v klidných zemitých tónech se zlatavým nádechem.

“Navrhujeme podle jednoho klíče, a tím je neutrální základ. V tomto případě je dřevo, které je použito na podlaze a nábytku, doplněno o šedé prvky (např. čalounění, nerez svítidla), jež ladí s betonovou stěrkou na komínové stěně. A také tu máme bílou, která velkorysý prostor ještě více prozáří a opticky zvětší,” říká architektka a doplňuje, že výraznou roli hrají v bytě obrazy. Majitelé se rádi obklopují uměním, ve kterém kromě investice vidí i estetický přínos celému interiéru. Až na výjimky je většina nábytku vyrobena na míru prostoru, ostatní pak pochází od světoznámých výrobců zvučných jmen, jejichž výrobky jsou kvalitní a nepodléhají vzhledem ani provedením zubu času.

Dětské pokoje jsou barevné a navržené s ohledem na jejich obyvatele. Propojené jsou společnou koupelnou, a zatímco syn má modrou stěnu dozdobenou plastiky letadel, pokoj sester s převahou červených doplňků a detailů oživují hravá křesílka firmy Roche Bobois. Ložnice manželů se nese v zemitých tónech kombinovaných se zlatavou stěrkou na jedné ze stěn, doplněnou plastikami ve tvaru kapek od českého návrháře Daniela Piršče.

Pohodlné koupelny

I koupelny jsou pojaty velkoryse. Děti mají společnou koupelnu, která je průchozí a je vybavená prostornou kruhovou vanou a dvěma kruhovými umyvadly, zasazenými vedle sebe do dřevěné desky. Nechybí úložné skříňky. V koupelně manželů je k dispozici sprchový kout, pro který se našlo místo v prostorném arkýři, vybaveným mimo jiné i  dešťovou sprchou. Manželům jsou k dispozici dvě samostatně stojící umyvadla. Obě koupelny zdobí obklady a dlažba z přírodního kamene.

Text: Lenka Zahradníková, Foto: Iveta Kopicová, Kontakt: Studio Gens

 

Fotogalerie:

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *