Zahrada

Jedlá zahrada frčí: Některé keře a jejich výtečné plody možná ještě neznáte, a přitom by rozhodně zahradu obohatily

Od   | 

Jablka, hrušky, třešně – tyto všechny plody jsou na zahradách běžné a těšíme se na ně celý rok. Věděli jste, že k nim můžete na zahradě zasadit ještě další rostliny, jejichž plody jsou také jedlé a také výtečné? 

Připravte si z plodů nejrůznějších keřů šťávy. Zdroj: Pixabay

Muchovník

Muchovník nám v zahradě udělá parádu a zároveň patří mezi zdravé keře a stromy. S trochou snahy a tvarování vytvoří nádhernou korunu a pyšní se drobnými bílými květy. Po odkvětu přivítáme sytě modré bobulky, které svým vzhledem připomínají borůvky a na podzim se ještě zbarví do sytě oranžové barvy. Muchovník má raději kyselou půdu, která by neměla vysychat. Pokud si tedy chcete pochutnat na bobulích, snažte se mu poskytnout ty nejlepší podmínky. Jeho plody jsou bohaté na vitamíny A, B, C, antioxidanty a fenoly. Obsahuje vysoké množství draslíku, manganu, železa, vápníku, nebo fosforu. V kuchyni z něj vykouzlíte například výborná muchovníko-zázvorová povidla, po kterých se jen zapráší. 

Muchovník si nepleťte s plody borůvky. Zdroj: Canstockphoto

Rakytník 

Rakytník se u nás stává čím dál populárnější a jeho plody se označují za přírodní zázrak. Dokonale ochrání organismus, posiluje imunitu a plody přímo překypují vitamíny, minerály a tělu prospěšnými kyselinami. Skvělou zprávou je, že se mu dobře daří i v našich podmínkách. Mějte na paměti, že rakytník je dvoudomá rostlina, proto je vhodné k sobě zasazovat samičí a samčí keře. Odborníci doporučují vysadit na jednu samčí rostlinu nejméně dvě samičí. V zahradnictví si vždy nechte poradit, která rostlina je která. Rakytník patří mezi absolutně nenáročnou rostlinu a můžeme ho umístit i tam, kde by jiné rostliny s největší pravděpodobností nepřežily. Nevadí mu ani nekvalitní půda, ani sucho. V zahradách ho přesto vysazujte tam, kde nemáte okrasnou část. Rakytník totiž vzhledově není úplně nejreprezentativnější rostlina. A co s plody rakytníku? Vyzkoušejte například rakytníkový med.

Při výsadbě rakytníku nezapomínejte vysazovat samičí i samčí druhy. Zdroj: Pixabay

Arónie

Arónie se často objevovala v zahradách našich babiček. V posledních letech se stále častěji vrací i do našich zahrad. Nejenže má plody, které jsou zdravé a bohaté na vitamíny, ale zároveň plní v zahradách i estetickou funkci. Na první pohled si ji pleteme s jeřabinami, až na ten rozdíl, že Arónie má tmavé bobule. Vhodné je ji použít jako živý plot, protože dorůstá až dvou metrů a lze ji skvěle tvarovat. Arónii ocení také zahradníci, kteří dávají přednost nenáročným rostlinám. Zasadit ji můžete na jakékoli místo a není náročná ani na typ zvolené zeminy. Z těchto zdravých plodů si můžete vyrobit například sirup a připravovat z něj nejrůznější dobroty.

Arónii si nespleťte s kanadskou borůvkou. Zdroj: Pixabay

Mišpule

Jedná se o starodávnou odrůdu, která je pro nás celkem neznámá. Její plody musí projít mrazem aby zesládly a nebyly trpké. Z mišpule vyrobíte džem, marmeládu, šťávy nebo koláče. Bohatá je na vitamíny, pomáhá při zažívacích problémech nebo redukuje cholesterol. Mišpule je strom středního vzrůstu, který nezabere na zahradě moc místa a jako jiné ovocné stromy miluje slunné místo, nicméně snese i polostín. Díky své nenáročnosti snese jakoukoli půdu a zeminu, proto se ji nebojte vysadit kamkoliv.

Plody mišpule je důležité před zpracováním nechat projít mrazem. Zdroj: Pixabay

 

Fotogalerie:

 

Trendy je AKU zahradní nářadí – jak ho vybrat a jak ho správně používat?


You must be logged in to post a comment Login