Architektura a design

Je rodinný dům z kontejnerů dobrá volba nebo zbytečně vyhozené peníze?

Od   | 

Vlastní bydlení je, díky vysokým cenám, pro mnoho lidí nedostupné.  To ovšem neznamená, že se musíte svého snu vzdát. Čím dál větší popularitě se těší domky z vyřazených lodních kontejnerů. A to nejen ve světě, ale i u nás. Jak moc je to cenově výhodnější než zděná stavba? Lze na kontejner získat hypotéku?

Kontejnerový domek může působit velmi příjemně. Zdroj: Canstockphoto

Že vám přijde bydlení v domě z kontejnerů odpuzující? Vůbec ne. Nemusíte bydlet v kovové krabici. Lze je různě skládat, upravovat a často byste ani nepoznali, z čeho vlastně ta zajímavá stavba je. Lidé mají kreativní duši a dokáží z mála vytvořit krásné a luxusní bydlení.

Do malé kuchyně patří malý dřez. Který vybrat?

 

Od jednoduchého zařízení až po luxus

Kontejnerové domy se skládají z prefabrikovaných kontejnerů mnoha různých druhů, ale nejpoužívanější jsou rozměry: výška 2,60 m venkovní rozměr, 2,39 m interiér a šířka 2,44 m exteriér a 2,35 m interiér. Liší se délkou, kdy menší kontejnery mají 6 metrů a větší 12 metrů. Při stavbě spojují dohromady a tvoří komplexní obytnou jednotku. Může vzniknout i několikapatrový dům s odolnými podlahami a stropy. Často se používají různé kombinace kontejnerů, včetně jejich velikosti. Jako chata nebo víkendový dům postačí jeden kontejner o šesti nebo dvanácti metrech. Dva už postačí pro mladý pár nebo starší lidi v důchodu, kteří se nechtějí starat o velký prostor, ale přece jen potřebují trochu víc místa k žití. Tři až čtyři kontejnery jsou skvělé pro větší bydlení pro rodiny. Můžete pohodlně získat 100 až 120 metrů čtverečních.

V kontejnerech lze plnohodnotně bydlet. Nechybí ani koupelna či záchod. Zdroj: Premium Box

Pro koho je kontejnerové bydlení vhodné?

Pro každého, kdo chce vlastní bydlení nebo jen víkendovou chatu, ale nemá prostředky ke stavbě něčeho většího. Rozhodně si ho zamilují všichni, kdo nechtějí bydlet na jednom místě. Některé kontejnerové domky lze přemísťovat z místa na místa. V neposlední řadě tento styl bydlení rádi vyhledávají lidé ekologicky smýšlející a milovníci alternativního způsobu života.

Ani tady nezapomínejte na kvalitní topení.
Zdroj: Vaillant

Skvělé řešení do malých prostor

 

Výhody a nevýhody domků z kontejnerů

Největší výhodou je rychlost jejich výstavby a nízká cena oproti tradičním stavbám. Takovýto dům může být postaven během několika týdnů a dá se postavit prakticky kamkoliv. Zároveň jde ve většině případů o ekologickou stavbu úspornou na energie. Lidé je volí i pro jejich originální vzhled a možnost realizace svépomocí. Alespoň do jisté míry.

Nechybí ani pár nevýhod. Prostor je vždy trochu omezen a nelze s ním kouzlit tak jako u běžných staveb. Materiál, ze kterého jsou kontejnery vyráběné, může být hlučnější, a tedy i bydlení v nich hlasitější. Vyžadují zároveň hodně úprav a bez dobrého ošetření vás může po čase překvapit nepříjemná koroze. Počítejte i s výměnou podlah.

I takovýto „bytový dům“ je možné vidět z kontejnerů. Zdroj: Pexels

Potřebujete stavební povolení?

V této souvislosti najdete na internetu dost protichůdné informace. Zákon o územním plánování a stavebním řádu (dříve stavební zákon) č. 183/2006 Sb. povoluje některé stavby bez nutnosti stavebního povolení či ohlášení stavebního úřadu. Výklad je ovšem hodně různorodý a nelze napevno říct, zda stavební povolení potřebujete nebo ne. Každopádně pokud bude určený k bydlení a bude mít pevné základy spojené se zemí, stavební povolení potřebovat budete.

Tip: Pokud chcete na kontejnerové bydlení čerpat hypotéku, musí být pevně spojen se zemí a obvykle banky vyžadují i betonové základy. Z toho vyplývá skutečnost, že hypotéku na kontejnerový dům čerpat můžete, ale jedině tehdy, když tuto stavbu nebude možné někam převést. Po dokončení je nutné, aby byl dům zapsán v katastru nemovitostí a získal číslo popisné.

Kolik stojí kontejnerový dům?

Pořízení kontejneru není až tak drahé. To ale získáte jen schránku. Počítejte s tím, že budete vyměňovat podlahy, které jsou chemicky ošetřené, tvořit dodatečné výřezy pro okna a dveře, zateplovat a vybavovat. Také jsou zde náklady na manipulaci, přepravu a napojení na inženýrské sítě. Nejmenší domeček můžete získat přibližně za půl milionu až tři čtvrtě milionu korun.

Pro architekty je navrhování domku z kontejneru velká výzva. Zdroj: Canstockphoto

Celoroční nebo jen sezónní bydlení?

Domy z kontejnerů mohou sloužit jako naprosto plnohodnotné celoroční bydlení. Musíte ho mít dobře zateplený zevnitř i zvenčí. Vnitřní zateplení zachovává zvenku původní vzhled. Nejčastěji se v tomto případě používá minerální vata, parotěsná fólie a sádrokarton. Na druhou stranu vám vnitřní zateplení zbytečně ubírá místo a zrovna v tomto ohledu nemáte na rozdávání. Zároveň je vnější strana náchylnější ke korozi, plísním či poškození. Často se používají dřevěné hranoly a na ně polystyren nebo minerální vata. Následně se stěny překryjí OSB deskami a parotěsnou fólií. Jednodušší variantou je PUR pěna, která má skvělé tepelně-izolační vlastnosti, ale je tenčí.

Domek z kontejneru může vypadat tak, že to na první pohled ani nepoznáte. Zdroj: Premium Box

Bydlení v kontejnerovém domě je určitě zajímavou alternativou ke klasickému bydlení a může být dobrým řešením pro ty, kdo hledají efektivní a cenově dostupné bydlení. Určitě ale zvažte všechny výhody a nevýhody a popřemýšlejte, zda výsledek odpovídá vašim potřebám a preferencím.

Zdroj info: zákonyprolidi.cz (zákon č. 183/2006 Sb.), equiway.cz, Netradiční bydlení  

 

Kam pro svítidla?

 

 

You must be logged in to post a comment Login