Zahrada

Jaký dřez do venkovní kuchyně a pár rad, co by se vám k tomu mohly hodit

Od   | 

Venkovní kuchyně nemusí být vybavená až tak dobře, jako je ta naše domácí. Používáme ji jen sezónně, takže postačí základní zařízení. I když, chcete-li si dopřát komfort i pod širým nebem, proč ne?

Zařízení kuchyně se odvíjí od jejího umístění. Necháme-li ji opravdu pod otevřeným nebem, pak by ji měla tvořit jen kvalitní pracovní deska, ideálně ze žuly, která vydrží  déšť, kroupy, ostré slunce i mráz. Dřez by měl být její pevnou součástí ze stejného materiálu. V našich podmínkách se ale rozhodně vyplatí situovat tento druh kuchyně pod přístřešek.

Žulové dřezy se vyrábějí na zakázku. Zdroj: Granit Holec

Pod oblohou a přesto v suchu

Nejen kvůli měnícímu se počasí je praktičtější kuchyň postavit pod stříšku. Pokud se tam vejde i sezení, pak ji bude možné využívat i v případě nepřízně počasí. Díky absenci deště ji pak můžeme zařídit běžným nábytkem, který se používá ve standardní kuchyni. Jen musíme počítat s tím, že se mnohem rychleji zničí. Teplotní výkyvy se chtě nechtě na vzhledu podepíšou. Další variantou je kuchyni vyzdít a opatřit ji jen dvířky, která snadno změníme. Vzhled podřizujte domu, u kterého bude sloužit. Ke stavbě zvolte podobný nebo doplňkový materiál a nezapomeňte sjednotit styl.

Dřez je stále nejvyužívanější část kuchyně

Dřezu vyrobeném ze žuly počasí skutečně neublíží, patří ale k finančně náročným, a tak většina z nás hledá jiné alternativy. Nabízí se dřez z nerezu, a to i přesto, že to výrobci nedoporučují. Praxe ukázala, že nerezový dřez vydrží poměrně dost, zvláště použijeme-li kvalitní silnou ocel. Vhodná je varianta shora vsazeného dřezu do skříňky. Spodní dřez působí sice čistějším dojmem, ale vytváříme tu spoj, do kterého, pokud není dobře proveden, může snadno zatékat. Nerezové dřezy budou vždy pěkně působit v moderních kuchyních s jednoduchými tvary. Preferujete-li venkovský styl, pak sáhněte po dřezu vyrobeném z keramiky. Vsazuje se shora a mívá robustní tvary. 

Nezapomeňte:

  1. Promyslet rozvody vody a elektřiny
  2. Všechny zásuvky musí být vhodné pro venkovní použití
  3. Situujte kuchyni s ohledem na světové strany. Ideální je jihozápad nebo západ, odkud bude do pozdního večera přicházet slunce
  4. Vodu musíte na zimu vypustit

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login