Osvětlení

Jaké osvětlení sluší chodbám?

Od   | 

Přestože v chodbě nebydlíme, je součástí bytu a je nutné ji řádně osvětlit. Nikdo z nás nechce po tmě hledat dveře, nebo v šeru zaklízet věci do skříně. Jaké osvětlení sem zvolit, aby splnilo naše potřeby a očekávání?

Nejjednodušším řešením jsou přisazená stropní svítidla, která nepřekáží a plní svou funkci. Nejčastěji volíme kruhové nebo čtvercové modely, které na sebe esteticky neupozorňují. U levnějších typů je stínítko vyrobeno z plastu, zde můžeme světlo pořídit i za několik set korun až ke 2 000 Kč. Za světla se skleněným stínítkem zaplatíme kolem tří a více tisíc korun. Při výběru dbejte na to, aby lampa světlo dostatečně propouštěla, což je právě nešvar některých plastů. Do dlouhých a prostorově náročných chodeb rozhodně volíme několik svítidel, která by měla být jednotného vzhledu.

Neviditelná světla

Pro milovníky čisté architektury je možnost instalovat svítidla do sádrokartonových kapes, který skryjí zdroj světla, takže je vidět jen jeho svit. Toto řešení působí velmi pěkně, jsou-li kapsy u stropu, případně u země, kde osvětlují spoj mezi jimi a stěnou. Výsledkem je orientační světlo, které je zároveň působivým dekorativním prvkem. S rozšířením LED, která mají velmi nízkou konstrukční výšku se toto řešení rozšířilo a můžeme tento efekt vytvořit LED páskami případně subtilními svítidly s LED.

Pro odvážné a ty, kteří nechtějí fádní chodbu

Dbáte na vzhled a nechcete se smířit s obyčejnými světly? Chcete výstřední lampy, kterých si každý všimne a které pozvednou vzhled jinak fádní chodby? Dovolí-li to velikost místnosti, pak i sem můžete zvolit dekorativní lustr. Může být menší a mohou být třeba hned dva. Vstupní investice bude vyšší, ale nebudete litovat. Pokud to prostor nedovolí, můžete instalovat standardní přisazená světla a doplnit je nástěnnými. Ty mohou zastávat funkci dekorativní i orientační. Tedy mohou svítit na chodbě stále, zvláště, pokud jsou zdrojem LED.

Lankové systémy

V momentě, kdy se nechcete zabývat stavebními úpravami, ale potřebujete chodbu osvětlit, mohou přijít vhod lankové systémy. Jsou to speciální sestavy, jejichž základ tvoří lanko, na které se přichycují světla nejrůznějších tvarů a barev. Na trhu jsou dva systémy. První funguje na běžném principu, to znamená, že se hodnota přiváděné elektřiny do lanka snižuje pomocí transformátoru z 230 V na 12 V nebo 24 V. Tento rozšířenější způsob je vhodný zvláště na kratší úseky. Hodnota proudu se totiž v určité vzdálenosti snižuje, a tak je nutné pro jeho zvýšení systém doplnit o další transformátor. Ten je ale v některých situacích nesnadné umístit tak, aby nepřekážel nebo esteticky nenarušoval celkový dojem. Tento handicap je odstraněn druhým typem lankového systému. Lanka jsou chráněna dostatečnou bezpečnou izolací, takže není potřeba transformátor a je možné je použít v libovolné délce. Osvětlení je možno přichytit v kterémkoliv místě a dokonce lze použít různé typy svítidel.

Neomezená délka a pružnost lanka dovoluje systém instalovat do jakýchkoliv prostor. Často jsou proto využívána v atypických částech, například nad schodištěm, v nikách, v klenbách. Velmi praktické jsou rovněž tam, kde chceme nasvítit určitý předmět. Zdrojem osvětlení bývá totiž nejčastěji halogenová žárovka, která je oblíbená zvláště díky různému úhlu svitu (10—60 stupňů). Ten pak umožňuje nasvítit požadovaný detail, přičemž platí pravidlo, že menší úhel je vhodný na sošky, obrazy apod., větší pak na nasvícení části stěny ad. V nabídce jsou nejrůznější svítidla, od klasických bodových, kde je hlavním činitelem jen zdroj osvětlení, přes drobné lampy se skleněným či kovovým stínítkem až po robustní výrazné modely. 

A kde najdete krásná světla?


You must be logged in to post a comment Login